دانستنی ها

طراحی کتاب کودک

طراحی کتاب کودک

طراحی کتاب کودک

طراحی کتاب کودک : هنگامی که صحبت از طراحی کتاب کودکان می شود اصلی تری موضوعی که مطرح می گردد تصویرسازی های آن است . این یک حقیقت روشن است که کودکان در مرحله ی اول به طرح و رنگ کتاب توجه نشان می دهند و طراحی و گرافیک آن برایشان بسیار اهمیت دارد. اما نکته ی بسیار مهمی که در این جا مطرح است این است که این طراحی نیاز به تخصص و شرایط خاصی دارد که توصیه می شود از یک متخصص در این خصوص یاری بگیرید.

در انتشارات کتاب آرا ، کلیه خدمات مربوط به ویراستاری ، طراحی کتاب و جلد آن ، صحافی و چاپ کتاب و اخذ مجوزهای لازم به بهترین شکل ممکن و با کیفیتی ممتاز صورت می پذیرد. شما می توانید با آسودگی خاطر کلیه امور مربوط به چاپ را به کارشناسان مجرب و حرفه ای در انتشارات کتاب آرا سپرده و تمامی تمرکز خود را بر نوشتارتان بگذارید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

طراحی کتاب کودک

ایجاد تصویر در کتاب کودک

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در کتاب کودک مطرح است این است که جلد کتاب را به خوبی طراحی کنید . کودکان به طور معمول جذب رنگ و شکل کتاب خواهند شد و در صورتی که ظاهر کتاب جذاب و زیبا باشد آن ها را بیشتر به سوی خود جلب می نماید. عمدتا کودکان کتاب هایی را می پسندند که دارای متن زیبا و گرافیکی رنگارنگ و تصویری باشد.

به طور کلی طراحی جلد کتاب کودک بیش از آن که نیاز به دانش گرافیکی داشته باشد ، احتیاج دارد که خلاقیت در آن به کار بسته شود و طراح این نوع از کتاب ها بایستی در خصوص رنگ شناسی اطلاعات کافی داشته و از بعد روانشناسی کودک به کتاب و طراحی آن نگاه بیندازند.

بخش اول : گروه سنی در نظر گرفته شود

پیش از این نیز اشاره شد که برای طراحی کتاب کودک می بایست از نظر روانشناسی نیز به طراحی آن نگاه کرد یک طراحی باید به خوبی به گروه های سنی متفاوت توجه داشته باشد و خصوصیات آن ها را به خوبی بررسی کرده باشد.

این مهم است که بدانید کودکان در سنین مختلف در مورد چه عواملی واکنش نشان داده و کدام موضوعات می تواند برای آن ها جذاب و هیجان انگیز باشد . در کنار این موارد باید بتواند تصویر به خوبی پیام کتاب را منتقل نماید به گونه ای که در حد درک و فهم کودکان باشد و تصویر می تواند بهترین ابزار برای این کار باشد.

طراحی کتاب کودک

بخش دوم : مطالعه ی متن کتاب

یک طراح خوب ، پس از آن که توانست درک خوبی از مخاطبین خود داشته باشد ، نیاز است تا متن را نیز مطالعه و بررسی نماید . این کاملا روشن است که تا زمانی که از محتوای کتاب آگاهی نداشته باشد نمی تواند به خوبی تصویری مناسب برای جلد کتاب کودک طراحی و ایجاد نماید. لذا توصیه می شود محتوای کتاب و موضوع آن را به خوبی مطالعه کرده و پس از دریافت درک مناسبی از آن ، تصویری از آن چه دریافتید را به نمایش بگذارید.

بخش سوم : دریافت محتوای لایه های داستانی

توجه داشته باشید که برای یک طراح کتاب کودک ، تنها خواندن موثر نیست و باید به خوبی به محتوا و لایه های داستان نفوذ کرده و آن را درک نماید این مهم است که بتوانید با شخصیت های داستان ارتباط برقرار کرده و به خوبی آن ها را بفهمید.

بیشتر بخوانید : عطف کتاب چیست

برای طراحی کتاب کودک ، بهتر است که تمامی ماجرای داستان را برای خود در ذهن تصویر سازی کرده و خود را در آن غرق ببینید . درست در همین شرایط است که می توانید تصاویری را که به ذهنتان می رسد ثبت کرده و نکات مهمی از موضوع را یاد داشت برداری نمایید تا یک طرح اولیه از کتاب را داشته باشید.

طراحی کتاب

بخش چهارم : تصویری از شخصیت های داستان

اکنون وقت آن رسیده است که شخصیت های داستان را طراحی نمایید و تمامی آن چه را که به ذهن تا خطور کرده است را روی کاغذ ثبت نمایید . این زمان است که می توانید از مشخصات و ویژگی هایی که از شخصیت های داستان برای خود ثبت نموده اید استفاده کرده و تصویر سازی آن را انجام دهید.

از طرفی می توانید به خوبی از مشخصاتی که نویسنده برای شخصیت های داستانی خود وصف نموده است نیز استفاده نمایید این ویژگی ها می تواند به خوبی در طراحی به شما ایده هایی خلاقانه دهد . محتوای متنی که نویسنده تهیه کرده است در طراحی شخصیت ها و داستان بر روی جلد بسیار موثر است.

بخش پنجم : تاثیر رنگ

همان گونه که بیان شد در طراحی کتاب کودک و تصویر سازی آن ، رنگ نقشی بسیار مهم دارد به عبارتی بدون شناخت رنگ ها و روانشناسی رنگ ها نمی توان به خوبی تناسب رنگی را در تصاویر کتاب کودک ایجاد کرد و طرحی جذاب برای جلد کتاب آن ها خلق نمود.

بیشتر بخوانید : انواع صحافی کتاب

این مهم است که بدانید که رنگ های ملایم و البته شاد برای کودکان بسیار مناسب است و استفاده از رنگ هایی تیره و یا بسیار پر رنگ نمی تواند مناسب این سنین باشد همچنین رنگ هایی بی روح نیز برای کودکان فضایی خسته کننده را ایجاد خواهد کرد.

در صورتی که کتابی برای سنین کودکان نوشته اید ، می توانید از تخصص و مهارت های مجموعه انتشارات کتاب آرا بهره گیرید تا کتابی جذاب و پر فروش را به کودکان سرزمین مان هدیه کنید.

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *