دانستنی ها

هزینه چاپ رنگی کتاب

هزینه چاپ رنگی کتاب

هزینه چاپ رنگی کتاب

هزینه چاپ رنگی کتاب : در شرایطی که هر روزه تقاضا برای چاپ از سوی دانشجویان و استاتید و دیگر نویسندگان بیشتر شده است ، تنوع در سفارشات نیز به وجود آمده است . امروزه با وجود چاپ دیجیتال به جای چاپ های سنتی ، کیفیت و سرعت چاپ بیشتر شده است .

شاید اکنون ساده تر بتوان کتاب های عکس دار و رنگی را به چاپ رساند و نگران هزینه های سنگین آن نیز نبود. هزینه چاپ رنگی کتاب آن هم با چاپ دیجیتال توانسته است خدمتی شایسته به کسانی داشته باشد که می خواهند حاصل تلاش و تحقیقات خود را با شکلی مرغوب و درجه یک به بازار عرضه نمایند.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع چاپ کتاب

درحالت کلی چاپ رنگی کتاب ها به دو روش اجرا می شوند :

1.به صورت دیجیتال :

در این روش از دستگاه های دیجیتال و تمام اتوماتیک استفاده می‌شود و مخصوص چاپ محدودی از کتاب ها می باشد

2.چاپ افست :

در این روش از نوعی چاپ (لیتوگرافی) استفاده می‌شود. در گذشته این روش بدون دستگاه های دیجیتال و نیمه اتوماتیک قابل بهره برداری بوده است. امروزه نیز در این روش از دستگاه های اتوماتیک استفاده می‌شود.

چاپ دیجیتال دارای دو نوع است :

  1. چاپ تک رنگی (سیاه و سفید)
  2. چاپ رنگی

چاپ افست نیز در سه نوع متفاوت انجام می شود :

  1. چاپ تک رنگ
  2. چاپ دو رنگ
  3. چاپ چهار رنگ

بدون شک ، هزینه چاب رنگی کتاب بصورت دیجیتال کمتر از چاپ رنگی کتاب با افست می باشد. لذا در صورتی که کتاب چاپ رنگی دیجیتالی باشد می توان در تیتراژ زیر  پانصد نسخه انتشار یابد تا توجیه اقتصادی داشته باشد و اما اگر در تیتراژ بیش از 500 نسخه و حداکثر 1000 نسخه باشد می توان از افست استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : استاندارد های طرح روی جلد کتاب

فراموش نشود که  چاپ دیجیتال امکان چاپ هم زمان کتاب به صورت تک رنگ و چهار رنگی را داشته باشد و همچنین چاپ کتاب  در رنگ های متنوع و متفاوت با نسخه قبلی چاپ شده را دارد. در نتیجه چاب دیجیتال برای کتابی با چاپ رنگی مناسب تر است.

هزینه چاپ رنگی کتاب 2

در اینجا می‌پردازیم به مؤلفه هایی که در محاسبه با هزینه چاپ رنگی می‌توانند مؤثر باشند :

تعداد صفحات کتاب :

هزینه چاپ رنگی یک کتاب بر اساس تعداد فرم آنها که هر شانزده  صفحه از کتاب را اصطلاحا یک فرم و هر هشت صفحه یک و نیم فرم گفته می‌شود هر چهار صفحه کتاب را نیز یک لت می‌نامند ، تعداد فرم های کتاب نیز بر اساس نسبت هشت تعداد صفحات کتاب محاسبه می شود. هر فرم کتاب در دو دستگاه مجزا چاپ می‌شود.

به عنوان مثال ،  اگر هر دستگاه به صورت سیاه و سفید حدود 50 هزار تومان باشد ، برای چاپ رنگی بیش از پنج برابر حدود 250 الی 300 هزار تومان هزینه خواهد داشت.  البته باید در نظر داشت در چاپ دیجیتال نسبت معکوسی بین کتاب رنگی و هزینه چاپ آن نیز وجود دارد ، در اصل هزینه چاپ هر صفحه نیز کم تر بوده در غیر این صورت تخفیف های ناشران در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید : چاپ دیجیتال کتاب

قطع کتاب :

هزینه چاپ رنگی کتاب  همانند چاپ سیاه و سفید بستگی به اندازه ی کتاب متغیر است چرا که تعداد صفحات کتاب بستگی به اندازه ی آن متفاوت است. اندازه رایج در چاپ رنگی کتاب ، رحلی و رقعی است ، هرچند به صورت وزیری ، پالتویی و جیبی هم می‌توان کتاب رنگی چاپ کرد.

جنس کاغذ :

از جمله عوامل مؤثر در چاپ رنگی شامل استفاده از کاغذ تحریر یا گلاسه و  وزن کتاب در محاسبه هزینه تأثیر به سزایی دارند . چرا که کاغذ گلاسه از کاغذ تحریر و کاغذ هشتاد گرمی از کاغذ هفتاد گرمی گران‌تر است. هزینه کاغذی درجه یک ، که هر بند آن شامل پانصد برگ است حدود 60 تا 90 هزار تومان است.

نوع رنگ :

نوع رنگ به کار رفته در چاپ ،  مرکبی یا تونری در محاسبه هزینه چاپ رنگی کتاب نیز موثر است.

تعداد رنگ :

در چاپ افست اگر کتاب رنگی باشد با افزایش تعداد رنگ ها هزینه چاپ کتاب نیز بیشتر خواهد بود .

نوع جلد:

این که چند کتاب به شکل شومیز باشند یا گالینگور در محاسبه هزینه چاب رنگی کتاب تاثیر دارد با توجه با اینکه شومیز گران تر از باقی جلد ها ست.

سایر موارد مانند سلفون کتاب (براق یا مات) ، لبه برگردون (بدون لبه ، یک لبه ، دو لبه) ، و اینکه کتاب دارای عکس، جدول، نمودار و…. باشد (با در نظر گرفتن چاپ رنگی یا سفید و سیاه بودن کلمات) در محاسبه هزینه کتابی با چاپ رنگی تاثیر دارد.

هزینه پرینت رنگی کتاب یکی از مباحث مهم برای نویسنده و مترجم است. هر چه هزینه چاپ یک کتاب بیشتر باشد به میزان قیمت کتاب بالاتر خواهد رفت. در مقالات قبلی با عوامل مختلفی که تعیین کننده قیمت کتاب هستند صحبت کردیم. اکنون در این مقاله می‌خواهیم به یکی از موثر ترین عوامل در هزینه های چاپ رنگی بپردازیم.

از دو روش چاپ دیجیتال و چاپ افست برای چاپ رنگی کتاب استفاده می‌شود که در چاپ دیجیتال از دستگاه های اتوماتیک و دیجیتالی استفاده می‌شود.  با توجه به اینکه این نوع چاپ برای کتاب‌های کم تیتراژ مناسب است. در گذشته در چاپ افست که یک چاپ (لیتوگرافی) است از دستگاه های نیمه اتوماتیک بهره گیری می گردید. اما در حال حاضر برای چاپ از دستگاه های تمام اتوماتیک استفاده می‌شود. چاپ دیجیتال و افست در دو نوع رنگی و سیاه و سفید  انجام می شود .

بیشتر بخوانید : انواع مجوز چاپ کتاب

 

تفاوت قیمت چاپ رنگی با سیاه و سفید

بدون تردید هزینه چاپ کتاب رنگی بیشتر از چاپ کتاب سیاه و سفید است. با توجه به اینکه چاپ دیجیتال جهت چاپ رنگی کتاب مناسب تر است دلیل آن هم وجود مزیت های بیشتری است که نسبت به چاپ رنگی افست در بر می گیرد. پرینت رنگی حدودا 5 برابر چاپ سیاه و سفید افزایش قیمت دارد.

به جهت آن که  نوع رنگ استفاده شده و همچنین تعداد رنگها در چاپ رنگی کتاب جدا از کیفیت ، روی قیمت نیز تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. همچنین دونوع رنگ برای چاپ رنگی موجود است که می توان به مرکبی و تونری اشاره نمود،

هر چه تعداد رنگ های استفاده شده در چاپ رنگی کتاب افزایش یابد به مراتب قیمت آن بالاتر خواهد رفت. همچنین عوامل دیگری همچون تعداد صفحات ، جنس کاغذ ، نوع جلد ، نوع صفحه آرایی کتاب و طراحی جلد آن نیز در قیمت نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *