اخبار دنیای چاپ

شهر تهران از مناطق محروم در خصوص دسترسی به کتابخانه است !

دسترسی به کتابخانه

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره طرح کتابخانه ها در مترو می گوید : با همکاری شهرداری تهران و کتابخانه ها ، این طرح ارزشمند اجرایی شده و این از اهمیت بسیار زیادی در مسیر فرهنگی شهر برخوردار است.

وی همچنین ادامه می دهد : از آن جایی که این تصمیم گیری در سطح مدیریت کلان سازمان صورت گرفته و کار اجرایی شده است، می توان امید داشت که با توانایی جوانان سازمان عملیات اجرایی شده و اتفاقات خوشایندی برای این شهر رخ دهد. این دو نهاد با تلاشی ستودنی و روحیه ای بالا در جهت اجرای هر چه بهتر طرح اقدام کرده و این باعث تقدیر است.

پیشنهاد مطالعه : طرح های فصلی کتاب می تواند زمانی برای تنفس کتاب فروشی ها باشد

مختارپور در خصوص ایجاد کتابخانه عمومی مترو تهران خاطرنشان کرد : کارشناسان شورای شهر، با اطلاع از جمعیت زیاد تهران و رفت و آمدهایی که صورت می گیرد، تهران را از دسته مناطق محروم با شاخص های فرهنگی می دانند و مهم ترین آن ها عدم دسترسی افراد به کتابخانه ها و کتاب می باشد. از همین روست که ایجاد چنین طرح هایی می تواند شرایط را بهبود بخشد.

وی می افزاید : اعضای هر دو نهاد در تلاش هستند که در شرایط کرونا، با رعایت شرایط بهداشتی، کتاب را به دست مردم برسانند و در این خصوص عملیات قرنطینه و ضدعفونی کتاب ها در زمان تحویل انجام خواهد شد تا این مسیر در بهترین شکل انجام شود.

از سویی دیگر محمدهادی ناصری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در خصوص این طرح و ایجاد کتابخانه عمومی در ایستگاه های مترو تهران می گوید: این یک حرکت فرهنگی مهم است که با همکاری دو نهاد کتابخانه عمومی و شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران انجام شده است و ایجاد آن در مترو برای اولین بار شکل گرفته است. وی این کتابخانه های عمومی در مترو را پاتوقی برای اهل کتاب دانسته و امیدواراست که خدمتی شایسته برای تهرانی ها باشد.

پیشنهاد مطالعه : افزایش سرانه مطالعه در تهران یکی از مهم ترین دغدغه ها شده است

وی می افزاید : از مزایای اجرای چنین طرح هایی در شهر تهران این است که می توان با استفاده از ظرفیت موجود در مترو، دسترسی مردم تهران و اهل کتاب را به کتابخانه و کتابخوانی آسان تر نمود. همچنین از طرح ایجاد کتابخانه های سیار نیز خبر داده و می گوید : در حال پیگیری کتابخانه های سیار در سرتاسر تهران هستیم تا بتوانیم کتابخانه ها را در سطح تهران گسترش دهیم .

منبع : www.ibna.ir ا دسترسی به کتابخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *