اخبار دنیای چاپ

برای بقا در دوران کرونا ، لازم است که ناشران کوچک اتحاد داشته باشند.

بقا در دوران کرونا

برای بقا در دوران کرونا ، لازم است که ناشران کوچک اتحاد داشته باشند.

علی‌بیک گفت : آن چه که از روی تجربه دیده ایم، ناشران بزرگ، می توانند همواره فروش خود را داشته و تمایلی به اتحاد با ناشرین دیگر ندارند و منافع خود را در این اتحاد نمی بینند. این درحالی است که ناشران کوچک می توانند با ایجاد اتحاد، بقای خود را حفظ کنند.

پرویز علی‌بیک، مدیر کتابفروشی مروارید، در خصوص روش های به کاررفته در انتشارات، در راستای خروج از شرایط رکود و کسادی بازار فروش کتاب در زمان شیوع ویروس کرونا، گفت : با توجه به کم شدن توان خرید و افزایش قیمت کتاب ها، ناشرین و کتاب فروش ها در دو سوی متفاوت حرکت می کنند. برای حمایت از ناشرین می توان تیراژ کتاب ها را بر اساس هزینه چاپ و افزایش قیمت کتاب، کمتر کرده تا بتواان در انتشارات ، نقدینگی مناسبی ایجاد کرده و گردش محصول بالاتر رود.

پیشنهاد مطالعه : اختصاص یافتن کاغذ به ناشرین ، پیش از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب

وی ادامه داد : موضوع دیگر اینکه برای انتخاب کتاب مناسب، ناشرین بایستی بر اساس شرایط و تقاضای بازار عمل کنند. به عبارتی به سراغ کتابهایی بروند که بتوان فروش آن ها را تضمین نمود تا سرمایه در چرخه نشر باقی بماند. از سویی دیگر می توان با استفاده از فضای مجازی و بستر مناسبی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد، محصولات با به فروش رساند.

علی‌بیک اضافه کرد : در شرایط رکود بازار، شرایط برای کتاب فروشان متفاوت شده است. اغلب کتاب فروشان، با کاهش مشتری مواجه بوده و افت شدید فروش را تجربه می کنند. همچنین نبود نقدینگی باعث شده است که حتی کتابخوان ها نیز با مساله روبرو شوند. نوسانات در جامعه و شرایط زندگی بر روی قشر کتابخوان که عمدتا از گروه متوسط جامعه هستند، تاثیر گذاشته است.

پیشنهاد مطالعه : تخفیف زیاد هنگام فروش کتاب باعث از میان رفتن اعتماد خریداران است

مدیر کتاب‌فروشی مروارید می گوید : موضوع دیگری که در این خصوص وجود دارد، پراکندگی کتابفروشی هاست. به عنوان مثال در خیابان دانشگاه تهران ، وضعیت کتاب فروشی ها با دیگر مناطق متفاوت است. کتاب فروشی هایی که درمقابل دانشگاه واقع شده اند، بیشتر مورد توجه دانشجویان بوده و صرفا فروش غیرحضوری برای ان ها چندان خوشایند نیست. در صورتی که کتاب فروشی ها در دیگر مناطق شهر، به دلیل فروش لوازم التحریر در کنار فروش کتاب، می توانند در آمد مناسبی را داشته و گردش مالی خود را تامین نمایند.

منبع : www.ibna.ir ا بقا در دوران کرونا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *