اخبار دنیای چاپ

بهره گیری از بانک های اطلاعاتی جهت جلوگیری از سرقت های علمی الزامی است.

بهره گیری از بانک های اطلاعاتی

بهره گیری از بانک های اطلاعاتی جهت جلوگیری از سرقت های علمی الزامی است.

آذرتاش آذرنوش اعتقاد دارد : لازم است از همه امکانات مانند مراکز نقد کتاب یا بانک های اطلاعاتی استفاده شود و یا به نقد از کتاب هایی که به تقلید چاپ شده اند پرداخت شود تا مانع ایجاد سرقت های علمی شویم.

وی می افزاید : در دانشگاه ها یکی از مسائل همیشگی، سرقع های علمی بوده است و دیده شده است که مقاله یا کتاب دیگران را به نام خود به ثبت و چاپ رسانیده اند. این مسائل امروزه شکل تازه ای به خود گرفته است و برخی از دانشگاهیان به جهت ارتقاء خود، کتاب های چاپ شده پیشین را به نام خود با اندکی تغییرات به چاپ می رسانند. یا آن که مقالات تهیه شده دانشجویانشان را به نام خود ثبت می کنند.

پیشنهاد مطالعه : کودکان منطقه پلان در سیستان و بلوچستان کتاب های غیردرسی را دریافت کردند

آذرتاش آذرنوش که یکی از اساتید دانشگاه تهران است و چهره ای ماندگار در ادبیات عرب به شمار می آید، حدود سی کتاب را در حوزه ادبیات عرب، ترجمه و تالیف نموده است. وی در این خصوص معتقد است که روش کاری نقدکنندگان با ممیزین اداری بسیار متفاوت است و نباید آن ها را یکی دانست و ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی در جهت ممانعت از سرقت ها به خوبی حس می شود.

 استاد دانشگاه تهران می افزاید : به موضوع کتاب سازی از چندین جنبه می توان نگاه کرد. از نظر اقتصادی ، جامعه شناسی و… کتاب و مقاله نویسی انجام می شود در حالی که خواننده کتاب بسیار کم است. تیراژ کتاب ها بسیار پایین آمده است. در این میان مقالاتی که در مجله های تحقیقاتی چاپ می شوند، چندان کیفیت لازم را ندارند.

پیشنهاد مطالعه : زنان در جامعه در جهت استفاده از استعدادهایشان

این بدان معناست که مقالات چاپ شده که در جهت ارتقاء اساتید بوده ، خواننده قابل توجهی ندارد و یا به صورت سطحی مجله را ورق می زنند. دلیل آن هم جذاب نبودن متن برای خواننده بوده و یا آن که نویسنده چندان حرفی برای گفتن نداشته است. در خصوص کتاب نیز همین طور است و کتاب های چاپ شده ، خواننده قابل محسوسی ندارد و این یک خلاء بزرگ در مقوله کتاب سازی و کتاب نویسی است .

منبع : www.ibna.ir ا بهره گیری از بانک های اطلاعاتی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *