دانستنی ها

اخذ شابک

اخذ شابک

اخذ شابک

اخذ شابک : شاید عدد سیزده رقمی روی کتاب ها را دیده باشید این عدد به صورت انحصاری برای هریک از کتاب ها صادر می شود و می تواند برای نویسندگان در مراحل مصاحبه و یا دریافت امتیازات دانشگاهی بسیار اهمیت داشته باشد . این شماره ها به طور معمول نزد ناشرین بوده و در صورتی که یک شماره شابک برای چند کتاب در نظر گرتفه شود و یا آن که شماره ی شابک ثبت شده روی کتاب در سامانه ی خانه کتاب درج نشده باشد این شماره باطل شده و امتیازاتی که به نویسنده داده شده است از او سلب خواهد شد.

در کتاب آرا با اطمینان از اجرای کامل تمامی مراحل چاپ کتاب ، می توانید به آسانی و با خاطری آسوده ، اخذ مجوزهایی همچون شابک ، فیپا و اداره ی ارشاد اسلامی را به کارشناسان این مجموعه بسپارید. تخصص و تجربه یکی از مهم ترین ابزارها در انتشارات می باشد که کتاب آرا به خوبی از آن بهره برده و با تسلط کامل به تمامی مراحل چاپ کتاب مانند ویراستاری و طراحی و صحافی می تواند همراه مطمئنی برای نویسندگان به خصوص نویسندگان جدید باشد. با کتاب آرا ، گواهی رسمی مربوط به شابک کتاب خود را جهت ارائه به سازمان یا دانشگاه دریافت خواهید نمود.

بیشتر بخوانید : چاپ کتاب با تیراژ کم

اخذ شابک

اخذ شابک

دلیل استفاده از شابک

برای ناشرین استفاده از شابک دارای اهمیت بوده و می تواند در روند عرضه ، پخش و فروش کتاب به آن ها کمک نماید در حال حاضر با فناوری های جدید ، پخش کتاب و فروش آن کار ساده ای نیست . این کاملا روشن است که وجود شابک برای ثبت مشخصات کتاب در فهرست های کامپیوتری و ماشینی نیاز است و بدون این ثبت ، کسی از وجود کتاب مطلع نخواهد بود .

هنگامی که به دنبال چاپ کتاب مجوز دار هستیم و برای دریافت مجوزهای رسمی اقدام می کنیم هدف آن است که بتوان پس از چاپ کتاب ، آن را به روش سیستمی کنترل و پیگیری نمود به عبارتی شناسنامه دار باشد. شابک از مهم ترین مجوزهایی است که دراین خصوص بایستی دریافت شود و بانی صدور آن خانه ی کتاب می باشد و به طور معمول ناشرین تعدادی شماره شابک از خانه کتاب اخذ می نمایند و از آن ها برای کتبی که تصمیم دارند چاپ نمایند در نظر می گیرند

مشخصات عدد شابک

سیستم شماره گذاری کتاب ها در سطحی بین المللی را شابک گویند که شامل سیزده عدد می باشد که هر یک از رقم ها در گروه های مختلفی گذاشته شده و مفهوم هر گروه نیز متفاوت است .

بیشتر بخوانید : چاپ کتاب با قیمت مناسب

به عنوان نمونه می توان گفت که عدد ۹۶۴  به عنوان شناسه ملی ایران شناخته می شود که در عدد سیزده رقمی شابک وجود دارد این موضوع مشمول کتاب هایی می شود که چاپ آن ها در کشور ایران باشد. همچنین صفر موجود در عدد شابک نشان از کشورهای انگلیسی زبان دارد و موقعیت آن نشان می دهد که مربوط به کدام کشور است. بخش دیگر این اعداد در خصوص ناشر و مشخصات او است .

گروه دیگر این عدد ها منطقه ی جغرافیایی و زبان کتاب را نشان می دهد و در نهایت قسمتی در این اعداد وجود دارد که جهت صحت آزمایی ایجاد شده است . ممکن است افرادی بخواهند به صورت تقلبی شماره شابک را بسازند اما این نکته را توجه داشته باشید که این قسمت از اعداد شابک می تواند نوع واقعی و یا جعلی آن را به خوبی اثبات نماید.

اخذ شابک

اخذ شابک

کاربرد شا بک

کاربرد شابک برای یک کتاب بسیار متفاوت می باشد نخستین کاربری که دارد آن است که کتاب شناسنامه دار می شود و وجود شماره ی شابک برای دریافت مجوز فیپا ضروری است . از طرفی ثبت مشخصات فیپا و شابک روی کتاب می تواند باعث شود که حقوق مادی و معنوی کتاب برای نویسنده محفوظ باشد .

می توان گفت که مجوزهای فیپا و اخذ شابک باعث می شود که مالکیت کتاب برای نویسنده ایجاد شود و با داشتن این مجوزها می تواند مالکیت خود را به اثبات برساند . همچنین کتابی که دارای شماره ی شابک باشد این امکان را دارد که در کتابخانه های بین المللی ثبت شود . از طرفی در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها از شماره ی شابک برای کنترل موجودی استفاده می نمایند.

بیشتر بخوانید : روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

در این قسمت تلاش کردیم در خصوص شابک و اهمیت اخذ شابک نکاتی را ارائه دهیم . از آن جایی که مدیر مجموعه ی کتاب آرا خود یکی از مولفین کتاب و عضو هیات علمی دانشگاه بوده و چندین کتاب تالیف نموده است به خوبی نگرانی های نویسندگان را شناخته و در تمامی مراحل چاپ کتاب ، آنها را حمایت و همراهی می نماید.

ضمن آن که با بهره گیری از تجهیزاتی بسیار پیشرفته در خصوص چاپ و نشر کتاب می تواند چاپ کتاب فوری و ارزان قیمت را برای نویسندگان داشته باشد. تا بدین ترتیب گامی موثر در جهت ترویج فرهنگ کتاب خوانی برداشته باشد. گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *