دانستنی ها

چاپ و صحافی

چاپ و صحافی

چاپ و صحافی

چاپ و صحافی : شاید پیش از این نیز بدان اشاره شده است که جهت چاپ کتاب لازم است که فایل کتاب را به شکل پی دی اف آماده کرده و در حالی که عاری از غلط های املایی ، تایپی و دستوری است آماده ی ارسال نمایید. این متن نیاز به ویرایش و صفحه آرایی داشته تا به شکل یک کتاب آماده شود برای این کار از نرم افزار مخصوصی استفاده می شود .

فایل که نهایتا می خواهد برای چاپ ارسال شود باید مطالبی همجون عنوان کتاب ، پیشگفتار ، مقدمه ، و فهرست و متن کتاب را در شکل ورد داشته باشد تا انتشارات بتواند کارهای مربوط به چاپ و صحافی آن را انجام دهد. برای کلیه امور یاد شده ، می توانید از انتشارات کتاب آرا یاری گرفته و کتاب خود را به کارشناسانی مجرب و حرفه ای در این مجموعه بسپارید .

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

چاپ صحافی

قرارداد با انتشارات

به طور معمول عقد قرارداد چاپ با نویسندگان به دو شکل انجام می شود این کار ممکن است که با تعیین وقت قبلی به صورت حضوری با انتشارات کتاب آرا صورت گیرد که در این شرایطی می بایست نویسنده به همراه یک کارت شناسایی و فایل کتاب مراجعه نماید.

نوع دیگر به شکل غیر حضوری خواهد بود که اغلب موارد برای نویسندگانی است که در شهرهای دیگر ایران حضور دارند و ایشان می توانند از طریق اینترنت مدارک را اسکن کرده و برای بخش پشتیبانی سایت کتاب آرا ارسال نمایند . در این حالت هم ارائه مدارک هویتی نویسنده یا مترجم الزامی است.

در کنار مدارک هویتی و فایل کتاب می بایست یک گواهی امضا که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده است نیز ارائه شود.

دریافت مجوزها

هنگامی که فایل کتاب به دست انتشارات می رسد اولین مرحله ای که می بایست صورت گیرد دریافت مجوزهای شابک و فیپاس می باشد که مطابق با قرارداد تنظیم شده ، در مسئولیت ناشر می باشد به طور معمول حدود یک هفته طول می کشد تا کتابخانه ملی فیپا را صادر نماید و دریافت شابک نیز از طریق اداره ارشاد اسلامی است که ناشران آن را دریافت می نمایند.

در صورتی که کتاب های تخصصی و عملی باشد دریافت مجوزها کمی دیرتر خواهد شد و برای کتاب هایی در شاخه مذهب و شعر این زمان ممکن است به یک ماه نیز طول بکشد . این نکته مهم است که نویسندگان بدانند هنگامی که مجوزها دریافت می شوند دیگر مجاز به انجام تغییرات در متن کتاب نیستند. اما در صورتی که از سوی اداره ارشاد ایراداتی مطرح شود نویسنده می بایست در مدت پانزده روز اصلاحات و ویرایش را انجام داده و کتاب را مجددا به ناشر بازگرداند.

چاپ و صحافی

 

طراحی رو و پشت جلد

هنگامی که مجوزهای شابک و فیپا آماده می شوند می بایست طراحی روی و پشت کتاب صورت پذیرد . این یک کار کاملا تخصصی است که در فروش کتاب و جذب مخاطب بسیار تاثیر گذار است بنابر این بهتر است که آن را به انتشارات بسپارید. در انتشارات کتاب آرا با بهره گیری از کارشناسان مجرب در خصوص طراحی کتاب  و با توجه به شناخت ایشان از قواعد و تکنیک طراحی های پشت و رو و عطف کتاب ، می توانید مطمئن باشید که طرحی استاندارد و اصولی را اجرا خواهند نمود به طور معمول طرح اولیه ی آماده شده برای نویسنده ارسال می شود و پس از تایید ایشان ، برای چاپ کتاب اماده و ارسال می گردد.

در صورتی که از چاپ دیجیتال برای کتاب استفاده شود تقریبا حدود دو هفته زمان می برد تا کتاب آماده ی تحویل گردد.

بیشتر بخوانید : نحوه نوشتن مقدمه کتاب

 صحافی کتاب

همان گونه که اشاره شد تمامی مراحل فوق برای انجام چاپ کتاب می باشد و پس از آن وقت آن است که صحافی آن نیز صورت گیرد برای این کار و مطابق با نوع و حجم کتاب ، صحافی های متعددی می تواند صورت گیرد .

یکی از این روش های صحافی ، تا کردن است که به وسیله ی دستگاه تاکن انجام شده به طوری که هر پانل به دور دیگری پیچیده و حجم زیادی را در بر می گیرد این روش با توجه به وزن و ضخامت کاغذ متفاوت است .

در روش دوخت حلقه ای با استفاده از یک سیم فلزی ، حلقه با در عطف وارد کرده و به شکل کلاسوری صحافی صورت می گیرد اما در دوخت لبه ای کتاب کاغذ ها تاشده و در قسمت عطف منگنه می شوند این یکی از روش های ارزان است که کاغذهای کتاب در آن به شکل صاف باقی نمی ماند.

بیشتر بخوانید : طراحی کتاب کودک

نوع صحافی جلد کتاب دارای دوام خوبی است که در آن کاغذ ها به شکل چسب دارد در کنار هم چسبیده و به جلد به طور محکمی چسیبده می شوند این یکی از روش های مرسوم و گران در صحافی است . در انتشارات کتاب آرا می توانید کلیه خدمات مربوط به چاپ و صحافی را به کادری مجرب سپرده و با خیالی راحت تنها به امور نوشتن کتاب خود بپردازید و در زمان کوتاهی و با هزینه هایی مقرون به صرفه ، کتاب خود را تحویل بگیرید.

چاپ و صحافی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *