اخبار دنیای چاپ

کتاب یک زبان مشترک میان بیماران و پزشک است

زبان مشترک میان بیماران و پزشک

روز نخستین شهریورماه مصادف است با روزی که یکی از دانشمندان بزرگ جهان ، ابوعلی سینا به دنیا آمده است. دراین سال شیوع کرونا شاید لازم است که از این روز که به نام روز پزشک نامیده می شود طور دیگری صحبت کرد. حضور دلیرانه پزشکان و تیم درمان در برابر این بیماری و مقاومت چندین ماهه این قشر برای حفظ سلامت مردم باعث تقدیربوده و بی شک در تاریخ از این رشادت ها به نیکی نام برده خواهد شد و پزشکان امروزی هرگر از یادها نخواهند رفت. زبان مشترک میان بیماران و پزشک

پیشنهاد مطالعه : در شرایط فعلی بهترین کار برای ترویج کتابخوانی تابستانه کتاب است.

شاید بتوان گفت، پس از چندین ماه که از شیوع بیماری کرونا گذشته است اغلب ما آموخته ایم که در شرایط این چنینی چگونه بایستی زندگی کرد. این بیماری باعث شد مردم بیاموزند که چگونه اصول بهداشتی را رعایت کرده و از خود مراقبت کرده و پیشگیری های لازم را فراگرفتند و میان مردم و پزشکان زبان مشترکی ایجاد شد.

برخی از پژوهشگران و صاحبان نظر در خصوص اخلاق پزشکی می گویند ، هرشخصی که برای درمان اقدام می کند می بایست برای مسیر درمانی خود بتواند انتخاب های لازم را داشته باشد. این موضوع نیاز به ارائه توضیحات و آگاهی های لازم است که پزشکان به مردم خواهند داد. در این مسیر کتاب نیز می تواند ابزاری کارآمد در جهت ارتقاء سطح آگاهی مردم باشد.

یکی از متخصصین اخلاق پزشکی ، حسام‌الدین ریاحی است که به مناسب روز پزشک و ماموریتی که پزشکان در جهت اطلاع رسانی و آگاهی عموم مردم به عهده دارند می گوید، این یک حقیقت است که پزشکان می بایست در کنار وظیقه و نقش اصلی خود که درمان محسوب می شود ، در میان مردم به آموزش های لازم نیز بپردازند.

پیشنهاد مطالعه : مهلت ثبت‌نام فعالان در حوزه فرهنگ در سامانه کارا تمدید شده است .

وی در این باره می افزاید : سیر تاریخی این فرآیند را می توان در دوران صفویه اشاره نمود که پزشکان در آن دوره ، بیشتر از آن که به درمان مردم بپردازند، در ایجاد سلامت جامعه تلاش می کردند. به عبارتی نقش پزشکان در دوره صفویه این بود که برای حفظ سلامت جامعه و مردم تلاش کرده و درآمد بیشتری را نیز کسب نمایند.

منبع : www.ibna.ir ا زبان مشترک میان بیماران و پزشک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *