اخبار دنیای چاپ

برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، لغو شده است

برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب

به گفته ی محمود آموزگار ، نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران ، مطابق با تصمیم گیری شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران ، برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، لغو شده است. این تصمیم می تواند مبتنی بر شرایط فعلی کشور و شیوع بیماری کرونا باشد که چندان هم از انتظار به دور نبوده است.

اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که این نمایشگاه هر ساله، برای ناشران و چرخه ی نشر بسیار مهم و تاثیرگذار بوده است. آمارهای بدست آمده نشان می دهد که بیش از پانزده درصد این درآمدها متکی به برگزاری ده روزه ی نمایشگاه کتاب بوده است.

پیشنهاد مطالعه : «شبکه امنیتی» هاینریش بُل به بازار نشر آمد

یکی از مسائل مهم در این حوزه آن است که ناشران می بایست در چرخه ی کامل چاپ کتاب، از قبیل تهیه ی کاغذ و پرداخت کردن کارمزدها و یا لیتوگرافی ، پرداخت نقدی داشته باشند. این شرایط به گونه ای است که توزیع کنندگان کتاب، برای کتاب هایی که تصور می کنند فرصت توزیع و فروش را خواهد داشت، حاضر نیستند خرید نقدی داشته باشند و عمدتا کتابها را به صورت امانی می برند.

یکی از کارهایی که توسط معاونت فرهنگی انجام می شده است این است که بودجه ای را از محل مصوبه های مجلس جهت نمایشگاه کتاب به صورت یارانه حمایتی دریاف می کردند که این بودجه به طور متوسط بین بیست و پنج الی سی میلیارد تومان بوده است.

حتی در شرایط فعلی، وزارت ارشاد می تواند با دریافت این بودجه از دولت، قسمتی از خسارات و زیان های این قشر را پاسخ گو باشد. در این خصوص پیشنهاداتی نیز شده است که یکی از آن ها می تواند استفاده از این بودجه در راستای طرح حمایتی خرید کتاب به صورت فصلی باشد.

پیشنهاد مطالعه : صدور مجوز ۵ نشریه دانشجویی در دانشگاه تهران

شاید این امکان وجود داشته باشد که وزارت ارشاد با کمک این مبلغ، طرح های دوره ای را ایجاد نماید تا بدین ترتیب این بودجه به صنعت نشر وارد شود. در صورتی که این مبلغ همان سی میلیارد تومان منظور شود، با مبالغی که خریدارن به این چرخه تزریق می کنند، می توان امید داشت که تا حدودی این صنعت ارزشمند سرپا خواهد ماند.

این کاملا روشن است که در صورتی که دولت فکری به حال این شرایط نکند، می توان انتظار داشت که مراکز نشر یکی پس از دیگری به تعطیلی روی آورده و آسیبی جدی به این صنعت وارد می شود. به کار بستن راه کار های متفاوتی همچون واگذاری وام های کم بهره به فعالان این صنعت و یا خرید کتاب از ناشران، نیز جای تامل دارد.

منبع خبر برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب ، لغو شده است : http://www.ion.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *