دانستنی ها

اخذ فیپا

اخذ فیپا

اخذ فیپا

اخذ فیپا : به فهرست نویسی که قبل از انتشار کتاب صورت می گیرد به اختصار فیپا گفته می شود این کار برای اولین بار در دانشگاه تهران صورت گرفت که در خصوص کتاب های خود که منتشر می نمود مورد استفاده قرار می داد . این کار درحال حاضر از طریق سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی صورت می گیرد.

در این جا قصد داریم در خصوص فیپا و مدارکی که برای اخذ فیپا نیاز است صحبت به میان آوریم شما می توانید در کتاب آرا و با کمک کارشناسان این مجموع بدون حضور واسطه ها ، کلیه خدمات و مراحل چاپ و نشر کتاب را داشته باشید و با کمک تجربه و تخصص این مجموعه در کوتاهترین زمان کتاب خود را به بهترین شکل ممکن چاپ نموده و مجوزهای لازم را اخذ نمایید.

در سال 1901 در کشور آمریکا و در کتابخانه کنگره ی این کشور ، اولین مرحله ی ثبت فهرست نویسی پیش از انتشار را برای کتاب های موجود در کتابخانه آغاز کرده و فیپا شکل گرفت . این روند خیلی زود همه گیر شده و در تمامی دنیا طرفداران خاص خود را پیدا کرده و در بسیاری از کتابخانه ها اجرا شد در سال 1981 نیز کتابخانه های انگلستان فهرست نویسی را انجام داده و خیلی زود بیش از نود درصد کتاب های کتابخانه این کشور فیپا داشتند .

بیشتر بخوانید : چاپ کتاب با تیراژ کم

در کشور ایران نیز این کار توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی صورت می گیرد و تنها مرجع رسمی صدور فیپا در ایران می باشد و هر سازمان دیگری که مدعی صدور فیپا باشد غیر رسمی بوده و اعتباری ندارد . سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران اطلاعات مربوط به فیپا ار به شکل رایگان در اختیار نویسندگان می گذارد.

اخذ فیپا

اخذ فیپا

مدارک لازم برای فیپا

حال خوب است بدانید که برای اخذ فیپا چه مدارکی مورد نیاز است :

۱- اولین موضوعی که برای دریافت فیپا مطرح است فایل نهایی کتاب می باشد که نویسنده باید پس از انجام تمامی مراحل مربوط به صفحه آرایی و ویراستاری و صحافی ، به همراه شماره شابک به کتابخانه ی ملی ارسال نماید این نکته را به خاطر داشته باشید که کتاب های بدون شماره ی شابک ، امکان دریافت فیپا را ندارند .

۲- تصویر مدارک شناسایی هویتی شامل کارت ملی یا شناسنامه مورد نیاز است .

۳- نیاز است که اطلاعات کتاب که شامل تاریخ چاپ کتاب ، تعداد صفحه های کتاب و اندازه و قطع کتاب می باشد را ارائه نمایند.

4-کتاب هایی که به شکل ترجمه می باشد در زمان اخذ فیپا می بایست از کتاب اصلی نیز اسکن تمامی صفحات ارسال شود و مدارک تحویلی قرار داده شود.

نکته ای که مطرح است این است که برای استعلام مشخصات فیپای کتاب خود می توانند در سایت کتابخانه ی ملی اطلاعات فیپای دریافت شده را وارد کرده و مشخصات کتاب خود را بررسی کرده و از صحت فیپا مطمئن شوند.

بیشتر بخوانید : چاپ کتاب با قیمت مناسب

به خاطر داشته باشید که کتاب آرا با بهره گیری از گروهی متخصص و با تجربه در خصوص اخذ فیپا و دیگر مجوزهای چاپ کتاب تبحر داشته و می تواند چاپ کتاب فوری و ارزان را با کیفیتی مناسب بدون واسطه برای شما نویسندگان عزیز انجام دهد.

فیپا چیست و اهداف آن کدامند

همانگونه که اشاره شده فیپا به معنای فهرست نویسی است که پیش از انتشار انجام می شود در این خصوص اهدافی را دنبال می کند که می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

1-ایجاد هماهنگی لازم در سازمان دادن کتب در تمامی کشور

2- سهولت ثبت فهرست نویسی در کتابخانه های کشور

3-عدم انجام کارهای تکراری در ثبت

4-سرعت در بازیابی منابع کتاب در کتابخانه

5-اعتماد و اطمینان از صحت آن

6- سرعت دادن در انتقال اطلاعات

7- صرفه جویی در هزینه و نیروی انسانی

8- اشتراک سازی در اطلاعات کتاب شناسی

بیشتر بخوانید : روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

اخذ فیپا

اخذ فیپا

مواردی که باعث تاخیر در اخذ فیپا می شود

شرایطی ایجاد می شود که اخذ فیپا با تاخیر صورت می گیرد و آن را می توان به موارد ذیل محدود نمود :

1-اطلاعات ارسال شده توسط ناشر صحت نداشته و یا ناقص باشد.

2-در زمان های خاصی درخواست فیپا بسیار زمان بر می شود زمان هایی مانند بازگشایی مدارس و یا برگزاری نمایشگاه کتاب

3- گاهی محتوای کتاب نیاز به جستجو و بررسی بیشتر از منابع و یا اخذ مشورت از متخصصین است .

این نکته نیز قابل ذکر است که ابتدای سال نود و یک اخذ فیپا تنها به شکل الکترونیکی انجام شده و صادر می گردد و باید تنها از طریق سامانه ی فیپا عمل نمود برای این کار شناسه کاربری و رمز عبور را کسب کرده و وارد سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شده و فرم تقاضای خود را کامل کنید.

بیشتر بخوانید : عطف کتاب چیست

درخواست فرم الکترونیکی اخذ فیپا

برای درخواست فرم الکترونیکی دریافت فیپا می توانید به سایت nlai.ir/fipa وارد شوید و تقاضای خود را ثبت نمایید.

فرم کامل شده را به همراه فایل کتاب ارسال نمایید این فایل می بایست در قالب های WORD و یا PDF  باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب مجوزهای چاپ کتاب می توانید با کتاب آرا  مشورت نمایید . گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *