دانستنی ها

هزینه ویراستاری کتاب

هزینه ویراستاری کتاب

بررسی کامل هزینه ویراستاری کتاب

هزینه ویراستاری کتاب : عملی که طی ان ، فرد ویراستار اقدام به بررسی دقیق و همه جانبه کتاب مورد نظر خود میکند را ویراستاری کتاب می نامند که فرد ویراستار پس ازانجام واعمال کردن تغییرات لازم از جمله حذف ، اضافه و اصلاح متون آن، اقدام به ویرایش و تطبیق آن با استاندارهای خاص تعریف شده می نماید. لازم به ذکر است که یادآورشویم  باید تمامی اشتباهات شامل نگارشی و فنی تعیین شده و با درست ترین نوع  خود جایگزین شوند.

عوامل بسیار مؤثر بر قیمت ویرایش کتاب

با توجه به اینکه اکنون  با کار بسیار مهم وحساس ویرایشگری کتاب ویا به عبارت دیگر ویراستاری کتاب آشنا شدید بیایید گام به گام به بررسی عوامل بسیار مهمی بپردازیم  که در تعیین قیمت نهایی تمام شده کتاب مورد نظر عملا تأثیرگذار هستند.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع چاپ کتاب

 قدرت قلم نویسنده :

یکی از مهم ترین عوامل قدرت نویسنده یک اثر می باشد که در ویرایش کتاب بسیار تأثیر می‌گذارد زیرا نویسنده‌ای که قدرت قلم ضعیفی دارد نسبت به نویسنده‌ای قوی وبا استعداد ، اثری که تولید می‌کند مسلما نیاز به ویراستاری بیشتری داشته و احتمال بروز اشتباه و طبیعتا تعداد خطاها برای فرد ویراستارمی‌تواند به مراتب بیشتر باشد. برخی اوقات نیز نویسنده از نرم افزارهای ویرایش گر متن خودکار برای این کار استفاده کرده است که در این صورت کار کمتری بر عهده ویراستار خواهد بود.

نوع اثر :

در انجام عمل ویرایشگری کتاب ابتدا باید حتما نوع کتاب مشخص شود ، اثری که یک نویسنده باید آن را بررسی کند حتما مشخص شود که اثر پیش رو  فقط حاصل کار یک مترجم است و یا تنها تألیف اتفاق افتاده است. همچنین اگر این کتاب ، ترجمه شده است آیا نیاز هست در کنار ویرایش متن، آن را با متن اصلی نیز تطبیق داد یا خیر.

درجه‌ی رعایت اصول ادبی :

توجه به میزان فواصل حروف چینی بسیار حائز اهمیت است ، به این معنی که فاصله و نیم فاصله و غیره رعایت شده باشد، که متعاقبا هزینه‌ی ویراستاری کتاب نیز متفاوت خواهد شد.

میزان انتظار از ویراستار :

باید به این مهم توجه داشت که نویسنده اثر از ویراستارکتاب چه انتظاراتی دارد ، از این رو بر هزینه‌‌ی نهایی آن مسلما تأثیرگذار خواهد بود. برخی اوقات متن ویرایش شده باید کاملا عالی و بدون حتی یک اشتباه کوچک تحویل داده شود و برخی اوقات نیز انتظار در حد متوسط است و سخت‌گیری و دقت زیادی از ویراستار مورد انتظار نیست.

زمان تحویل :

زمان بندی نویسنده در تحویل کتاب ویرایش شده بسیار مهم است گاهی اوقات نویسنده‌ها سفارش را به شکلی آماده می کنند که بتوانند در زمان کوتاهی آن را تحویل نمایند این کار باعث می شود که میزان کار بیشتری را بر ویراستار تحمیل نمایند. برخی اوقات نویسنده بدون محدودیت زمانی برای تحویل کار دست ویراستار را باز گذاشته و زمان تحویل دهی اهمیت چندانی ندارد که دراین موارد امکان خطا واشتباه برای فرد ویراستار را به مقدار چشم گیری پایین می اورد.

نحوه‌ی پرداخت :

چگونگی نحوه پرداخت از طرف نویسنده بر قیمت ویراستاری یک کتاب بسیار تاتیر گذار خواهد بود به این صورت که معمولا نحوه‌ی پرداخت به دو شیوه انجام می گیرد ، یکی پیش پرداخت و سپس تسویه‌ی نقدی و یا به صورت اقساط  که توافقی بین طرفین می‌باشد.

بیشتر بخوانید : استاندارد های طرح روی جلد کتاب

هزینه ویراستاری کتاب 2

انواع ویرایش کتاب

هر اثر برای ویرایش و از نظر ویراستار براساس ویژگی هایی همچون کوتاهی و بلندی و یا همچنین متن مورد نظر از لحاظ حجم کاری باید دسته بندی شوند که وقتی صحبت از دسته بندی متون برای ویرایش می شود می توانیم به سه نوع کتاب ، پایان نامه و مقاله تقسیم‌ بندی نماییم ، که اصول ویراستاری کتاب با مقاله و پایان نامه  کاملا متفاوت می‌باشد. در این قسمت به توضیح مختصر و مفید هر یک ازموارد ذکر شده می‌پردازیم.

هنگام ویرایش کتاب که در سه زمینه‌ی فنی، زبانی و تخصصی قرار می‌گیرد حتما باید به نکات  کلیدی زیر توجه شود:

در ویراستاری کتاب نگارش باید به صورت ساده و روان باشد و کمتر از استعاره و ارایه های سخت ادبی استفاده شود. این کار گرچه به نظر ساده می آید ولی به انتقال بهتر درک مطلب کمک شایانی خواهد کرد. قابل ذکراست که یاداوری کنیم ویراستار عزیز!ساده نویسی را نباید با عامیانه نویسی اشتباه گرفت و تمامی جملات می بایست حتما کامل و هر قسمت در جای کاملا مناسب خود باید قرار گیرد. نکته دیگر ، فاصله گذاری بین جملات و کلمات و حتی بین علامت‌ها کاملا باید با دقت انجام شوند.

بیشتر بخوانید : چاپ دیجیتال کتاب

جمله های طولانی اما مربوط به هم را با ویرگول از هم جدا و در عین حال به یکدیگر مرتبط کنید تا خواننده احساس خستگی در هنگام خواندن اثر پیدا نکند. زمان افعال بسیار مهم و حساس هستند چه بسا با یک اشتباه کوچک در بیان زمان فعل مفهوم کتاب نامشخص یا پیچیده شود و تمامی جملات  از ابتدا تا انتهای  یک متن باید همچنان یکپارچگی و پیوستگی خود را حفظ کند. ویرایش کتاب کاری زمان ‌بر و بسیار حساس می‌باشد.

ویرایش فنی

هنگامی که  صحبت از ویرایش فنی کتاب می‌شود معمولا باید توجه کرد که این اصطلاح ویرایش فنی به این معنی است که یک ویراستار باید تمام یا‌ بخشی از کارهایی نظیر  انجام و پیاده‌سازی قواعد مربوط به نوع خط ، پاراگراف‌ بندی ها ، مشخص نمودن عنوان ها و عبارت ها ، به کارگیری معادل صحیح اصطلاحات به نحوی که به مفهوم و انتقال مفاهیم آسیبی وارد نشود.

ویرایش زبانی ، ساختاری

هنگام ویرایش کتاب،  ویرایش از نوع زبانی نیز همانند ویرایش فنی ، حساسیت‌های خود را داشته و نیازمند رعایت قوانین ونکاتی می باشد که در شرح وتوصیف وظایف یک ویراستار قرار می‌گیرد.برطرف کردن تمامی ابهامات زبانی یک متن هنگام ویراستاری کتاب برعهده ی شخص ویراستارمی باشد. دراین نوع ویرایش، وی موظف است تمامی ابهامات زبانی را برطرف سازد. ابهامات زبانی در ویراستاری کتاب به معنی تغییر کلمات ناملموس و نامفهوم ، کلماتی گنگ از فرهنگ‌های خاص می باشد. ویراستار باید جملات یا پاراگراف‌های بسیار طولانی را شناسایی یا حذف نماید و یا اینکه با نوع مناسب خود جایگزین کند. یک دست‌‌سازی نوشته و ساده‌سازی آن از جمله وظایف ویراستار در ویراستاری کتاب از نوع زبانی است.

ویرایش تخصصی

وقتی در ویرایش کتاب می خواهند ویراستاری تخصصی انجام شود به این معناست که می بایست تمامی خطاها و بی توجهی هایی که توسط نویسنده ی علمی در کتاب صورت پذیرفته را اصلاح نماید و این کار توسط یک ویراستار علمی امکان پذیر است. در این گونه ویراستاری ، بایستی در اصلاح تخصصی آن تاجایی وارد شود که هم بتواند باعث زیبا تر شدن و شیوایی بیشتر کتاب شود و هم تمامی مواردی که حذف می کند و یا به آن می افزاید را به خوبی در میان متون جایگذاری نماید.

از طرفی در ویراستاری تخصصی ، از تکرار مطالبی که الزامی ندارد نیز بایست جلوگیری شود و این کار را عمدتا ویراستار به انجام می رساند. یک ویراستار علمی می بایست به خوبی به مطلب مسلط بوده و در اصلاح تمامی نکات مانند محاسبات و نگارش املایی آن ها به خوبی اقدام نماید.

بیشتر بخوانید : انواع مجوز چاپ کتاب

محاسبه‌ی هزینه ویراستاری کتاب

زمانی که قرار است هزینه ویراستاری کتاب صورت پذیرد لازم است که در گام اول نکاتی را مد نظر داشته باشیم تا بتوانیم با در نظر گرفتن هریک ، به قیمت و هزینه نهایی آن دست یابیم . اگر در این کار نیاز باشد که کار در مدت زمانی فوری تحویل شود هزینه ی بدست آمده را در دو ضرب می کنند و اگر نیمه فوری باشد در یک و نیم ضرب خواهد گردید.

متون ویرایشی در ویراستاری کتاب ، مقاله و پایان نامه مطابق با قیمت و نوع ضریب متفاوتی دارند به صورتی که به عنوان مثال علومی مانند ادبیات و شعر، زبان شناسی ضریب دو خواهند داشت ، فلسفه و حقوق ضریب یک ونیم را به خود اختصاص می دهند و متون پزشکی و نفت و گاز با ضریب یک و بیست وپنج منظور خواهند شد.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *