دانستنی ها

پرینت کتاب

این یک حقیقت است که خواندن کتابی که به صورت چاپ شده است ، تجربه ی دلنشینی است که هر کس دوست دارد آن را تکرار نماید. اما ورود کتاب های پی دی اف نیز در این میان توانست جایی برای خود باز کند هرچند که خیلی فراگیر نشد. در صورتی که قصد دارید از فایل کتاب خود پرینت تهیه نمایید در این جا به شما توضیح خواهیم داد که چه روندی را بایستی طی نمایید.

فایل کتاب شما می تواند به صورت پی دی اف باشد در این صورت برای تبدیل این فایل به کتاب ، پرینت کتاب و البته صحافی آن ، نکاتی را بایستی در نظر بگیرید. شاید کتاب هایی که امروزه بین خوانندگان ردو بدل می شود شکل پی دی اف دارد که البته این نوع کتاب ها برای بسیاری آسان نیست و از این نوع مطالعه لذتی نمی برند.

پرینت کتاب

پرینت کتاب

لزوم تهیه پرینت کتاب

با یک بررسی ساده و نظرسنجی ابتدایی در میان علاقه مندان کتاب می توان دریافت که کتاب کاغذی ، همواره برای خوانندگان دارای محبوبیت بیشتری است. اما گریزی نیست و گاهی پیش می آید که کتابی نایاب می شود و یا به دلایل تحریم در دسترس نیست در چنین مواقعی کتاب هایی که نسخه الکترونیکی دارند مورد استفاده قرار می گیرند و برای این کار نیاز است که پرینت کتاب تهیه شود. به همین دلیل می توانید کتاب های پی دی اف و الکترونیکی خود را برای پرینت کتاب به یکی از مراکز چاپ و نشر کتاب ارسال نمایید. یکی از امتیازات چاپ دیجیتال این است که می توان حتی یک نسخه از آن را تهیه نمود و هزینه گزافی ندارد. برای تهیه ی جلد نیز می توانید طراحی آن را انجام داده و به همراه فایل کتاب ارسال نمایید تا روند کامل پرینت کتاب برای شما به انجام برسد.

لازم به ذکر است که اغلب کتاب های دانشگاهی به زبان های رایج دنیا مانند آلمانی ، انگلیسی و یا فرانسه می باشد که نیاز است به صورت فایل و ترجمه به زبان فارسی درآمده و سپس با روش چاپ دیجیتال ، برای نشر و پرینت کتاب اقدام کرد. این فایل های الکترونیکی می تواند به صورت پی دی اف و یا فرمت های دیگر باشد که با روش چاپ دیجیتال می توان آن ها را به کتاب کاغذی در هر تیراژی تبدیل کرد.

پرینت کتاب و چاپ دیجیتال از فایل های پی دی اف

یکی از اقداماتی که پس از پرینت کتاب بایستی انجام شود صحافی آن است که یکی از روش های آن دوخت تمام اتوماتیک می باشد. در صورتی که جلد کتاب نرم باشد این نوع صحافی کارآیی دارد. بدین ترتیب به سهولت می توان صفحات کتاب را به جلد منگنه و دوخت نمود. در این روش می توان برای جلد از کاغذهای رنگی که دارای حاشیه هستند استفاده نمود.

نوع دیگری از صحافی را می توان  صحافی کامل نام برد که یکی از روش های مرسوم صحافی است. این نوع صحافی به دلیل مقاومت بالایی که دارد برای کتاب های تیراژ پایین و یا انواع کاتالوگ ها مناسب است. صحافی سیمی هم یکی دیگر از روش های صحافی است. همچنین صحافی دوخت حلقه ای نیز وجود دارد که با این نوع صحافی می توان به صورت کلاسوری ، صفحات را دسته ای جمع نمود.

در نوع دوخت لبه‌ای نیز می توان پس از پرینت کتاب ، آن را صحافی نمود. این روش یکی از راه های صحافی ارزان است که دوام خوبی نیز دارد. این نکته را بهتر است مد نظر داشته باشید که هنگام صحافی کتاب ، جلد کتاب بایستی بیشترین مقاومت و دوام را داشته باشد. هنگامی که صفحات پرینت کتاب به صورت دوخت شده و یا چسب خورده به جلدی محکم متصل شوند ، این روش صحافی کتاب است که در مقایسه با دیگر روش ها قیمت بالاتری دارد.

برای پرینت کتاب به روش رنگی ، می بایست فایل آماده ای داشته باشید. سپس با استفاده از چاپ دستگاه رنگی و دیجیتال ، آن را در کاغذهای مناسبی پرینت گرفته و به صورت کتاب صحافی شود. در این نوع پرینت کتاب ، جنس کاغذ بسیار حائز اهمیت است. که می توان به انواع آن اشاره نمود :

 کاغذهایی که برای پرینت کتاب به شکل رنگی و یا سیاه سفید استفاده می شود :

  •  پرینت کاغذهای تحریر هشتاد گرم با گرماژ پایین
  •  پرینت کاغذهای کوتد صدو بیست گرم با گرماژ بالا
  •  پرینت کاغذهای گلاسه صدو پانزده گرم با گرماژ بالا
  •  پرینت کاغذهای کرافت با گرماژ متفاوت
  •  پرینت کاغذهای کالک

هزینه های چاپ کتاب ، همیشه از نگرانی های مهم نویسندگان و مترجمان بوده است. این که بتوانند برآورد هزینه ی چاپ کتاب را داشته باشند ، آن ها را آسوده خاطر خواهد کرد.اگر تصمیم به چاپ کتاب خود دارید، توصیه می‎شود حتما مقاله برآورد هزینه چاپ کتاب رو مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *