دانستنی ها

عطف کتاب چیست

عطف کتاب چیست

عطف کتاب چیست

عطف کتاب چیست ؟ هنگامی که به یک کتاب خانه مراجعه می کنید و یا به قصد خرید به کتاب فروشی می روید تنها قسمتی از کتاب را که در قفسه ها می توانید مشاهده کنید بخش عطف کتا ب است که در روی آن نام کتاب و نویسنده ی آن را می توان رویت نمود.

عطف کتا ب یکی از قسمت های مهم کتاب است که طراحی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد این قسمت اولین بخشی از کتاب است که توجه خریداران را به خود جلب می کند و سپس با برداشتن کتاب ، طرح روی جلد را مشاهده می نماید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

نکته ای که این جا مطرح است این است که نوع نوشتار و طراحی که در قسمت عطف کتاب می شود باید جذاب بوده و بتواند مخاطب را به سوی خود کشانده و تشویق به برداشتن کتاب نماید. از طرفی آن چه که باعث زیبایی عطف کتاب می شود ضخامت کتاب می باشد که با زیاد شدن تعداد صفحات ، اندازه عطف نیز افزایش می یابد و طراح فضای بیشتری برای طراحی نام نویسنده و ثبت عنوان خواهد داشت.

با نگاه به جلد کتاب سه قسمت از آن است که توجه شما را جلب می کند جلد روی کتاب ، جلد پشت کتاب و عطف کتاب که همان گونه که پیش تر نیز بیان شد ، طراحی در این سه قسمت بسیار مهم و تخصصی است.

عطف کتاب

ساختار و طراحی عطف کتا ب

یکی از مهم ترین قسمت های کتاب که بر روی فروش آن تاثیر مستقیمی دارد ، عطف کتاب است که در کتابخانه ها و و کتاب فروشی ها به وضوح دیده می شود به همین دلیل است که نیاز است برای طراحی آن از یک طراح حرفه ای کمک بگیرید.

در انتشارات کتاب آرا می توانید برای طراحی قسمت های مختلف کتاب خود ، از کارشناسان مجرب ما یاری گرفته و کار را به کاردانش بسپارید. در این مجموعه با بهره گیری از متخصصین مجرب و دستگاه های پیشرفته در خصوص چاپ ، کلیه مراحل چاپ کتاب را به همراه مجوزهای مورد نیازش به انجام می رساند. حسن شهرت و محبوبیت انتشارات کتاب آرا به جهت کیفیت بسیار بالای کار ، تعهد و همراهی با نویسندگان عزیز است تا گامی درجهت حمایت از فرهنگ کتابخوانی برداشته باشد.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

برای آن که بتوانید عطف کتاب مناسبی داشته باشید باید بدانید که به طور مستقیم به گرماژ صفحات و تعداد آ« ها بستگی دارد این یکی از مزیت های کتاب های بزرگ است که این قابلیت را دارند تا نام نویسنده و نام عنوان را در آن ها بزرگ تر و با طراحی بهتری ایجاد نموده و بیش از کتاب های دیگر در چشم مخاطب بیاید.

عنوان کتاب را بایستی به گونه ای در عطف کتاب ثبت کرد که به بتوان آن را به خوبی خواند و در کتاب هایی که ضخامت کتاب زیاد نیست و نوشتار خوانایی لازم را ندارد عطف کتاب را حذف می نمایند. انتخاب فونت های ساده و خوانا در قسمت عطف کمک شایانی به طراحی خواهد کرد.

عطف کتاب

نکاتی مهم در خصوص عطف کتاب

برای طراحی عطف کتاب بهتر است از رنگ های مناسب و خوانا به همراه فونت های ساده استفاده کنید به طور معمول عطف کتاب در کتاب هایی ایجاد می شود که دارای صحافی با جلد سخت بوده و یا صحافی با چسب گرم داشته اند برای کتاب های دیگر کاربردی ندارد.

بیشتر بخوانید : تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

شاید برخی از طراحان کتاب ، توجه اصلی خود را به طراحی روی جلد کتاب بگذارند و اعتقاد دارند مهم ترین بخش کتاب جلد روی کتاب است اما آن چه که واقعیت دارد این است که هنگامی که کتاب ها در کتابخانه چیده می شوند ، اولین و تنها قسمتی از کتاب که می تواند مورد توجه مخاطب باشد عطف کتاب است و خریداران با دیدن آن و خواندن نام نویسنده و عنوان است که ترغیب به خرید کتاب خواهند شد. به همین دلیل است که وضوح و سادگی در عطف بسیار اهمیت دارد.

روش محاسبه عطف کتاب

طراحان با توجه به گرماز کاغذ متن و مقوای جلد است که طراحی اندازه های نوشتار روی عطف را محاسبه کرده و طرح خود را ارائه می دهند اما آن چه که به طور معمول انجام می شود این گونه است که برای هر یکصد صفحه کتاب ، چهار میلی متر را منظور می نمایند.

البته عوامل دیگری نیز در این محاسبه تاثیر گذار است که می توان به تفاوت زیاد بین گرماژ کاغذهای چاپ و فرم چاپی اشاره نمود این محاسبه در تمامی مراحلی لیتوگرافی و چاپ دارای اهمیت ویژه ای است و باید با دقت نظر کافی انجام شود.

بیشتر بخوانید : ثبت کتاب در کتابخانه ملی

در صورتی که نوشتار و یا ترجمه ای را برای چاپ دارید و به دنبال راهی هستید تا به بهترین شکل ممکن کار چاپ آن را به انجام برسانید و دغدغه های هزینه ها و مجوزها را دارید و برای طراحی کتاب نیاز به فردی مجرب و متعهد دارید می توانید از انتشارات کتاب آرا یاری بگیرید. عطف کتاب چیست

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *