اخبار دنیای چاپ

کودکان منطقه پلان در سیستان و بلوچستان کتاب های غیردرسی را دریافت کردند

کتاب های غیردرسی

کودکان منطقه پلان در سیستان و بلوچستان نیز، کتاب های غیردرسی را دریافت کردند.

در استان سیستان و بلوچستان، در منطقه ای محروم دشتی ، بخش پلان وجود دارد که کودکان آن تا چند سال پیش حتی کتابخانه نداشتند و تنها کتابهای درسی خود را داشته و کتاب دیگری را ندیده و لمس نکرده بودند. اکنون با جریان ایجاد شده ، کودکان از این محرومیت خارج شدند.

سمیه میهن‌خواه، یکی از مروجین کتاب و کتابخانی در این منطقه که بعنوان مروج برگزیده کتاب نیز در جشنواره ملی شناخته شده و از ایشان تقدیر شده است می گوید: یکی از محرومیت های این منطقه محرومیت فرهنگی است که امکاناتی اندکی برای کودکانی که علاقه مند به کتاب هستند را ندارد. در این منطقه عدم وجود کتابخانه یکی از محرومیت های زیرساختی است که باید به آن توجه شود.

پیشنهاد مطالعه : حمایت از اهل قلم

میهن خواه خود یکی از اهالی روستای الله نوبازار پلان است که در شهرستان چابهار وجود دارد. او در خصوص علاقه مندی خود به کتاب می گوشید: در کودکی، پدرم داستانهای بومی و ضرب المثل ها را به زبانی کودکانه برایم تعریف می کرد به شکلی که برایم بسیار شیرین و قابل فهم بود. به قدری به این داستان ها علاقه داشتم که قبل از شروع مدرسه، می توانستم تمام داستانهای بلوچی را برای دوستانم بازگو کنم و از این کار لذت می بردم .

وی می افزاید : به خاطر دارم در کلاس اول ابتدایی بسیار علاقه مند یادگیری بوده و به دنبال فراگرفتن خواندن و نوشتن بودم و از اینکه می توانم با این کار خود داستان بخوانم یا بر اساس قصه هایی که آموختم، داستان بنویسم ، شور و شوق زیادی را در خود احساس می کردم.

پیشنهاد مطالعه : زنان در جامعه در جهت استفاده از استعدادهایشان

وی اضافه می کند : خیلی زود یکی از اعضای کتابخانه روستای خود شدم و از کتابخانه کوچکی که جهاد ایجاد کرده بود و تعداد کتابهای کمی داشت استفاده کردم . علاقه من نسبت به کتابخوانی آنقدر زیاد بود که این کتابخانه کوچک نیز برایم لذت بخش می نمود. اما متاسفانه به دلیل فعالیت کم در کتابخانه، چند سال بعد تعطیل شده و آن ساختمان به منطقه ای متروکه تبدیل شد.

منبع : www.ibna.ir ا کتاب های غیردرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *