دانستنی ها

آشنایی با انواع چاپ کتاب

آشنایی با انواع چاپ کتاب

آشنایی با انواع چاپ کتاب

آشنایی با انواع چاپ کتاب : پیشرفت صنعت چاپ از زمان زندگی گوتنبرگ تا اوایل قرن بیستم و ورود صنعت چاپ به ایران که همان پیشینه صنعت چاپ در ایران محسوب می شود اغاز شده است.

فرایند چاپ، مراحل چاپ، اختلافات اساسی چاپ دیجیتال با دیگر روش های چاپ، کاربرد چاپ دیجیتال ،انواع چاپ دیجیتال، بر اساس اندازه و ابعاد سطح چاپی وظایف ناظر چاپ از دیگر قسمت های این متن را شامل می شوند .

چاپ دیجیتال به صورت معمول چاپ حرفه ای در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و منابع دیگر دیجیتال را شامل می شود که به وسیله چاپگر های بزرگ فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهر افشان حرفه ای انجام می شود.

بیشتر بخوانید : پرینت کتاب

تعداد همچنین کسانی که به نویسندگی علاقه مند هستند زیاد است و زمینه های متفاوتی نیز برای این کار وجود دارد اما نکته حائز اهمیت این است که تصور می‌کنند نگارش کتاب تخصص خاصی  را نیاز دارد ،  درصورتی که اگر به این کار علاقه مند هستید و یا حرف هایی برای نوشتن دارید و یا اطلاعات خاصی در مورد علوم مختلف دارید و می‌خواهید آنها را منتشر کنید می‌توانید با کسب اطلاعات در خصوص چگونگی نگارش و رعایت اصول آن به چاپ کتاب اقدام نمایید.

چاپ دیجیتال یکی از انواع چاپ کتاب

چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ در هر صفحه می باشد که این در مقایسه با روش های سنتی مثل چاپ افست دارای قیمت بالاتری است و این قیمت بالاتر معمولاً در مقایسه با هزینه های دیگری که در چاپ افست می باشد و تهیه پلیت های چاپ انجام می شود ، برای تعداد کم قابل جبران است .

با این روش امکان چاپ ، بلافاصله بعد از تقاضای مشتری در تیراژ محدود را ممکن می کند و همچنین تغییر تصاویر و مطالب هر صفحه را در ممکن می سازد. استفاده از این روش باعث صرفه جویی در نیروی انسانی و بالا بردن کیفیت چاپ دیجیتال در گستره ماشینی همچنین پایین آمدن هزینه های چاپ برگ و بالا رفتن تیراژ می شود.

به همین دلیل است که در حال حاضر چاپ دیجیتال در این خصوص در حال پیشی گرفتن می باشد. هلیوگراور، فلکسو ، سیلک اسکرین، ملخی، تامپو افست روی فلز، چاپ مخمل ، چاپ پارچه ، ترموگرافی ، لترپرس ، داغی و پوشش Uv ، ورنی چاپ، فهرست انواع چاپ مورد اشاره در این اثر هستند.

آشنایی با انواع چاپ کتاب در شکل های متفاوت

پشت جلد کتاب معمولاً می خوانیم ، چاپ به معنی جابجایی اشکال مختلفی از حروف نقوش و تصاویر است که بر روی یک سطح خاص به صورتی که شکل اولیه تغییر نکند ، انجام می شود.  با این تعریف وقتی به اطراف خود نگاه می کنیم کالاهای بی شماری را می بینیم که بر روی آنها چاپ انجام شده است که این کار با روش های مختلف و ابزارهای متفاوتی و در زمان های معینی انجام شده که مطابق با تکامل زمان شکل و ظاهر آن ها نیز دستخوش تغییر شده است.

بیشتر بخوانید : برآورد هزینه ی چاپ کتاب

عمومی ترین ابزار در چاپ که معمولاً در دسترس همگان هست کاغذ می باشد . برای آشنایی با انواع چاپ کتاب بهتر است بدانید که انجام چاپ معمولاً به سه گروه تقسیم می شود:  چاپ مستقیم ، چاپ غیر مستقیم ، چاپ تماسی

 ۱. چاپ مستقیم

سطحی که باید عملیات چاپ بر روی آن انجام شود به صورت مستقیم با فرم چاپ در ارتباط است. روش هایی که در آن از چاپ مستقیم استفاده می شود عبارت است از کلیشه ، لترپرس ، سیلک اسکرین ، باتیک ، هلیوگراور ، طلاکوب ، فلکسو ، نایلوپرینت . که قدیمی ترین شیوه در چاپ مستقیم ساخت کلیشه می باشد و در فروشگاه ها و سازمان های گوناگون استفاده می شوند

۲. چاپ غیر مستقیم

 در این روش از چاپ ، سطح چاپ شونده به صورت غیر مستقیم با فرمت چاپ در ارتباط است.  برای به دست آوردن این نوع چاپ ، اول نقش ابتدایی را به روی یک لایه بی رنگ منتقل می‌کنند و در نهایت از آن لایه بر روی سطح نهایی استفاده می شود. معروف‌ترین نمونه‌های این روش‌ چاپ  افست است در این روش طرح اولیه را بر روی لاستیکی منتقل می‌کنند و سپس چاپ نهایی را از روی لاستیک بر روی سطح مورد نظر اعمال می کنند.

 ۳. چاپ غیر تماسی

 در این روش عملیات چاپ در اثر تماس ایجاد نمی شود بلکه به صورت کاملاً جدا به وسیله پودر یا جوهر به سطح مورد نظر پاشیده  می شود . مانند چاپگرهای لیزری ، جوهر افشان ها و دستگاه های فتوکپی .

آشنایی با انواع چاپ کتاب 2

الزام آشنایی با انواع چاپ کتاب برای نویسنده

این یک حقیقت انکار ناپذیر است که هیچ کس نویسنده پای به دنیا نگذاشته است ولی یکی از عواملی که باعث می شود گروهی از نویسندگان موفق تر و معروف تر شوند این است که این دسته از افراد از هر شکستی درس گرفته اند و در واقع هر شکست برایشان شروعی دوباره بوده است که این یک  نویسنده را شجاع و متفکر نمایش می دهد . انتشار یک کتاب باید با  یک هدف مشخص یا یک مطلب یا موضوع جذاب و مفید همراه باشد .

چاپ کتاب در واقع انتقال مجموعه اطلاعاتی است که می تواند نوشته اعداد تصاویر و یا علائم ثبت شده بر روی یک صفحه باشد و به بیان ساده تر بر اثر فشار یک سطح بر روی سطح دیگر ایجاد می شود. چاپ در عصر امروز در عرصه های گوناگون تجارت ابزارهای مهم در تعامل اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

حرف آخر کتاب ارا :

وقتی صحبت  از چاپ می شود  چیزی که به عنوان یک اثر مستند چاپی به ذهن ما می رسد کتاب یا یک مجله خواهد بود. در حالی که امروزه دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است. کارت ویزیت ، کاتالوگ ، بسته بندی ، شیشه پارچه، پلاستیکی و هزاران هزار مورد دیگر در دسترس قرار گرفت که هر کدام طریقه استفاده ی منحصر به فرد خود را داشته باشند.

بیشتر بخوانید : کلیات تبدیل پایان نامه به کتاب

درست است که چاپ یکی از مهم ترین ابزارهای صنعت تبلیغات محسوب می شود و انواع آن و شیوه های مختلف اجرای آن در دنیای امروزی بسیار حائز اهمیت است ، اما چاپ کتاب در هر زمینه ای که باشد جدای از موضوع اقتصادی آن ، ثبت یک اثر ، تحقیق ، داستان و یا ترجمه ای است که برای آن مدت ها وقت گذاشته شده و گاهی برای بسیاری از افراد حکم رزومه ای بسیار ارزشمند را داشته است .

به همین دلیل است که بهتر است یک نویسنده آشنایی با انواع چاپ کتاب را داشته باشید و بتواند مطابق با موضوع کتاب خود و هزینه ای که می تواند انجام دهد ، کتاب خود را به چاپ برساند زیرا امروزه از چاپ و عملیات اجرای آن به عنوان یک هنر می توان یاد کرد که نیاز به دقت و کنترل در تمامی مراحل دارد تا نتیجه‌ای مطلوب و تأثیرگذار از آن دریافت شود.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *