اخبار دنیای چاپ

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب

نمایشگاه مجازی کتاب

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب می تواند باعث کاهش هزینه ناشران باشد

رئیس اتحادیه ناشران خوزستان می گوید : نمایشگاه مجازی کتاب ، در صورتی که با دستورالعمل و اصول معینی اجرا شود می تواند هزینه های ناشران را پایین آورده و بر تولید کتابهای دیجیتال نیز تاثیر مثبتی بگذارد.

کمال کمایی،  رئیس اتحادیه ناشران خوزستان بیان می کند : نوع عملکرد نمایشگاه کتاب در ایران نسبت به دیگر کشورها دارای تفاوتی روشنی است . برگزاری نمایشگاه در دیگر کشورها، ایجاد ارتباط قوی تر مابین ناشران و نویسندگان و دیگر عوامل در صنعت نشر می شود اما نمایشگاه کتاب در ایران، بیشتر در قالب کتاب فروشی ظاهر شده است.

پیشنهاد مطالعه : شروع به اجرا درآمدن طرح «کوچه کتاب» در شهر بجنورد

مدیر انتشارات پژوهندگان راه دانش نیز بر اساس تجربه می گوید : در نمایشگاه های کتاب در خارج از کشور، تمامی غرفه ها با فاصله از هم چیدمان شده اند تا بتوانند به خوبی به بازدید کنندگان پاسخ داده و باعث رونق این صنعت شده و برای عقد قراردادهای ناشرین و نویسندگان هدفگذاری می نمایند.

وی می افزاید :

در این نمایشگاه ها، ناشران با دیگر کشورها تعامل کرده و برای استفاده بهتر از نمایشگاه، یک روز را برای بازدید عموم گذاشته و باقی روزهای نمایشگاه در اختیار فعالان صنعت نشر و اهل قلم می باشد. اما اتفاقی که در ایران می افتد این است که در تمام روزهای نمایشگاه با وجود چسبیده شدن غرفه ها تنها ازدحام و شلوغی را شاهد هستیم که بخش عمده ای از این شلوغی به عواملی مانند سرگرمی ها و تخفیف ها باز می گردد.

وی همچنین دلیل مراجعه ی مردم به نمایشگاه کتاب را وجود بن های تخفیف دانسته و می افزاید : این بن های تخفیف باعث می شود که افراد بتوانند در نمایشگاه کتاب ها را با قیمت های بسیار مناسبی تهیه کنند. به همین دلیل است که مراجعات به نمایشگاه بالا بوده و بیشتر فضای تفریحی و سرگرمی برای افراد دارد. در کنار آن در نمایشگاه هزینه های غیرضروری زیادی انجام می شود که ناشرین به آن اعتقادی نداشته و آن را مخرب نیز می دانند.

پیشنهاد مطالعه : بالارفتن مبلغ تسهیلات به دلیل کرونا به اهالی فرهنگ

کمایی می گوید : هرگز با برگزاری این چنین نمایشگاه کتاب موافق نیستم. این نوع از عملکرد نمایشگاه با تمامی دنیا اختلاف دارد. وی می افزاید انتظار می رود که بتوانیم نمایشگاه کتاب را با کیفیت های جهانی برگزار کرده و فروش آنلاین کتاب را بیش از گذشته گسترش دهیم . شاید هنوز آمادگی لازم برای این کار وجود ندارد اما بایستی همگی تلاش کنیم تا به این سمت و سو حرکت نماییم.

منبع : www.ibna.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *