دانستنی ها

نحوه نوشتن مقدمه کتاب

نحوه نوشتن مقدمه کتاب

نحوه نوشتن مقدمه کتاب

نحوه نوشتن مقدمه کتاب : احتمالا به خوبی دیده اید که در قسمت مقدمه کتاب به مطالبی پرداخته می شود که آن ها را می توان در محتوای کتاب بصورت شرح کامل ملاحظه نمود بنابر این نوشتن مقدمه ی کتاب یکی از آن قسمت هایی است که نیاز به خلاقیت نویسنده دارد زیرا باید بتواند خواننده را مجاب نماید که هدفش از نوشتن این کتاب چیست و می خواهد چه پیامی را در کتاب منتقل نماید.

به همین دلیل است که نوشتن مقدمه کاری حرفه است یک نویسنده ی موفق باید بتواند به سادگی و با صداقت دلیل نوشتن کتابش را شرح دهد این مرحله از کتاب می تواند باعث شود که خواننده ترغیب به خرید و خواندن کتاب شود یا نه . این یک حقیقت است که با ضعیف بودن مقدمه ، تمامی تلاش و زحمت نویسنده از میان می روند پس تمام تلاش و خلاقیت و هوش خود را به کار ببندید تا مقدمه ای ناب را خلق نمایید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

نکاتی برای نوشتن مقدمه کتاب

اکنون به نکاتی کلیدی در خصوص اصول نوشتن مقدمه می پردازیم تا با مطالعه ی آن با تسلط بهتری مقدمه ی کتاب خود را بنویسید :

نخست آن که تعداد پاراگراف هایی که برای مقدمه در نظر می گیرید متناسب با مقاله نوشته می شود به عنوان مثال برای یک مقاله ی سی صفحه ای خوب است که دو صفحه مقاله تنظیم شود . سعی کنید از آماری در مقدمه استفاده کنید که آن ها را به تفصیل در مقاله آورده اید.

ارائه ی نقل قول های افراد متخصص و حرفه ای می تواند موثر باشد البته این نقل قول ها با معرفی کوتاهی از ایشان باشد. در صورتی که احساس می کنید ابهامی در مقاله وجود دارد که بتواند ذهنیت را تغییر دهد آن را در مقدمه بیاورید. به طور معمول در مقالاتی که فنی و تخصصی هستند ، عباراتی که ممکن است برای مخاطبان مبهم باشد را در مقدمه به شکلی خلاصه شرح می دهند.

برای توضیح کلمات به لغت نامه اشاره نکنید سعی کنید اصطلاحات را ساده و شیوا بیان کنید و از تعریف های عمومی بپرهیزید عمدتا در مقالاتی که تخصصی هستند نوشتن مقدمه می بایست تا حدی باشد که از موضوع اصلی مقاله دور نشود و دچار پراکندگی مطالب نگردد مداومت مفاهیم در جملات بسیار مهم است .

مقدمه کتاب

تفاوت های مقدمه و پیش گفتار

برای آن که درک صحیحی از مقدمه و پیش گفتار داشته باشید ، توضیحاتی به شکل مقایسه در این خصوص ارائه می گردد.

مقدمه ارائه ی توضیحاتی است که می تواند توسط یک متخصص تهیه شود اما عمدتا پیش گفتار را خود نویسنده تهیه می کند . همچنین در پیش گفتار نویسنده می تواند به طور مستقیم با مخاطبش در خصوص محتوا و اهمیت کتاب صحبت کند اما در مقدمه شخص دیگری می تواند در خصوص کتاب و نویسنده ی آن بنویسد.

در مقدمه این امکان وجود دارد که به قسمت هایی از توضیحات فصول و یا مباحث کتاب بپردازند اما این امکان در پیش گفتار نبوده و نبایستی وارد مبحث علمی و تخصصی کتاب شوند. در قسمت مقدمه از طرح اولیه ی کتاب و هدف از نگارش کتاب صحبت می شود اما در پیش گفتار از کسانی که چاپ کتاب را برعهده دارند تشکر شده و نحوه ی تهیه کتاب توضیح داده می شود.

بیشتر بخوانید : طراحی کتاب کودک

نحوه نوشتن صحیح مقدمه کتاب

لازم به ذکر است که یک مقدمه ی طولانی می تواند باعث سردرگمی و خستگی خواننده شود از طرفی در مقدمه محدودیت کلمه وجود ندارد اما نوشتن به اختصار آن مهم است به عبارتی نیاز است تنها یک مرور کلی از نوشته مقاله آورده شود می توانید شروع مقاله را با موضوعی وسیع تر شروع کرده و مخاطب را به سوی موضوع خاص خود بکشانید. می توانید برای ترغیب مخاطب به ادامه دادن مطالعه ی مقدمه ، در آن مساله و یا سوال مطرح کنید و برای حل آن توضیحات مناسب را ارائه دهید این کار می تواند مخاطب را ترغیب به خواندن ادامه ی مقاله نماید.

نوشتن مقدمه کتاب

جذاب کردن مقدمه کتاب

سعی کنید اطلاعاتی را ارائه دهید که برای فهمیدن مقاله مفید و موثر باشد همچنین می توانید از دستاوردهای محققان قبلی یادی کنید در این راستا می توانید به مواردی که بررسی نشده و زمینه هایی که در نظر گرفته نشده است بپردازید سپس هدف ها و روش هایی که می خواهید از آن استفاده کنید را توضیح دهید.

یک نویسنده باید بتواند دلیل اهمیت مقاله را به خواننده منتقل نماید تا بتواند او را تشویق و علاقه مند به خواندن کتابش نماید در این شرایط آمار ها می تواند کمک شایانی نماید با کمک این آمار می توانید اهمیت موضوع مقاله را منتقل کرده و آن را برای مخاطب جذاب تر نمایید.

بیشتر بخوانید : انواع صحافی کتاب

می توانید به شکل روایت دلیل انتخاب خود را شرح دهید همچنین استفاده از مفاهیم کلیدی علمی در مقالات تخصصی می تواند موثر باشد و به یاد داشته باشید که نیازی نیست برای توضیح مفاهیم مبهم به سراغ لغت نامه بروید تنها با کلماتی ساده و روان آن را برای درک بهتر خواننده شرح دهید این جملات می تواند به زبان خودتان باشد. در هر صورت اگر برای نوشتن مقدمه ی کتاب و یا دیگر امور چاپ کتاب نیاز به یاری دارید می توانید با انتشارات کتاب آرا تماس حاصل فرمایید. منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *