اخبار دنیای چاپ

در دوره قاجار، بیشترین موارد خرافی در شعر عاشورایی ترویج یافت.

شعر عاشورایی

در دوره قاجار، بیشترین موارد خرافی در شعر عاشورایی ترویج یافت.

منصوره رضایی در این خصوص می گوید : ما شاهد ترویج مسائل خرافی در عصر قاجار در شعر عاشورایی هستیم. این موضوع از دوره صفوی آغاز شده و در دوره قاجار توسعه یافت.

کیمیا اکرامیان نیز در این باره می گوید : در ماه محرم و اتفاقات حاصل از جنگ با سپاه یزید، روایات تاسوعا و عاشورا در شعر و ادبیات کهن فارسی ورود یافته و جایگاهی قابل بررسی دارد.

پیشنهاد مطالعه : فروش دو برابری فروش کتاب در طرح تابستانه

منصوره رضایی که از شاعران ادبیات آیینی می باشد و پایان نامه دوره دکتری خود را در خصوص این واقعه نوشته است، در حال حاضر در حال نقد کتاب، برنامه های تلویزیونی و مجلات می باشد. وی در دانشگاه قم در حوزه ادبیات آیینی تدریس می کند.

وی درخصوص سوگواری امام حسین (ع) می گوید :

در شعر شاعران، از مضامین عاشورایی بسیار گفته شد است. کسایی مروزی شاعری است که مستقلا به شعر و محتوای عاشورایی پرداخته است. وی معتقد است اصلی ترین مضمون شعر عاشورایی، عاطفی بودن این واقعه است. در سبک خراسانی شاهد تصاویر حسی از این حادثه هستیم . اما در دوره های بعد موارد ذهنی نیز وارد شعر عاشورایی شد.

پس از آن شاعران از صنایع لفظی کامل تری استفاده کرده و مدح و مرثیه همراه هم می شوند. به طوری که مولانا در این خصوص می گوید :

کجایید ای شهیدان خدایی                          بلاجویان دشت کربلایی

شاید بتوان گفت تنها شاعری که از دید عرفانی به حادثه نگاه کرده و امام حسین و اصحابش را عاشقانی در راه خدا می داند. این موضوع تا دوره صفویه ادامه یافته است و با رسمی شدن دین تشیع در ایران، شاعران زیادی در خصوص واقع عاشورا سروده اند.

در همین دوره است که اشعار همراه لعن شده و در کنار مدح و مرثیه در میان شاعران رواج می یابد. اما د ردوره قاجار، به جهت نوع سایست های پادشاهان این دوره، روایت عاطفی واقع عاشورا رنگی دوباره گرفته و خرافات نیز در شعر عاشورایی وارد می شود.

پیشنهاد مطالعه : چالش فروش کتاب در شرایط کرونا برای تازه واردان به حوزه کتاب

البته مسائل خرافی از دوره صفویه شروع شده بود اما در دوره قاجار وسعت و گسترش زیادی یافت. این مسائل نگاهی عوامانه به حادثه عاشورا بود. همچنین تحریفات زیادی نیز روی داد که از آن جمله می توان به عروسی حضرت قاسم اشاره کرد که منبع موثقی از این موضوع وجود ندارد. اما تکران آن باعث شده است که واقعی به نظر آید.

منبع : www.ibna.ir ا فروش دو برابری فروش کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *