دسته‌بندی نشده

افزایش سرانه مطالعه در تهران یکی از مهم ترین دغدغه ها شده است

افزایش سرانه مطالعه

ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران به همراه دبیر کل کتابخانه های عمومی ، نخستین کتابخانه عمومی را در متروی تهران راه اندازی کردند. این طرح تحت عنوان طرح ملی مترو کتاب افتتاح شد.

طرح ملی مترو کتاب ، در مترو تهران روز چهارشنبه بیست و دوم مرداد با حضور آقایان محمد جواد حق شناس و علیرضا مختارپور و چندی دیگر از مدیران شهرداری و شرکت راه آهن شهری تهران در متروی میدان حضرت ولی عصر(عج) برگزار شد.

نخست محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص این طرح گفت : امروز یکی از خاطرات زیبا و ماندنی در تهران رقم خواهد خورد . آغاز تلاش و همتی که امروز شاهد آن هستیم شروع یک حرکت پویاست که نمی تواند نقطه ی پایانی داشته باشد. این یک نگاه مثبت به ایجاد پیوند میان شهروندان و کتاب و کتابخوانی خواهد بود. تمامی شهروندان دراجرای این طرح سهیم و موثر هستند و استفاده از کتاب یکی از نیازهای معنوی و فرهنگی شهروندان است.

پیشنهاد مطالعه : طرح های فصلی کتاب می تواند زمانی برای تنفس کتاب فروشی ها باشد

وی افزود: پیوسته در کشور این نگرانی وجود داشته است که سرانه مطالعه کتاب در سطح پایینی است. هر چند آمار مشخص و مستندی در این باره وجود ندارد اما مطابق مطالعات و پژوهش های حوزه های گوناگون، نشان می دهد که وضعیت کتاب و کتابخوانی در کشور چندان مساعد نیست . در دهه پنجاه با جمعیت یک سوم امروز تیراژ کتاب سه هزار جلد بوده است اما در دهه نود با هشتاد میلیون جمعیت این تعداد به پانصد جلد رسیده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران می گوید: افزایش سرانه مطالعه در شهر می بایست به یکی از مهم ترین دغدغه های تهران تبدیل شود. آن چه که آمارها نشان می دهند هر فرد تنها هفت دقیقه در روز برای مطالعه وقت می گذارد که این آمار جالبی نیست .

در تهران قبل از کرونا روزانه حدود 2/5 سفربا مترو داشته ایم که اکنون کمتر شده است . به طور میانگین هر پنج دقیقه یک قطار به ایستگاه وارد شده و حدود سه دقیقه توقف دارد. می توان با تصمیم گیری های مناسب اقدامی در خصوص وقت انتظار و آزاد مسافران مترو ایجاد نمود.

پیشنهاد مطالعه : با فروش اینترنتی توانستیم از رکود حاصل از کرونا بیرون بیاییم

وی افزود : لازم است تا جهت اوقاتی که در کشورتلف می شود برنامه های دقیقی ایجاد نمود تا بتوان استفاده بهینه ای از آن کرد. ایجاد کتابخانه های عمومی در مترو تهران می تواند به فضای فرهنگی کشور کمک نماید.

در پایان حق‌شناس گفت: در صورتی که با همکاری مجموعه ها، هدفگذاری مناسبی انجام گیرد می توان در مدت معینی ، سرانه مطالعه را بالا برده و خدمتی شایسته به شهروندان ارائه دهیم. وی می افزاید پیشرفت جامعه را در گرو کتاب و کتابخوانی می داند و امیدواراست راه اندازی کتابخانه های مترو راهی مناسب برای خدمت به شهروندان تهرانی باشد.

منبع : www.ibna.ir افزایش سرانه مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *