دانستنی ها

انواع مجوز چاپ کتاب

انواع مجوز چاپ کتاب

انواع مجوز چاپ کتاب

انواع مجوز چاپ کتاب : چهار مرحله ی قانونی وجود دارد که بتوان برای مجوز چاپ کتاب اقدام نمود که در این جا آن ها را شرح خواهیم داد .

دریافت مجوز شابک :

شابک عددی سیزده رقمی است که به صورت انحصاری به هر کتابی داده می شود . داشتن این عدد می تواند برای دانشجویان و اساتید امتیاز محسوب شده و باعث ارتقاء آن ها شود داشتن کتاب چاپ شده می تواند در رزومه ی ارسالی را بسیار قوی تر سازد .

این عدد سیزده رقمی در صورتی که برای چند کتاب منظور شود و یا آن که ثبت آن در سامانه ی خانه کتاب انجام نشده باشد ابطال می شود و امتیازات داده شده به آن کاملا باز پس گرفته خواهد شد و نویسنده یا ناشری که از ان این گونه استفاده کرده باشد دچار مسائل بسیاری خواهد شد در صورتی که قصد دارید کتاب خود را به چاپ برسانید و ناشر شما قرار است مجوزها را برای شما اخذ نماید به این نکات به خوبی دقت نمایید.  همچنین یک گواهی رسمی همراه با شابک نیز تحویل نویسنده خواهد شد.

بیشتر بخوانید : هزینه ی چاپ کتاب انگلیسی

دریافت مجوز فیپا :

هنگامی که اثر یک نویسنده در کتابخانه ملی ایران به ثبت می رسد به آن فیپا گفته می شود . مدت زمانی که طول می کشد تا این ثبت به انجام برسد عمدتا بین یک تا هشت روز می باشد که بستگی به شلوغی درخواست ها در کتابخانه ملی ایران دارد.

دریافت مجوز چاپ کتاب :

مسوولیت صدور مجوز چاپ با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد که بر حسب موضوع کتاب ، مدت زمانی که صادر می شود نیز متغیر است.

انواع مجوز چاپ کتاب 2

دریافت مجوز پخش :

صدور مجوز پخش نیز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد که به طور معمول دو روز طول می کشد تا صادر شود و به موضوع کتاب ارتباطی ندارد . داشتن این مجوز برای نویسنده دارای اهمیت زیادی است زیرا بدون داشتن چنین مجوزی نه تنها حق فروش آن را ندارد ، بلکه در صورتی که کتاب فوق را در محل کتاب فروشی ها رویت کنند ان را جمع کرده و امتیازات داده شده را نیز باز پس می گیرند. انواع مجوز چاپ کتاب

بیشتر بخوانید : نشر کتاب

این مجوز برای ناشر چندان اهمیتی ندارد بنابر این عمدتا ناشرین برای این مجوز اقدامی نمی کنند و یا با تعلل این کار را انجام می دهند که به این ترتیب تبعات آن به سوی نویسنده باز می گردد.

دریافت مجوزهای کتاب یک فرآیند طولانی است که نیاز به صبر و حوصله و پشتکار دارد ، عمدتا نویسنده هایی که قصد چاپ کتابشان را دارند دریافت مجوز را به ناشرشان می سپارند. با این کار نویسنده بدون دغدغه می تواند به تحقیق یا ترجمه ی خود برسد و کار را به گروهی حرفه ای بسپارد .

اولین قدم جهت چاپ کتاب چیست؟

اولین کاری که بعد از تهیه اولیه متن کتاب توسط نویسنده انجام می شود آن است که آن را برای تایپ و بعد ویراستاری ارسال نماید معمولا کتاب های تخصص هم ویراستاری نگارش دارد و هم ویراستاری تخصصی . بعد از آن صفحه آرایی کتاب می بایست انجام شود و در نهایت به شکل یک فایل پی دی اف در می آید. این فایل می تواند به روش سنتی و یا دیجیتال به چاپ برسد که هر یک مزایای خاص خود را دارد.

انواع مجوز چاپ کتاب 3

چاپ کتاب دارای چه مراحل اداری است ؟

هنگامی که فایل کتاب آماده می شود کتاب برای چاپ آماده است و اولین کاری که باید انجام شود گرفتن شابک است که این شماره شناسه ی بین المللی هر کتاب محسوب می شود که توسط خانه ی کتاب صادر می شود.

بعد از آن که شابک دریافت شد ، فایل کتاب به همراه شابک آن به کتابخانه ملی ارسال می شود تا برای صدور فیپا برای آن کتاب اقدام شود . فیپا نیز شناسنامه کتاب محسوب می شود که در کتابخانه ملی ثبت می شود . بعد از این مرحله یک فایل پی دی اف و یک نسخه از کتاب بایستی برای صدور مجوز چاپ به وزارت ارشاد اسلامی ارسال شود در این مسیر ناشر موظف به پیگیری تمامی مراحل اداری بوده و نویسنده دخالتی در امور نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : کلیات تبدیل پایان نامه به کتاب

مدت زمان چاپ کتاب چقدر می باشد ؟

برای دریافت شابک که به تعداد در اختیار ناشران است چندان زمانی نیاز نیست اما جهت دریافت فیپا معمولا هفت روز نیاز است و مجوز ارشاد بین ده روز تا شش ماه طول می کشد تا صادر شود .

از آن جایی که صدور مجوز چاپ در وزارت ارشاد به موضوع کتاب بستگی دارد می توان گفت که جهت کتاب های علمی به طول معمول ده روز ، برای کتاب های شعر بین دو تا سه ماه ، برای داستان دو تا چهار ماه و برای کتاب های حوزه ی انسانی بین یک تا چهار ماه فرصت نیاز است . تمامی این زمان ها بسته به شرایط متغیر و حدودی می باشد این مدت زمان از اختیار ناشر نیز خارج است .

یکی دیگر از نکاتی که این جا مطرح است در صورتی که بخواهید  از یک نویسنده ی خارجی کتابی را ترجمه نمایید از نظر قانونی نیازی به اجازه گرفتن از آن نویسنده نیست اما از نظر اخلاقی بهتر است که این کار انجام شود.

چه کتاب های غیر مجاز شناخته می شوند ؟

در میان کتاب هایی که برای چاپ ارسال می شود ممکن است کتاب های رمان و شعر را شامل اصلاحات بدانند که ناشر بایستی آن را مطابق با دستور ارشاد اصلاح کرده و نهایتا طی ده روز فایل اصلاح شده را مجددا به ارشاد تحویل نماید تا بتواند مجوز چاپ کتاب را دریافت نماید.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *