دانستنی ها

کتاب الکترونیکی چیست ؟

کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی چیست ؟

کتاب الکترونیکی یکی از کاربردی ترین ابزارهایی است که به تازگی حضورش را در نظام های آموزش و اطلاع رسانی ها می توانید مشاهده نمایید. ای بوک یا کتاب الکترونیکی نه تنها در انتقال نوشتار موثر است بلکه می تواند همزمان تصویر و صوت را نیز منتقل نماید. این کار می تواند از طریق قالب هایی مانند ورد و یا پی دی اف با کمک رایانه انجام شود.

با اختراع و ابداع رایانه و اینترنت ، فصل جدیدی در این شاخه از علم آغاز شد و با گسترش رایانه در فعالیت های روزمره ی افراد ، ارتباط و استفاده ی بشر از دیجیتال و الکترونیک بیشتر شد . در این میان چاپ کتاب نیز با همین سرعت پیش رفته و پیدایش چاپ کتاب الکترونیکی در این سال های اخیر باعث شد تا صنعت چاپ نیز با تغییراتی اساسی مواجه شود.

بیشتر بخوانید : ثبت کتاب در کتابخانه ملی

کتاب الکترونیکی مزایای زیادی دارد که باعث شده است به خوبی به عنوان رسانه ای جدید در میان رسانه های دیگر برای خود جایگاه مناسبی را ایجاد نماید این مزایا می تواند شامل جستجو در نوشته ها و یا ایجاد قالب هایی زیبا می باشد همچنین در این نوع از کتاب مطالب منسجم بوده و عرضه نمودن آن ساده تر است.

مزایا و مشخصات کتاب الکترونیکی

 

مزایا و مشخصات کتاب الکترونیکی

1-سادگی در انتقال به همراه یکدست بودن متون

در کتاب الکترونیک به آسانی می توان در اندک زمانی مطالبی که پردازش شده است را انتقال داد . امروزه با استفاده از میکروچیپ و یا فایبراپتیک و البته اینترنت به خوبی می توان به صورت دیجیتال ارتباط گرفته و در سادگی تمام و با صرف زمان بسیار کمی مطالب را منتقل نمود . این نوع از کتاب همچنین این قابلیت را دارد که با استفاده از دانلود و یا پیوست نمودن در ایمیل مطالب را انتقال دهد.

2-منسجم بودن مطلب ها و کاربردهای گوناگون

امروزه با دسترسی آسان تر افراد به اطلاعات ، به خوبی و راحت تر می توانند مطابق با آن ها انتخاب های صحیح تر و مناسب تری داشته باشد . در کتاب های الکترونیکی ، علاوه بر این که مانند کتاب های نوشتاری و متنی ، دسته بندی فهرست وار مطالب را دارد ، می توان با صرف زمان کمی موضوعات را به سادگی جستجو نمود.

بیشتر بخوانید : مجوز نشر کتاب

 

تبادل متون با هم

3- تبادل متون با هم

از جمله مواردی که باعث می شود افراد رغبت بیشتری برای مطالعه و خواندن کتاب داشته باشند این است که بتوانند مطالب را به خوبی به خاطر سپرده و توانمندی مناسبی برای دسته بندی و کنترل متون داشته باشند این کار ترغیب شدن بیشتر برای ادامه خواندن ، سهولت نگهداری و یاد سپاری مطالب و توانایی بیشتر در کنترل مطالب از جمله موارد بسیار مهم برای خواننده می باشد.

در کتاب الکترونیکی امکاناتی وجود دارد که می توان بین مطالب تبادل ایجاد کرده و به طور همزمان آن ها را مرور نمود این روش برای جستجوی مطالب به خصوص در زمان هایی که برای موارد تحقیقاتی مطالعه می شوند بسیار مهم و دارای اهمیت است .

 4- حمایت مالتی مدیا و امکاناتش

در کتاب الکترونیکی این قابلیت ایجاد شده است که بتوان از متون صوتی نیز استفاده نمود وجود نرم افزارهایی مانند مایکروسافت ریدر می تواند امکاناتی در اختیارتان قرار دهند تا به خوبی متون خوانده شود شاید این موضوع برای افراد معمولی ساده به نظر برسد اما برای کسانی که نابینا هستند این امکان باعث می شود تا بتواند از مطالب کتاب بهره ببرند و بدین ترتیب راه جدید و کارآمدی برای آموزش و یا اطلاع رسانی باز شده باشد همچنین در صورتی که نیاز باشد متن بزرگ تر به نظر برسد می توان از قابلیت این نوع از کتاب ها استفاده نمود.

بیشتر بخوانید : نحوه تبدیل نوشته به کتاب

سادگی کار با کتاب الکترونیکی

5- سادگی کار با کتاب الکترونیکی

شاید این گونه باشد که بسیاری از افراد برای آن که متنی را در رایانه ثبت نمایند از نرم افزار ورد استفاده کنند اما یکی از مسائلی که این نرم افزار دارد این است که متنی که در نسخه ای از ورد نوشته می شود امکان استفاده در نسخ دیگر نرم افزار نیست.

این بدان معناست که با انتقال فایل ورد به رایانه ی دیگری که با نسخه ی رایانه ی اولی بسیار متفاوت است ببرید و به زبان فارسی باشد این احتمال بسیار زیاد است که به دقت اجرایی نشده و خوانایی نداشته باشد از طرفی برای برخی از افراد فایل ها به شکل پی دی اف می باشد که نبودن این نرم افزار بر روی رایانه باعث می شود که فایل را باز ننماید

فرمت EXE در کتاب الکترونیکی تمامی این مسائل را حل نموده است این بدان معناست که به سادگی ورق زدن کتاب می توانید کتاب را مطالتعه کرده و از قابلیت های مناسبی که در آن وجود دارد لذت ببرید حتی این امکان جالب و جذاب وجود دارد که بتوانید از داخل کتاب الکترونیکی که در حال مطالعه ی آن هستید برای نویسنده ایمیل ارسال نمایید.

بیشتر بخوانید : چاپ ارزان کتاب

در صورتی که می خواهید کتابی را به چاپ برسانید و نیاز به مشورت با فردی متخصص و معتمد دارید می توانید با کارشناسان مجرب ما در سایت کتاب آرا مشورت نمایید . انتشارات کتاب آرا با در نظر گرفتن اهدافی فرهنگی و در جهت حمایت از کتاب و نویسندگان ، شرایط مناسبی را ایجاد نموده است تا با صرف هزینه های معقول ، بتوانید ما حصل تلاش خود را به کتابی ارزشمند تبدیل نموده و آن را چاپ نمایید.

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *