اخبار دنیای چاپ

صنعت چاپ و رکود شدید آن

صنعت چاپ و رکود شدید آن

صنعت چاپ و رکود شدید آن

یکی از فعالان حوزه چاپ می گوید : در حال حاضر از پنج دستگاهی که برای چاپ در این چاپخانه وجود دارد، تنها یکی از آن ها فعال است که به طور معمول چند ساعتی کار می کند و این گونه فعالیت کردن، به صرفه نبوده و نمی توان تنها برای یک سفارش، دستگاه را روشن نمود. صنعت چاپ و رکود شدید آن

امیر خدایی ، مدیر چاپخانه آسیا که سابقه ای طولانی در صنعت چاپ دارد می گوید : شرایط بازار در این روزها چندان مساعد نیست، برای مجموعه هایی که سال های زیادی است در این عرصه وارد شده اند، بازار قابل تحمل است اما برای کسانی که به تازگی وارد این کار شده اند، در شرایط کنونی  دوام نخواهند آورد.

پیشنهاد مطالعه : با بالا رفتن قیمت های مواد اولیه در صنعت چاپ

 وی افزود: فعالان چاپ ، در حال حاضر در شرایط یکسانی هستند که برخی از مسائل آن ها مربوط به شرایط قبل از شیوع کرونا باز می گردد و برخی از مسائل نیز پس از آن ایجاد شده است. پیش از کرونا مسائل اقتصادی و تامین مواد اولیه چاپخانه داران را آزار می داد. از سویی دیگر، بازار کتاب، رکود فراگیری داشت و فعالیت دراین حوزه چندان مناسب نبود و مسائل زیادی برای همکاران ایجاد شده بود.

 خدایی تاکید کرد: متاسفانه بعد از شیوع کرونا، مسائل این حوزه سخت تر و پیچیده تر شد به طوری که چاپخانه داران به جهت تعطیلی های پیش آمده، بسیاری از مشتریان قدیم خود را از دست داده وسفارشات لغو شد.

وی اشاره کرد: قیمت های مواد اولیه بی ثبات بوده و بر عملکرد چاپخانه داران تاثیر زیادی گذاشته است. این امر باعث شده است که قیمت های اولیه ای که به مشتریان داده می شود، پس از نوسانات مواد اولیه، تغییر کرده و بدین ترتیب مشتریان نیز سردرگم شده و نمی توان تصمیم قاطعی برای سفارشات گرفت.

پیشنهاد مطالعه : تشکیل شورای نظارتی نشر آثار اسلامی ندوشن

خدایی توضیح داد: اکنون در صنعت چاپ ، در حوزه تولید مواد اولیه چاپ، دچار مسائل زیادی هستیم. کاغذ و مرکب از جمله مواردی است که نمی توان به سادگی تولید ایرانی آن را یافت و نیاز است که مواد اولیه خارجی به بازار چاپ تزریق شود.

منبع : www.ibna.ir  ا صنعت چاپ و رکود شدید آن

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *