دانستنی ها

برآورد هزینه ی چاپ کتاب

هزینه های چاپ کتاب ، همیشه از نگرانی های مهم نویسندگان و مترجمان بوده است. این که بتوانند برآورد هزینه ی چاپ کتاب را داشته باشند ، آن ها را آسوده خاطر خواهد کرد. در این قسمت ضمن بررسی قسمت های مختلف در چاپ کتاب ، در خصوص هزینه های آن نیز صحبت خواهیم کرد.

چگونگی برآورد هزینه چاپ کتاب :

"برآورد

1- طراحی کردن جلد کتاب:

یکی از قسمت های فرآیند چاپ کتاب ، طراحی جلد آن است که دارای اهمیت خاصی نیز می باشد. در این مرحله نویسنده می تواند با هماهنگی و مشورت با ناشر خود ، برای جلد کتابش طراحی خاصی را تهیه و یا انتخاب نماید. روال معمول این گونه است که نویسندگان چندین نمونه طرح جلد را برای کتاب خود به ناشر اعلام کرده و این طرح ها به عنوان یک طرح اولیه منظور می شود. پس از آن با بررسی های انجام شده و تجمیع نظرات نویسنده و ناشر ، دو سوی جلد طراحی می گردد. طراحی جلد متناسب با کیفیتی که اجرا می شود متفاوت است و چنانچه نیاز باشد که طراحی جلد به صورت حرفه ای و تخصصی صورت گیرد ، طبیعی است که هزینه ی آن بالاتر خواهد بود.

2-صفحه آرایی کتاب:

صفحه آرایی دومین قسمت از این پروسه محسوب می شود. این کار به طور معمول در هزینه ی آن تاثیر کمی خواهد داشت . نحوه ی کار بدین صورت است که فردی که مسئول صفحه آرایی است مطابق با فرمتی که ناشر تعیین می کند و البته نظر نویسنده ی کتاب ، کار صفحه آرایی آن را انجام می دهد که این کار در مقایسه با طراحی کتاب ، در برآورد هزینه آن تاثیر کمی را خواهد داشت.

3-دریافت مجوزها:

دریافت مجوزها ، یکی از آن قسمت های این روند است که در هزینه ی چاپ کتاب بسیار تاثیر گذار و مهم و ضروری است که به طور معمول مدت زمان زیادی طول می کشد تا دریافت شود. مجوزهایی مانند از مجوز فیپا از کتابخانه ملی و مجوز وزارت ارشاد و مجوزخانه کتاب یا شابک که تماما برای چاپ کتاب الزامی می باشند. این هزینه ها توسط ناشرین دریافت می شود که هر یک از آنان برای دریافت این مجوزها تعرفه ای جداگانه دارند که در برآورد هزینه تاثیر زیادی دارد.

4-ویراستاری:

یکی از کارهایی که در مراحل چاپ کتاب انجام می شود ویراستاری آن است که بسیاری از نویسندگان تمایل دارند این کار برایشان انجام شود. ویراستاری به دو شکل انجام می شود. یک نوع آن ویراستاری نگارشی است که در آن متن کتاب از نظر نگارشی ویرایش و بررسی می شود. در نوع ویراستاری علمی ، نیاز است که محتوای علمی کتاب بررسی شود که این کار توسط یک متخصص که مربوط به موضوع کتاب است آن را بررسی می کند و با موضوع علمی مطابقت می دهد. این کار نیز در برآورد هزینه چاپ کتاب تاثیر دارد.

5-چاپ و صحافی:

در این مرحله عوامل زیادی در هزینه ی چاپ موثر است عواملی همچون تصویر رنگی ، افست یا دیجیتال بودن چاپ ، کیفیت کاغذ و جلد کتاب و نوع صحافی که همگی می توانند نقش مهمی در هزینه  داشته باشند. شاید بتوان گفت که نیمی از هزینه ی چاپ کتاب مختص این قسمت می باشد.

6- هزینه‌های دیگر:

هزینه‌های دیگر چاپ ، مطابق با انتظارات و درخواست نویسنده است که مشخص می شود . به عنوان نمونه ، ممکن است که کتاب به شکلh ترجمه باشد و نیاز باشد که علاوه بر ویراستاری نگارشی ، ویراستاری ترجمه نیز انجام شود که این خود هزینه ی بیشتری را سربار خواهد کرد. از طرفی ممکن است نوع کاغذ مخصوصی مانند کاغذ گلاسه انتخاب شود که می تواند هزینه ی چاپ را بالاتر ببرد.

برای برآورد هزینه چاپ کتاب بهترین روش چیست ؟

در صورتی که تصمیم دارید پیش از آن که کتاب برای چاپ ارسال شود ، برآورد هزینه چاپ کتاب را داشته باشید ، می توانید از خدمات محاسبه آنلاین استفاده کنید. با این کار می توانید یک برآورد نهایی از آن داشته باشید و با آگاهی کامل آن را برای چاپ ارسال کنید.

محاسبه ی هزینه ی چاپ کتاب قبل از چاپ چه مزیتی دارد؟

اغلب مواقع نویسندگان و یا مترجمان ، اطلاع و آگاهی از هزینه هایی که چاپ کتاب را شامل می شود ، ندارند. به همین دلیل است که هنگامی که متن آنها آماده می شود و یا تالیف و ترجمه ی آن به پایان می رسد ، با دیدن هزینه ها، از ادامه کار پشیمان شده و فایل خود را بایگانی می کنند. یکی از راه هایی که می توانند از قبل به تمامی هزینه های چاپ یک کتاب آگاه شوند این است که از روش های محاسبه ی آنلاین و برآورد هزینه ی چاپ کتاب خود استفاده کرده و در صورتی که در توانشان بود به کار ادامه دهند.

در این جا می توانید شاهد کمترین هزینه های در تمامی مراحل چاپ باشید و حتی در تیراژهای پایین نیز کمترین هزینه ها را پرداخت نمایید. ضمن آن که با وجود چاپ دیجیتال ، حتی یک جلد را می توانید به چاپ برسانید و یا در صورتی که بخواهید برای پخش کتاب اقدام نمایید ، با توجه به میزان تقاضای بازار با تیراژ کم چاپ را شروع کنید. در این حالت شما کمترین ریسک را خواهید داشت.

روش محاسبه و برآورد هزینه چاپ کتاب

در این جا عواملی که در هزینه ی کتاب موثر است را شرح می دهیم :

1-اولین نکته می تواند تعداد صفحه های کتاب باشد که در هزینه ی کتاب تاثیر دارد. این را مد نظر داشته باشید که تعداد صفحات بعد از انجام صفحه آرایی ، تعداد صفحات تغییر می کند.

2-دومین موضوع تیراژ کتاب است که می تواند در صورتی که چاپ دیجیتال انجام می شود ، هر تعدادی باشد. به عنوان مثال می تواند 20،50،100،500یا 1000 جلد باشد.

3-در صورتی که کتاب نیاز به صفحه آرایی داشته باشد باید مشخص شود هر چند که این صفحه آرایی تاثیر چندانی در هزینه ی نهاییه ندارد.

4-برای طراحی جلد کتاب نیز اگر طرحی مد نظر ندارید و می خواهید در بخش طراحی جلد این کار انجام شود می بایست حداقل انتظارات خود را مطابق با موضوع کتاب اعلام کنید. طراحی جلد کتاب با هزینه های متفاوت و کیفیت های متنوعی انجام می شود که در این جا می توانیم کیفیتی مناسب را با هزینه ی اندکی ارائه دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *