دانستنی ها

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

تفاوت بین چاپ افست و چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست : امروزه یکی از دغدغه های مهم نویسندگان این است که برای چاپ کتاب خود می بایست از کدام نوع از چاپ استفادها نمایند . در حالت کلی برای کتاب هایی که مدت زمان کمتری نیاز است و تیراژ کمی مدنظر قرار گرفته است می توان از چاپ دیجیتال بهره برد .

اما برای تیراژهای بالا و کیفیت بهتر چاپ افست مناسب می باشد اما در کنار این تعریف کلی توصیه می کنیم به مقاله ای که جهت بررسی تفاوت بین چاپ افست و دیجیتال ، تهیه نموده ایم نگاهی دقیق انداخته و سپس برای کتاب خود تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

همچنین انتشارات کتاب آرا ، با امکانات و تجهیزات پیشرفته ای در خصوص چاپ دیجیتال و افست می تواند جهت چاپ و نشر کتاب شما را یاری نماید هدف این انتشارات این است که به نویسندگان یاری رساند تا با خاطری آسوده و بدون دغدغه های مراحل چاپ و دریافت مجوزها تنها به نوشتن پرداخته و کار را به کارشناسان مجرب و با سابقه ی کتاب آرا بسپارند و نتیجه ای مطلوب را دریافت کنند.

تفاوت دیجیتال و افست

چاپ افست چیست؟

در چاپ افست صفحات آلومینیومی تصاویر آماده شده را روی روکشی از جنس لاستیک آورده و سپس بر روی کاغذ منتقل و چاپ می نمایند. هنگامی که قرار است چاپ در تعداد زیادی صورت گیرد ، چاپ افست بهترین گزینه خواهد بود زیرا به خوبی می توان دقت و درخشانی رنگ ها را در چاپ انجام شده ملاحظه نمود.

 چاپ دیجیتال چیست؟

در این چاپ از تونر و یا جوهر مایع استفاده می شود و برای چاپ به تعداد پایین مناسب می باشد ضمن آن که می توان اطلاعات را در مراحل چاپ تغییر داد .

 مزایا و معایب چا پ افست

هنگامی که کتاب یا نوشتاری را می خواهید به چاپ برسانید می توانید از چاپ های دیجیتال و افست استفاده نمایید این دو روش به خوبی می توانند نتایجی مناسب و با کیفیت را داشته باشند البته تکنیک هر یک با دیگری متفاوت بوده و مزایا و معایب خاص به خود را ندارند اما آن چه که مشخص است این است که هر دو روش برای چاپ مناسب بوده و کارآیی مخصوص به خود را دارند.

یکی از گزینه هایی که مطرح است هزینه های چاپ است که می تواند انتخاب بین دو پروسه ی چاپ را مشخص نماید در چاپ افست و در تیراژ بالا ، هزینه های چاپ کم خواهد بود که در مدت زمان بیشتری کتاب برای چاپ آماده خواهد شد

از طرفی فرآیند لیتوگرافی به دلیل منعطف بودنش ، این امکان را می دهد که از انواع کاغذ برای چاپ استفاده شود همچنین می توان از کاغذ های برجسته ، ضخیم ، سبک و یا ظریف برای این کار استفاده نماید و در چاپ افست محدودیتی برای این کار نیست .

نکته ی دیگری که مطرح است این است که می توان در کنار چهار رنگ اصلی در چاپ افست از رنگ پنتون نیز بهره گرفت و به خوبی می توان دریافت که کیفیت و دقت رنگ در چاپ افست بسیار بالا خواهد بود.

تفاوت چاپ دیجیتال و افست

مزایا و معایب چاپ دیجیتال

از بزرگ ترین محاسن چاپ دیجیتال این است که در کمترین فواصل زمانی راه کارهای سریعی را ارائه می دهد و شما بدون آن که نیاز به چاپ صفحه باشد می توانید تنظیمات را به خوبی انجام دهید و طراحی را کامل کنید این روش برای مواقعی که نیاز است در مدت زمان کوتاه تری کتاب در تیراژ کم ، حتی به تعداد یک نسخه چاپ شود ، مناسب است

همچنین در این نوع از چاپ این امکان را دارید که در هر مقطعی که احساس کردید کتاب و نوشتار نیاز به اصلاح دارد آن را تغییر دهید از طرفی به دلیل آن که مدت زمان آماده سازی بسیار کوتاه است و می توان با تعداد و حجم کم نیز کار چاپ را انجام داد و در هزینه ها صرفه جویی کرد این نوع از چاپ را مناسب می سازد.

دورنمای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست

شاید لازم باشد بدانید که در دهه ی هفتاد میلادی چاپ دیجیتال پا به عرصه گذاشت که در ابتدا آن ها را به عنوان چاپگرهای رنگی می شناختیم این چاپگرها ابتدا ارزان قیمت بوده و هزینه های نگهداری آن ها پایین بود همچنین دارای سرعت اجرایی خوبی بودند و برای تیراژهای کم گزینه ای مناسب به شمار می آمدند.

بیشتر بخوانید : نحوه تبدیل نوشته به کتاب

رشد و پیشرفت تکنولوژی و فناوری دیجیتال در این صنعت نیز تاثیر گذار شده و توانست با ایجاد برنامه و فرآیندهایی کارآمد و کاربردی ، مدل های پیشرفته و تجاری از چاپ دیجیتال را ایجاد نماید که امروزه بهترین کیفیت های چاپ را ارائه می دهند.

اینده ی چا پ دیجیتال و چا پ افست از نگاه اقتصادی و تجاری

این یک خبر خوب است که فناوری در چاپ افست هر روزه در حال پیشرفت بوده است اما چاپ دیجیتال نیز در حال رشدی روزافزون است به خصوص چاپ با جوهر افشان ها با سرعت بیشتری در حال توسعه و ارتقاء می باشد در این زمینه تغییراتی بنیادی در حال رخ دادن است که رویکردی به سمت و سوی فرآیندهای منجر به بخش کاغذ را در بر می گیرد. استفاده از تکنولوژی هایی که بر طبق آن طیف گرماژها جهت استفاده در چاپ دیجیتال گسترش می یابد.

در عصر جدید و تغییراتی که در تقاضای بازار ایجاد شده است راه کارهای چاپخانه ها در خصوص این دو نوع از چاپ نیز دستخوش تغییر شده است شاید گاهی نیاز است که برای انتخاب نحوه ی چاپ به تغییر در نگرش و روند کار خود فکر کنیم .

بیشتر بخوانید : ثبت کتاب در کتابخانه ملی

امروزه در اغلب انتشاراتی ها و چاپخانه ها از چاپ دیجیتال برای توسعه و بالاتر بردن سطح کسب و کار خود استفاده می کنند اما هرگز نمی توان تصور نمود که این دو روش چاپ ، به عنوان رقیب هم عمل می نمایند زیرا می توانند به خوبی در کنار هم و به شکل مکمل در فرآیند چاپ در یکه انتشاراتی عمل نمایند و از امکانات و کاربری های یکدیگر برای چاپ کتاب ها در زمان هایی کوتاه تر و با کیفیتی مرغوب تر بهره گیرند. شما در کتاب آرا می توانید از تجهیزات و امکانات پیشرفته ای که در این حوزه ی چاپ ایجاد شده است بهره گرفته و بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *