دانستنی ها

انواع کتاب

انواع کتاب

انواع کتاب

انواع کتاب : احتمالا شما نیز بر این باورید که کتاب و مطالعه ی آن با وجود انواع رسانه های جمعی ، شبکه های مجازی ، فیلم و ماهواره ، همچنان جایگاه ویژه ای را در میان علاقه مندانش دارد و برای برخی از افراد کتاب قسمت زیادی از وقت آن ها را در بر می گیرد.

شاید بتوان به حقیقت گفت که کتاب غذای روح انسان به شمار می آید و مطالعه ی آن می تواند فرد را به دنیایی متفاوت برده و روحش را جلا بخشد. در این میان نویسندگان با عناوین و موضوعات مختلف ، سهم بزرگی در تهیه و عرضه ی این تفکرات دارند.

بیشتر بخوانید : ثبت کتاب در کتابخانه ملی

این کاملا روشن است که نیاز است انسان ها با کتاب و کتاب خوانی دوست شده و انس بگیرند. این همراه دوست داشتنی را می توان در سفر و در خستگی ها همراه داشت و با آن دمی را آرامش گرفته و به جلای روح پرداخت. برای بسیاری از افراد خواندن کتاب می تواند خستگی های روزمره را از وجودشان پاک کرده و نشاط تلاش دوباره را در آن ها ایجاد نماید.

 مطالعه ی انواع کتاب می تواند باعث شود که اوقات شما بی جهت هدر نرفته و با یادگیری بیشتر در جهت رشد و آرامش خود قدم برداشته و با موضوعات کتاب ها زندگی کنید. کتاب خوانی تنها گذران وقت نیست بلکه می تواند متناسب با موضوع و محتوایی که دارد در مسیر زندگی یاری رسان باشد.

کتاب ها را بر اساس موضوعیتی که دارند دسته بندی می کنند که در این جا آن را شرح خواهیم داد

1-کتاب های مرجع :

این گونه از کتابها به شکلی هستند که نیاز است در موارد مختلفی به آن ها رجوع کرد و به عبارتی در دسته کتاب های اصلی به شمار می آیند که شامل دست نامه ، فرهنگ و دانش نامه ، واژه نامه و کتاب سال هستند.

دست نامه ها کتاب هایی هستند که شامل دستور العمل اجرایی در شاخه های مختلفی هستند در این نوع از کتاب موضوعات با توضیحات بیشتری و به صورت فنی شرح داده می شوند . در واژه نامه اصطلاحات به شکلی کاملا کلی ارائه می شود که چند مفهوم را ارائه می دهد و هنگامی که در انتهای کتاب ها آورده شوند به شکل کلید واژه مطرح می شوند.

بیشتر بخوانید : چاپ ارزان کتاب 

اما کتاب های فرهنگ به عنوان مرجع و با ترتیب الفبا می باشند که عمدتا به چند زبان ارائه می شوند اگر تنها به زبان فارسی باشند تک زبانه و اگر همزمان به زبان انگلیسی نیز باشد دو زبانه گفته می شود و هنگامی که با موضوعیت زبان شناسی باشد آن را فرهنگ زبان می گویند.

2- کتاب های غیرمرجع  :

در این جا صحبت از کتاب هایی است که بیشتر برای سرگرمی آماده شده اند کتاب هایی مانند رمان و داستان و یا شعر و خاطرات که همگی سرگرم کننده می باشند. هنگامی که دارای حداقل یکصدو پنجاه صفحه باشد به آن رمان یا داستان بلند گفته می شود اما اگر کمتر از این تعداد صفحه باشد رمان کوتاه نام می گیرد.

3- کتاب های نیمه مرجع :

در این زمینه باید گفت که این دسته از کتاب ها در قسمت هایی حکم مرجع را پیدا می کنند اما این شکل کلی کتاب نخواهد بود به همین دلیل است که به آن ها نیمه مرجع گفته می شود عمدتا کتاب های درسی از این گونه کتاب ها می باشند.

انواع کتاب 2

 

انواع کتا ب با عناوین متفاوت

شاید بتوان گفت که تنوع دسته بندی کتاب ها بر اساس موضوعاتی که نوشته شده اند بسیار گسترده است . اما ما در این جا تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم . کتابهایی همچون ، کتاب‌های آشپزی، کتاب اخلاق ، کتاب اقتصادی ، کتاب آموزشی ، کتاب اختربینی ، کتاب ادبی ، کتاب تاریخ ، کتاب پزشکی ، کتاب اقتصادی ، کتاب پرنده شناسی ، کتاب ایران شناسی و بسیاری دیگر که هر یک به صورت تخصصی به موضوع عنوان شده می پردازد.

نوع دیگری از دسته بندی کتاب ها وجود دارد که گروهی از نویسندگان به آن اعتقاد دارند . کتاب هایی با دسته بندی چشیدنی ، بلعیدنی و هضم کردنی .

شاید جالب باشد که بدانید کتاب چشیدنی را می توان با نگاهی گذرا مطالعه نمود و تنها کلیات کتاب و موضوع آن کافیست . در خصوص کتاب های بلعیدنی به جهت وجود مطالب مفیدی که دارد بایستی کاملا مطالعه شود اما نیاز به تعمل و تعقل بر روی آن ها نیست و می توان به شکل روخوانی نیز آن را مطالعه کرد .بسیاری از روزنامه ها و مجلات از این دسته هستند.

بیشتر بخوانید : هزینه چاپ رنگی کتاب

اما در خصوص کتاب های هضم کردنی نیاز است که تمامی مطالب به خوبی درک شده و با دقت کافی آن را مطالعه کرد کتاب هایی که آموزشی هستند و یا جنبه ی علمی و تحقیقاتی دارند از این دسته هستند.

انواع کتاب داستانی و غیر داستانی

در خصوص انواع کتاب و در شاخه کتاب های سرگرم کننده نیز می توان کتاب ها را به دو دسته ی داستانی و غیر داستانی طبقه بندی نمود. وقتی صحبت از کتاب های داستانی می شود می توان این گونه برداشت کرد که وارد خیالات و تخیلات نویسنده شده و همزمان با خلاقیت های او جلو رفت . اما گاهی نیز کتاب ها روایت واقعیت هستند و به صورت مستند شرح وقایع را ثبت می کنند که به آن ها کتاب های غیر داستانی گفته می شود.

اکنون با شرح انواع کتاب ، جای دارد در جهت ترویج کتاب خوانی ، راه کارهایی را بررسی کنیم که بتوان این فرهنگ سازی مفید و ارزشمند را در جامعه ی ایرانی ایجاد نمود.

نخست آن که نیاز است از طریق رسانه های جمعی ، اهمیت مطالعه و نحوه مطالعه بیشتر و راه کارهای آن را به خانواده ها آموزش داد. همچنین در صورتی که والدین ، کودکان خود را تشویق به خواندن کتاب نمایند این موضوع می تواند به صورت نهادینه در فرهنگ جامعه ریشه دار شود.

بیشتر بخوانید : هزینه ویراستاری کتاب

این راه کار مناسبی است که درسیستم آموزشی کشور ، زمان هایی به مطالعه کتب غیر درسی منظور شود . همچنین ایجاد نمایشگاه های دائمی در دانشگاه ها و مدارس می تواند انگیزه ی خوبی برای مطالعه باشد. وجود کتاب خانه های مجهز عمومی نیز گزینه ای اجرایی و قابل تعمق است .

ایجاد کتاب هایی با طراحی های زیبا نیز می تواند مشوقی برای مطالعه ی کودکان باشد. همچنین توزیع یارانه های مربوط به چاپ و توزیع کتاب در تمامی کشور می تواند در این فرهنگ سازی گامی موثر داشته باشد.

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *