دانستنی ها

استاندارد های طرح روی جلد کتاب

استاندارد های طرح روی جلد کتاب

استاندارد های طرح روی جلد کتاب

استاندارد های طرح روی جلد کتاب : طراحی جلد هر کتاب یکی از مهم ترین اقدامات ضروری قبل از انتشار کتاب می باشد، به این دلیل که  این مرحله از انتشارکتاب نیازمند از قبل مشخص شدن چیزهایی مثل سایز کتاب ، رنگ کاغذ ها ، تعداد صفحات و ویرایش نهایی نوشته می باشد . برای آن که طراحی روی جلد کتاب به صورت اصولی انجام شود باید نکاتی را مدنظر داشته باشید .

نخست آن که مخاطبان کتاب چه قشری می باشند؟ در چه گروه سنی قرار دارند ؟ نوع جنسیت و فرهنگ مخاطبان چیست ؟ با در نظر گرفتن این موارد می توان به خوبی و با نوع دیدگاهی کامل مفاهیم و نکات مهمی را با طراحی روی جلد به مخاطب منتقل نمود.

معرفی چند نکته ضروری و ظریف که رعایت کردن آنها به شما عزیزان کمک میکند تا بتوانید مطابق با  استانداردهای طرح روی جلد کتاب  بهترین عملکرد را داشته باشید.

بیشتر بخوانید : صفر تا صد چاپ کتاب

توصیه کتاب ارا

پیشنهاد می کنیم که پیش از طراحی جلد کتاب مورد نظرتان چندین کتاب متفاوت  که در راستای موضوع شما است را با دقت وهمه جانبه بررسی کنید. برای مثال در کتاب های دیگر از چه تصاویری استفاده کرده اند، و یا سایز فونت ها به چه صورت می باشد ، همچنین طیف رنگ های استفاده شده هم مهم می باشد.

از طرفی با یادداشت برداری از نکات مهم کتاب های دیگر به صورت خلاصه به کار خود سهولت بیشتری می دهید .به طور مثال شما می توانید با ورود به یک کتاب فروشی یا کتابخانه به صورت سطحی قفسه های کتاب را نگاه کنید و ببینید چه کتاب هایی بیشتر از بین ان همه کتاب موجود ،  نظر شما را به خود جلب می کند به صورت مثال اول رنگ کتاب شما را جذب کرده یا عنوان یک کتاب؟! یادداشت برداری از همه ی این نکات به صورت دقیق بسیار اهمیت دارد و قبل از طراحی جلد کتاب این نکات را حتما با شخصی که قرار است طراحی روی جلد کتاب شما را انجام دهد در میان بگذارید.

لازم به ذکر است که پس از آن که تمامی موارد فوق را بررسی و کنترل نمودید می توانید طرح را برای چاپ روی کتاب ارسال نمایید. در صورتی که استانداردهای طرح روی جلد به خوبی انجام شود می توانید انتظار داشته باشید که طراحی مطلوبی را خواهید داشت.

جلد کتاب شامل چه قسمت های می شود ؟

باید توجه داشت که جلد کتاب به طور معمول دارای سطرهایی از نوشته و تصویر می باشد که می تواند حاوی پیام مشخص یا سوال باشد. هنگامی که قرار است طراحی جلد کتاب انجام شود به خوبی دقت کنید که دارای کیفیتی ممتاز باشد به طوری که بتواند در یک نگاه به جلد کتاب به خلاصه ای از محتویات و مفاهیم کتاب و موضوع آن رسید.

بیشتر بخوانید : حمایت از چاپ کتاب

این نکته را باید بدانید که در طراحی جلد ، سایز و نوع فونت حروف و رنگهایی که بر روی آن ایجاد می شود بسیار دارای اهمیت است . تمامی این عوامل می تواند یک طرح کامل و هویت واقعی کتاب را به نمایش بگذارد و مخاطبین را به سوی خود جلب نماید.

 این نکته را حتما در نظر داشته باشید که طراحی باید به گونه ای انجام شود که پیام شما به طور واضح و درست به مخاطب انتقال پیدا کند تا مخاطب بتواند با کتاب پیش رو ارتباط برقرار کند و متناسب با آن لحن وگفتار تصاویر مناسب انتخاب شود .

به طور نمونه اگر کتاب عاشقانه ودرام است و به لحن و تصاویر  عاشقانه و رمانتیک نیاز دارد یا بر فرض کتاب مورد نظر برای موفقیت است و مفاهیم انگیزشی دارد. این کتاب می تواند با عنوان سوالی مخاطب خود را درگیر کند برای مثال می توانید سوالی که آن گروه از مخاطب شما در ذهن دارد  را به عنوان تیتر انتخاب کنید و تیتر هایی شبیه به آن  می تواند جذب مخاطب کتاب شما را افزایش می دهد .

استاندارد های طرح روی جلد کتاب 2

جلدروی کتاب

جلد روی کتاب اولین چیزی می باشد که مخاطب شما از لحاظ فیزیکی با آن برخورد خواهد داشت که  این قسمت باید شامل عناوینی همچون  نام نویسنده ، عنوان کتاب و موضوع از لحاظ دسته بندی باشد و تصاویر و فونت انتخاب شده باید بهترین کیفیت را داشته باشند و باید در کم ترین زمان ممکن با مخاطب شما ارتباط برقرار کنند.

بیش از هرچیزدر طراحی گرافیک روی جلد کتاب بسیار حساس باشید. یکی از مهم ترین عوامل که فردش کتاب شما را هموارتر میکند انتخاب طرح جلدکتاب توسط طراح ان می باشد و برای این که بتوانید طراحی با کیفیت تری داشته باشید بهتر است از طراحان حرفه ای استفاده کنید و برای طراحی جلد کتاب خود زمان و هزینه مناسب اختصاص دهید.

از طراحی کردن توسط خودتان و افراد نا وارد و مبتدی جدا خوداری کنید . این کار نیازمند به دانش و تسلط کافی بر برنامه های است که گرافیکی بوده است. توصیه می شود که برای کمتر شدن هزینه ، وارد کاری که تخصص آن را ندارید ، نشده و وقت خود را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید : چاپ آنلاین کتاب

جلد پشت کتاب

بهتر است در پشت جلد سعی کنید خلاصه ای جذاب از مفاهیم داخل کتاب را با مخاطب در میان بگذارید و یا حتی می توانید با چاپ بیوگرافی نویسنده ، ایشان را نیز به صورت جزیی معرفی کنید .

توجه کنید در  خلاصه نویسی پشت کتاب به صورتی باید نوشته شود که تمامی سوالات یا اطلاعات مورد نیاز در مورد مفاهیم کتاب را به مخاطب برساند و ازجذابیت کافی از لحاظ ویرایشی برخوردار  باشد که مخاطب نتواند به خود بگوید نه این کتاب مناسب من نیست .

برای کتاب های علمی و اموزشی و کمک اموزشی پیشنهاد می کنیم تحصیلات نویسنده و یا اقدامات علمی و اموزشی مهم نویسنده در پشت کتاب به طور واضح نوشته شود تا مخاطب با علم به دانش نویسنده کتاب را انتخاب کند و یا در صورت استفاده از منابع  معتبر ذکر همه منابع به  جهت جلب اعتماد مخاطب شما بسیار زیاد تاثیر گذار خواهد بود.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *