اخبار دنیای چاپ

امانت کتاب تنها نقش کتابخانه های عمومی نیست

کتابخانه های عمومی

مدیرکل کتابخانه‌ های عمومی کردستان در خصوص وظیفه کتابخانه های عمومی گفت : امروزه بایستی کتابخانه ها دارای برنامه های مختلفی مانند مسابقات کتابخوانی ، قصه گویی یا نشست های کتابخوانی باشند.

محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان در جلسه انجمن شهرستان دهگلان می گوید : با وجود شرایط خاص کرونا ، در تمامی کشور برنامه های اجرایی در فضای مجازی اجرایی و گسترش یافت است. این برنامه ها در استان کردستان بسیار خوب پیش رفته و عملکرد مناسبی داشته است.

پیشنهاد مطالعه : شهر تهران از مناطق محروم در خصوص دسترسی به کتابخانه است !

وی می افزاید : کتابخانه های عمومی می توانند پایگاهی اجتماعی و فرهنگی بوده و تنها در نقش امانت کتاب باقی نمانند. ایجاد برنامه هایی مانند مسابقات کتابخوانی و یا قصه گویی می تواند در کتابخانه ها اجرایی شده و بازخورد خوبی داشته باشد.

مخدومی برگزاری کتابخانه های سیار را یکی از راه های رشد و ارتقای دسترسی مردم به کتاب دانسته و گفت : این کار مهم را می توان با مسئولان شهر و روستاها اجرایی نمود و نیاز به همکاری و حمایت ایشان در این خصوص می باشد. وی اشاره می کند که راه اندازی کتابخانه در فضاهای خالی و یا بدون کاربری در ادارات می تواند تاثیر بسیار خوبی در توسعه دسترسی به کتاب و کتابخوانی باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان اظهار کرد : اولین جلسه محافل ادبی در استان کردستان در فضای مجازی به نام گلشن کردستانی در اوایل مرداد ماه راه اندازی شد که تاثیر مثبتی در فضای فرهنگی استان داشت . همچنین افزود : در برنامه کتابخانه عمومی موضوع حمایت از ناشران بومی و نویسندگان قرار دارد. در سال گذشته حدود پنج هزار کتاب از ناشران و نویسندگان خرید شده و به کتابخانه ها تحویل شده است.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی دهگلان در خصوص فعالیت کتابخانه این شهرستان می گوید : ایجاد کتابخانه های عمومی در دهگلان ضروری به نظر می رسد. اکنون در این شهرستان تنها یک کتابخانه عمومی وجود دارد و این برای شهرستان دهگلان شایسته نیست .

پیشنهاد مطالعه : طرح های فصلی کتاب فروشی ها را از تعطیلی نجات داد

وی ادامه داد : در شهرستان دهگلان میزان سواد افراد بالا بوده و افراد تحصیل کرده زیادی در این استان وجود دارد که می توان با ایجاد برنامه و جذب اعتبار، کتابخانه های عمومی مناسبی را در این شهر ایجاد نمود. وی می افزاید: نیاز است که نهادهای فرهنگی همکاری بیشتری داشته و با موازی کاری ها باعث اتلاف وقت و هزینه نشوند. دستگاه های اجرای بایستی با ایجاد برنامه های مشترک در برگزاری بهتر طرح های مربوط به کتاب وکتاب خوانی عمل کنند.

منبع : www.ibna.ir ا  کتابخانه های عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *