دانستنی ها

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب چگونه صورت می گیرد ؟

چاپ دیجیتال کتاب : در صورتی که این اولین کتابی است که می خواهید چاپ نمایید ممکن است با سوالات زیادی روبرو شده باشید. البته جای نگرانی نیست زیرا اغلب نویسندگان و یا مولفان نیز همین شرایط را داشته اند. در صورتی که پاسخی برای سوالات بی شمار خود در خصوص چاپ دیجیتال کتاب ، نیافته اید می توانید در این جا با این مقاله همراه باشید.

چاپ دیجیتال کتا ب چه مراحلی دارد ؟

  • شخص مترجم و یا نویسنده ، مطلبی را ترجمه و یا گردآوری کرده و یا نوشته است.
  • در مرحله ی بعدی بایستی محتوا ، تایپ یا حروف چینی شود.
  • اکنون وقت ویراستاری و باز خوانی متن آماده شده است.
  • بایستی متن آماده شده با نرم افزار هایی مانندAdobe indesign صفحه‌آرایی شود.
  • کد سیزده رقمی شابک در خانه کتاب ثبت می شود. در این مرحله همه ی اطلاعات کتاب مشخص می شود.
  • شناسنامه ی کتاب (فیپا) از کتابخانه ملی اخذ می شود.
  • کتابخانه ملی کتاب را بررسی کرده و مشخصات آن را به وزارت ارشاد اسلامی می فرستند و در این وزارت خانه مجوز کتاب صادر می شود.
  • با توجه به مجوز صادره ، یک ناشر کتاب کارهای مربوط به لیتوگرافی، چاپ و صحافی را با همکاری یک چاپخانه انجام می دهد.

بیشتر بخوانید : هزینه ی چاپ کتاب انگلیسی

مدت زمانی که لازم است این مراحل طی شود و چاپ دیجیتال کتاب تکمیل شود به عوامل بسیاری وابسته است. عواملی همچون مراکزی که کتاب را مورد بررسی قرار می دهند و یا منظم کار کردن ناشر ، که می تواند در تعیین زمان موثر باشد ، این زمان بین یک الی چهار ماه طول می کشد.

جهت چاپ دیجیتال کتاب چه مدارکی لازم است؟

این یک حقیقت است که هرکسی می تواند کتابی بنویسد و برای چاپ آن اقدام نماید و انجام این کار به موضوعی محدود نیست . اما در صورتی که نویسنده ، مولف و یا مترجم با عناوین خاصی معرفی شوند می بایست مدارکی که بتواند احراز هویت نماید نیز به مرکز انتشارات تحویل گردد.

 جهت ترجمه کتاب اخذ مجوز از نویسنده خارجی نیاز است ؟

در صورتی که برای کپی رایت و حق و حقوق آن ارزش قائل هستید ، با نویسنده ارتباط گرفته و در صورت نیاز با پرداخت مبلغی مجوز ترجمه را از او دریافت نمایید و یا آن که رضایت و مجوز نویسنده را به صورت دست نویس داشته و در ابتدای کتاب خود چاپ نمایید.

بیشتر بخوانید : نشر کتاب

همچنین در صورتی که نمی خواهید به دنبال این مجوز بروید به دلیل این که در کشور ایران ممنوعیتی برای حق کپی رایت وجود ندارد ، بنابر این جهت ترجمه و چاپ دیجیتال کتاب مانعی ندارید و این امکان وجود دارد که بدون اجازه ی نویسنده ، ترجمه کتاب را به چاب برسانید.

چاپ دیجیتال کتاب 2

 

جهت چاپ دیجیتال کتا ب چه نوع قراردادهایی وجود دارد ؟

قرارداد تالیف یکی از نمونه قراردادی است که با نویسنده یا مترجم‌ بسته می شود. در این نوع از قرار داد ناشر تعهد می کند که قسمت و درصدی از سودی که از فروش کتاب حاصل می شود را به نویسنده بپردازد.

قرارداد مشارکت در چاپ نیز توافقی است بین نویسنده و ناشر انجام می شود. از آن جایی که چاپ دیجیتال کتاب برای هر ناشری هزینه دارد و ممکن است فروش کتاب کم باشد نیاز است که نویسنده نیز در هزینه های کتاب مشارکت کند. مطابق این نوع قرارداد تمامی هزینه ها و پس از آن کلیه سودها بین نویسنده و ناشر قسمت می شود.

در مواقعی پیش می آید که نویسنده کلیه حق و حقوق مادی و معنوی کتاب خود را به یک ناشر واگذار می نماید مطابق این قرارداد ، مطلب یا اثر آماده شده به ازای یک مبلغ توافق شده به ناشر فروخته می شود. عمدتا با این نوع قرارداد ، اغلب نویسنده ها کار را به صورت سفارشی برای ناشران آماده می کنند و به آن ها می فروشند.

در مواقعی نیز نویسنده ، مولف و یا مترجم قصد دارد تا مزایای کتاب را برای خود نگاه دارد. بنابر این مطابق قراردادی که تنظیم می شود بایستی هزینه های چاپ دیجیتال کتاب را به ناشر بپردازد.

چه روش هایی برای چاپ دیجیتال کتاب وجود دارد ؟

دو روش برای این کار وجود دارد که هریک دارای محاسن و معایبی است. کیفیت و هزینه های چاپ از عوامل مهم در چاپ دیجیتال کتاب هستند.

روش نخست چاپ افست: در صورتی که تصمیم دارید تیراژ بیش از هزار نسخه از کتاب را داشته باشید ، این نوع چاپ با توجه به هزینه ای که دارد مناسب است . چاپ افست برای تیراژ پایین مناسب نیست زیرا هزینه ای که در ابتدای کار برای مراحل آماده سازی انجام می شود توجیه اقتصادی ندارد.

بیشتر بخوانید : کلیات تبدیل پایان نامه به کتاب

روش دوم چاپ دیجیتال : در چاپ دیجیتال به جهت ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته ای که وجود دارد کار چاپ با کیفیت بسیار خوبی ارائه می شود. از طرفی هزینه های اولیه آماده سازی ندارد و بنابر این به هر تعداد که نیاز باشد می توان آن را چاپ نمود.

چرا چاپ دیجیتال کتاب را انتخاب می کنیم؟

شاید در این جا این نکته مطرح باشد که کدام یک از روش های چاپ کتاب مناسب تر هستند و گفته شد که جهت تیراژهای پایین تر چاپ دیجیتال کتاب انتخاب مناسب تری است اما نکات ذیل نیز مطرح است :

با استفاده از روش چاپ دیجیتال کتاب ، امکان صرفه جویی در چاپ کتاب وجود دارد زیرا نمی توان پیش بینی کرد که چند جلد از کتاب به فروش می رسد. بدین ترتیب با تعداد تیراژ کمتری می توانید شروع کرده و سفارش چاپ دهید و با بالا رفتن سفارش ها ، مجدد چاپ کنید.

همچنین چاپ دیجیتال کتاب بدون هزینه ی ابتدایی است. در صورتی که در چاپ افست این مرحله دارای هزینه بوده و بنابر این به اجبار بایستی با تیراژ بالا سفارش چاپ انجام شود تا توجیه اقتصادی داشته باشد. در چاپ دیجیتال کتاب ، با استفاده از یک فایل دیجیتال به صورت اتوماتیک تمامی مراحل چاپ انجام می شود و نیازی به فیلم و زینک و… نیست. در چاپ دیجیتال کتاب دارای سرعت بسیار زیادی می باشد. و شما برای یکصد جلد کتاب دویست صفحه ای می توانید حدود سه الی چهار ساعت ، زمان صرف نمایید. از دیگر مزیت های این نوع چاپ این است که می توانید حتی یک نسخه از کتاب را در چاپ دیجیتال کتاب سفارش دهید و تنوع رنگی را در چاپ داشته باشید و در صورتی که تغییراتی نیاز باشد در متن اعمال شود به آسانی بر روی فایل دیجیتال قابل اجرا خواهد بود.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *