اخبار دنیای چاپ

بالارفتن مبلغ تسهیلات به دلیل کرونا به اهالی فرهنگ

تسهیلات به دلیل کرونا

لادن حیدری خبر داد : مطابق با پیگیری‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اقداماتی در جهت بالارفتن مبلغ تسهیلات به مشاغلی که از کرونا آسیب دبده اند صورت پذیرفته است.

لادن حیدری، معاونت توسعه‌ مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره می گوید : به طور کلی سیزده هزار پرونده درخواست تسهیلات به جهت کرونا ایجاد شده است که شامل 464 میلیارد تومان وام می باشد که در این شرایط تنها 27 میلیارد تومان آن به صاحبان فرهنگ و رسانه پرداخت شده است.

پیشنهاد مطالعه : شروع به اجرا درآمدن طرح «کوچه کتاب» در شهر بجنورد

وی افزود : در حال حاضر پرونده درخواست کنندگان وام در بانک ها، در حال رسیدگی است و برخی از بانک ها هنوز ابلاغ دستورالعملی را دریافت نکرده اند. برخی از متقاضیان نیز در خصوص تضامین به خوبی عمل نکرده اند. این عوامل باعث شده است که پرداخت های تسهیلات با تاخیر روبرو شود. این درحالی است که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید خود را بر رفع این موانع ابراز داشته اند تا بدین ترتیب بانک مرکزی و مدیران بانک ها در خصوص تسریع در پرداخت تسهیلات ، تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند.

حیدری می افزاید : برای مبالغ تسهیلاتی که دولت به آسیب دیدگان از کرونا در صنف های مختلف تفاوتی وجود ندارد . در این خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تاکید خود را بر زیاد شدن تسهیلات صنف نشر وچاپ داشته است . در این خصوص نیز تلاشهایی شده است تا از منابع و ظرفیت های نهاد های مختلف در کنار تسهیلات کرونایی ، برای این صنف استفاده شود. از همین روست که معاونت امور فرهنگی این وزارت خانه نیز پیگیری های مستمر و سازنده ای را داشته است. جلسه ی برگزار شده بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یکی از بانک ها، نشان از تسریع در این موضوع بوده و به محض حصول نتیجه ، اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین لادن حیدری می گوید : اکنون بسیاری از بانک های کشور در خصوص تسهیلات کرونایی ، مشغول پرداخت به صاحبان فرهنگ و رسانه می باشند اما با وجود مسائلی که این متقاضیان دارند و عواملی که باعث رد شدن درخواست آن ها از سوی بانک ها ارائه می شود، این موضوع روند مناسبی نداشته است که امید است به زودی رفع شود.

پیشنهاد مطالعه : برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، لغو شده است

از سوی دیگر حیدری گفت : در خصوص پرداخت تسهیلات تا کنون سقف پرداختی برای هیچ کدام از حوزه های فعالین در رسانه و فرهنگ ایجاد نشده است . این بدان معناست که ناشرین می توانند بدون داشتن کد کارگاهی به عنوان یک شخص حقیقی در سامانه ی کارا ثبت نام کنند و با این روش از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بانک معرفی شوند.

وی در خصوص دغدغه ی فعالین در حوزه ی فرهنگ و نشر در خصوص برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، می افزاید . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت حمایت بیشتر از این صنف به خصوص ناشران و فروشندگان کتاب ، فرضیاتی را در خصوص هدایت بودجه ی نمایشگاه به سبدهای حمایتی دیگر در حال بررسی دارد.

حیدری به تاثیرات کرونا بر روند تصمیمات اشاره داشته و می گوید: شایع شدن ویروس کرونا باعث شده است که توجه به فضای مجازی افزایش یابد و این باعث شده است که نگرانی هایی در حوزه ی نشر اتفاق افتد که شاید بتوان گفت که به حق می باشد. از همین روست که راه اندازی نمایشگاه مجازی درحال بررسی و مشورت با صنف می باشد.

منبع : http://www.ibna.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *