دانستنی ها

راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

جلد کتاب

راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب : هنگامی که تصمیم می گیرید کتابی را به چاپ برسانید آخرین کاری که می بایست انجام دهید طراحی جلد آن است زیرا قبل از انجام این کار نیاز است تا اندازه ی کتاب ، تعداد صفحه ی کتاب ، ویراستاری نهایی و سایز و قطع کتاب کاملا مشخص شده باشد

برای این کار لازم است که به خوبی مخاطب خود را بشناسید این که درچه سنی هستند دارای چه فرهنگی و چه جنسیتی می باشند نیز مهم است با دانستن  بررسی این موضوعات می توانید طراحی بهتری را انجام داده و پیام کتاب خود را به خوبی به مخاطبان منتقل نمایید.

بیشتر بخوانید : قطع کتاب چیست

قسمت های مختلف جلد کتاب

هنگامی که می خواهید جلد کتا بی را طراحی کنید به قسمت های مختلف آن توجه نمایید به طور کلی بر روی جلد کتا ب از چند سطر نوشته به همراه یک تصویر استفاده می کنند . این نوشته ها می تواند به شکل سوالی و یا دارای یک پیام باشد .

موضوعی که مطرح است آن است که مطمئن شوید که کیفیت طراحی به خوبی انجام می شود زیرا مهم ترین بخش کتاب که می تواند معرف کتاب شما باشد ، طراحی روی جلد است و می تواند برای جذب بیشتر مخاطب و فروش موثر و مفید کتاب تاثیر زیادی داشته باشد . نکاتی مانند فونت و رنگ در طراحی جلد می تواند نقش مهمی را ایفا نماید.

راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

روش ایجاد جذابیت در جلد مقابل کتاب

از دیگر موضوعات موثر در افزایش جذابیت طرح جلد کتاب ، آن است که طراحی جلد مقابل یا پشتی کتاب نیز به خوبی طرح روی جلد باشد هنگامی که مخاطب کتابی را تهیه می کند اولین چیزی که ایشان را به سوی کتاب می کشاند و ترغیب می کند تا آن را بخواند جذابیت طرح جلد کتا ب است

می توان در جلد پشتی کتاب هایی که در رده ی آموزشی یا علمی هستند از نویسنده ، مشخصات علمی و تحصیلثی او را ثبت نمود و یا با منابع مهمی که از آن مطالب تالیف شده است را عنوان نمایید بهر صورت مهم است که در این قسمت نیز به نکاتی مانند فونت نوشتار و تصویری که قرار می دهید به خوبی توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : کتاب الکترونیکی چیست ؟

طراحی گرافیکی جلد کتاب

شاید بتوان به جرات گفت که طراحی که روی جلد کتا ب نویسندگان با تجربه و نامدار انجام می شود کاملا با نویسندگان تازه کار متفاوت است . برای نویسندگان جدید نیاز است که در جذاب تر کردن کتاب در طراحی به خوبی از ابزار های خوبی استفاده کرده و با یک طراح خبره و با سابقه ی گرافیک در این خصوص صحبت کرده و کار را به کاردان بسپارند

این را توجه داشته باشید که کار طراحی جلد یک کار کاملا تخصصی است و با نویسندگی فضایی کاملا متفاوت دارد و کمتر پیش می آید که نویسنده ای بتواند طراحی روی جلد کتا ب خود را نیز به خوبی و با کیفیت عالی اجرا نماید .

یک طراح گرافیک حرفه ای با در نظر گرفتن موضوع کتاب ، مخاطبین کتاب و با تجربه و دانشی که در خصوص هنر و گرافیک دارد می تواند با ذوق و سلیقه طراحی مناسبی را متناسب با موضوع ایجاد کرده و جذابیت زیادی را روی جلد کتاب ایجاد نماید.

منحصر به فرد بودن طرح جلد

یکی از مواردی که این جا مطرح است این است که این طراحی درکنار هدفمند بودن و رساندن پیام به مخاطب ، می بایست منحصر به فرد نیز باشد . ایجاد خلاقیت در کنار جذابیت و زیبایی طرح جلد است که می تواند از آن طراحی فوق العاده و خاصی را ایجاد کند که هر مخاطبی را به سوی خود جلب نماید .

تاثیر اندازه ی کتاب بر طراحی جلد کتاب

طرحی که یک طراح گرافیک می بایست برای جلد کتا ب تهیه نماید به اندازه کتاب ارتباط دارد . به عنوان نمونه در نظر بگیرید قرار است کتاب های سایز کوچکی مانند کتاب های جیبی ، طراحی نماید در این خصوص نیاز است که دقت و حساسیت زیادی را مصروف دارد و آن را ساده و بدون پیچیدگی ایجاد نماید.

بیشتر بخوانید : انواع کتاب

طرح جلد کتاب

 

اجتناب از پیچیدگی در طراحی

می توان از تصاویر و اشکال هندسی به شکل ماهرانه و خلاقانه ای استفاده نمود تا طرح نهایی در عین سادگی و به دور از هرگونه پیچیدگی ، به خوبی بتواند منظور را برساند و زیبایی خاص خود را نیز داشته و جذاب باشد این بسیار مهم است که طرح ایجاد شده دچار ابهام نبوده و بتواند به راحتی منظور و پیام کتاب را منتقل نماید.

 فونت جلد کتاب

در نهایت آن چه که در روی طرح جلد کتا ب خود را به خوبی به نمایش می گذارد استفاده از فونت های متفاوت است که می تواند نوشته های روی جلد را زیبا تر به نمایش بگذارد این فونت های متفاوت می تواند بر خوانایی و زیبایی طرح تاثیر گذار باشد البته به خاطر داشته باشید که بیش از سه نوع فونت را بر روی جلد کتا ب استفاده ننمایید.

بیشتر بخوانید : مجوز نشر کتاب

انتشارات کتاب آرا برای شما نمونه هایی از طراحی های جلد کتا ب ارائه شده است تا بتوانید با رویت آن ها به ایده هایی  جذاب و خاص رسیده و برای کتاب ارزشمند خود ، طراحی منحصر به فردی را داشته باشید. در صورتی که برای چاپ کتاب ، ویراستاری و یا طراحی جلد کتاب نیاز به کمک داشته باشید ، کارشناسان مجرب ما در کتاب آرا در خدمت رسانی به شما آمادگی دارند.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *