دانستنی ها

کلیات تبدیل پایان نامه به کتاب

یکی از نکته های که اغلب دانشجویان بایستی برای ایجاد فضای شغلی خود مد نظر داشته باشند این است که بتوانند رزومه ای قوی برای خود ایجاد کنند به طوری که در حوزه ی شغلی که مد نظر دارند پربار و موثر باشد. یکی از راه هایی که می تواند در این مسیر آن ها را یاری رساند این است که پایان نامه ی خود را به صورت کتاب به چاپ برسانند که البته این تبدیل پایان نامه به کتاب برای برخی راه ساده ای نیست به خصوص کسانی که برای اولین بار می خواهند اقدام به این کار کنند.

در حقیقت تهیه و ارائه ی پایان نامه یکی از معتبرترین کارهای تحقیقاتی است که دانشجویان در زمان تحصیل خود انجام می دهند و پایان نامه ای که ارائه می دهند و دفاعیه ی آن ، می تواند نشان از میزان دانش و تخصص آن ها در رشته ای باشد که در آن به تحصیل پرداخته اند. همین امر باعث می شود دانشجویانی که ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز دارند ، تلاش می کنند تا با صرف هزینه و وقت بیشتری پایان نامه خود را به بهترین شکل ممکن ارائه نمایند و برای این کار تبدیل شدن پایان نامه به کتاب می تواند یکی از انتخاب های موثر باشد

در این جا تلاش داریم تا مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب را شرح دهیم تا بتوانید با خاطری آسوده و بدون نگرانی در این مسیر گام بردارید.

برای تبدیل پایان نامه به کتاب هفت مرحله وجود دارد :

گام اول : تهیه و تحویل فایل کتاب به صورت ورد

از آن جایی که عمدتا پایان نامه ها تایپ می شوند ، به طور معمول این کار به آسانی انجام می پذیرد. برای این مرحله نیاز است که تعداد صفحات کتاب مطابق با استاندارد باشد که در صورتی که به این میزان نرسیده باشد می توان از ناشر کمک گرفت.

گام دوم : صفحه آرایی کتاب

در این مرحله با استفاده از امکاناتی مانند فونت و اندازه ی مناسب کلمات ، فاصله ی مناسب خطوط از یکدیگر و داشتن حاشیه ی مناسب ، جای گذاری صحیح تصاویر ، نمودار ها و اشکال می توان صفحه آرایی را برای کتاب انجام داد که می تواند در زیبا سازی و آرایش کتاب بسیار تاثیر گذار باشد.

گام سوم : اخذ شابک به نام نویسنده

شابک همان شماره استاندارد بین المللی است که به کتاب داده می شود. در کشور ایران این کار را موسسه خانه کتاب انجام می دهد. شابک یک کد سیزده رقمی است که می توان آن را در قسمت شناسنامه ی کتاب و یا پشت جلد کتاب به شکل بارکد دید و کاربری های مختلفی دارد. این شماره ی سیزده رقمی برای شناسنامه دار کردن کتاب و گرفتن فیپا بسیار ضرورت دارد. به طوری که با ثبت شماره شابک قانونی روی کتاب ، تمامی حقوق مادی ومعنوی مربوط به کتاب ، برای نویسنده محفوظ می ماند. این شماره می تواند حکم مالکیت کتاب برای نویسنده باشد.

گام چهارم : طراحی کردن جلد کتاب

برای کسانی که هدفشان از چاپ پایان نامه به صورت کتاب ، تنها کسب امتیاز برای مقطع دکتری می باشد ، شاید طراحی جلد خیلی ضرورت نداشته باشد اما در صورتی که قصد داشته باشد در بازار فروش فیزیکی کتاب نیز حضور داشته باشد طراحی جلد یکی از فرآیند های مهم در چاپ کتاب محسوب می شود که می تواند در فروش موفق کتاب نقش موثری داشته باشد.

گام پنجم : اخذ مجوزهای ارشاد و فیپا

به فهرست نویسی که قبل از انتشار وجود دارد به اختصار فیپا می گویند که عمدتا شامل مواردی مانند نام نویسنده ، عنوان ، تعداد جلدها ، ناشر ، پیوست ها ، قیمت کتاب ، تصویر و… می باشد. این موارد برای شناسایی و بازخوانی یک کتاب قبل از چاپ نیاز است که توسط کتاب خانه ی ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت مشترک اجرا می شود. اکنون کتاب خانه ی ملی مسوول رسیدگی به درخواست نویسندگان و صدور فیپا بوده که به صورت الکترونیکی آن را انجام می دهد .

گام ششم : چاپ و صحافی

این قسمت هم مانند گام چهارم ، تنها برای کسانی که قصد دارند پایان نامه خود را پس از چاپ به صورت کتاب در بازار نیز به فروش برسانند ، مناسب و البته ضروری است. این یک حقیقت است که برخی از کتاب ها با وجود داشتن محتوایی پر بار به دلیل نداشتن مرغوبیت چاپ و صحافی ، نتوانستند چندان در بازار فروش موفق باشند.

گام هفتم : عرضه ی کتاب در بازار فروش

در صورتی که پایان نامه به کتابی وزین و ارزشمند و با کیفیت مناسبی چاپ و صحافی شد ، می توان به پخش و عرضه ی آن در بازار فکر نمود. شاید با همکاری ناشری معتبر ، بتوان ضمن تحویل گرفتن کتابی خوب ، از طریق پخش کتاب همان ناشر ، در مدت زمان کمی از فروش کتاب ها درآمد کسب نمود. این کار می تواند قسمتی از هزینه هایی را که صرف تهیه ی پایان نامه شده است پوشش دهد.

مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب چیست ؟

 • اخذ دو نمره ی پایان نامه
 • دریافت امتیاز استخدام و ارتقا یافتن شغل
 • ثبت کتاب و نویسنده در کتاب خانه ی ملی
 • مجوز ورود به انجمن نخبگان
 • یاری رساندن به بالا رفتن سطح علمی کشور
 • بالارفتن میزان درآمد

اکنون چند نکته ی مهم در تبدیل پایان نامه به کتاب را در نظر بگیرید :

 • دقت کنید هرگز کتاب را شبیه به یک پایان نامه تهیه نکنید
 • در متن ، جملاتی که به پایان نامه ختم شده است را به کتاب تغییر دهید
 • سرفصل ها را نیز باز یابی کنید و با تغییر دادن آن ها ، آن را به محتوای کتابی نزدیک تر کنید
 • می توان در ابتدای کتاب ، به پایان نامه اشاره نمود
 • یا آن که در انتهای کتاب پایان نامه را نیز افزود و یا به پایان نامه اشاره کرد این کار می تواند ضمن ارائه اطلاعات مفید ، از تکرار مستقیم پایان نامه و مشابهت های آن جلوگیری نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *