اخبار دنیای چاپ

مطالعه می تواند مغز را شارژ می کند

مطالعه می تواند مغز را شارژ می کند

مطالعه می تواند مغز را شارژ کرده و با مطالعه می توان کالری دریافت کرد

مقاله ای از یکی از مجلات علمی دانشگاه هاروارد به انتشار رسیده است که نشان می دهد مطالعه ی کتاب تاثیر بسیار زیادی در دریافت انرژی توسط مغز داشته و برای مغز می تواند نوعی استراحت باشد

خبرگزاری کتاب ایران گزارش می دهد : مطابق تجربیات هیوج مک‌گویر، محقق و موسس شرکت انتشاراتی لیبریوکس، با مطالعه ی کتاب می توان مغز را به صورت مجدد شارژ نموده ، گویی که مغز استراحت کرده است.

شاید برخی از افراد این گونه تصور می کنند که مطالعه ی کتاب، مغز آن ها را خسته خواهد کرد و آن ها را از کارهای دیگر بازخواهد داشت. اما بر اساس نظریه مک گویر، تحقیقات و آمارهایی که ارائه شده است، می تواند برای تمامی افراد ایجاد انگیزه نموده و آن ها را برای مطالعه ی بیشتر ترغیب نماید.

پیشنهاد مطالعه : شروع به اجرا درآمدن طرح «کوچه کتاب» در شهر بجنورد

 این آمار و تحقیقات بر اساس تجربه های شخصی مک گویر از کارمندانش به ثبت رسیده است. مشاهدات و آمارهایی که نشان می دهند علیرغم آن که کتابها خود دارای اطلاعات بوده و می تواند ورود حجمی از اطلاعات باعث خستگی شود، اما درحقیقت باعث استراحت مغز خواهد بود. مک گویر می گوید خواندن کتاب می تواند به صورت نوعی پادزهر در برابر ورود حجم زیادی از اطلاعات روزمره در افراد باشد.

در این مقاله که برای مجله علمی دانشگاهه هاروارد نوشته شده است ، خواندن کتاب می تواند زمانی را برای دریافت آرامش مغز منظور کرده تا مغز آمادگی تمرکز و فکر کردن مجدد را داشته باشد و عملکردی مثبت را ایجاد نماید.

وی همچنین می افزاید، خودم نیز چندان عادتی به مطالعه کردن کتاب نداشتم و احساس می کردم مطالعه ی کتاب به کارهایم اضافه می کند اما در حقیقت مطالعه ی کتاب آرامش روانی را برایم ایجاد نموده و باعث شده است که ساده تر بتوانم مسائل روزمره خود را حل نمایم.

وی در خصوص تحقیق دانیل لویتین،  استاد دانشگاه و عصب‌شناس دانشگاه هاروارد می گوید، با اسکن مغزی انجام شده نشان داده شده است که خواندن کتاب می تواند در هر ساعت 42 کالری مصرف نماید. این تحقیقات نشان داده است که مطالعه کردن رمان ها می تواند باعث عملکرد بهتر مغز انسان شده و قسمتی از مغز را که نقش تصمیم گیری و تصویر سازی دارد فعال نماید.

پیشنهاد مطالعه : بالارفتن مبلغ تسهیلات به دلیل کرونا به اهالی فرهنگ

محققان دانشگاه ساسکس نیز اعتقاد دارند لازم است که در مواقع نگرانی و ایجاد استرس، مطالعه کتاب انجام شود. مطالعه ی کتاب بهترین روش برای کم کردن استرس در مقایسه با موسیقی ، قهوه خوردن ، پیاده روی و … می باشد. در بررسی های انجام شده افراد توانسته اند در مدت حدود شش دقیقه استرس خود را با مطالعه ی کتاب کاهش دهند.

مطابق تحقیقات انجام شده ، انسان ها هنگامی که مطالعه می کنند ازضریب هوشی بیشتری برخوردار خواهند بود و مغز پس از چند روز از زمانی که مطالعه انجام شده است تغییرات مثبتی را خواهد داشت.

منبع : www.ibna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *