دانستنی ها

روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

روش محاسبه هزینه چاپ کتاب : شاید بتوان گفت که چاپ کتاب برای آن صورت می گیرد که نگارش و متون به ثبت رسیده و شکلی رسمی به خود گیرد این برای هر نویسنده ای ممکن است نوشتار و یا تحقیقات علمی خود را که به صورت متن آماده است برای چاپ ارسال نماید . بدیهی است به خصوص در مراجع علمی چاپ کتاب می تواند رزومه و امتیاز خوبی برای یک محقق ، دانشجو و یا اساتید باشد.

این مهم است که به خوبی به مراحل چاپ اشنا بوده و در عین حال از یک کادر مجرب بهره گیرید . در اولین قدم کتاب نیاز به ویرایش و ویراستاری نگارشی و فنی دارد که مطابق با دستورالعمل های خاصی صورت می گیرد این کار را ویراستاران حرفه ای انجام خواهند داد و شما می توانید از کادر انتشارات کتاب آرا استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

اما به عنوان یک نویسنده این را نیز خوب است بدانید که محاسبه ی هزینه ی چاپ و نشر کتاب به عوامل بسیاری بستگی دارد که از آن جمله می توان به نوع چاپ ، طراحی جلد و فونت تحریر ، تایپ و صفحه آرایی ، سایز کتاب ، ویراستاری و اخذ مجوزها اشاره نمود .

به جهت آن که این کار نیاز به تجربه و تخصص دارد اغلب نویسندگان کلیه امور خود را طی یک قرارداد به یک انتشارات می سپارند . نوع همکاری ناشر با نویسنده در خصوص قرارداد می تواند توافقی باشد برخی از ناشران نشر کتاب را به صورت رایگان انجام می دهند اما مطابق با قرارداد ناشر در تمامی حقوق مادی و معنوی کتاب شریک خواهد بود.

روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

هزینه چاب کتاب به چه عواملی بستگی دارد

اولین نکته ای که در هزینه ی چاپ کتاب تاثیر دارد جنس کاغذ است . در میان انواع کاغذ ها ، کاغذ گلاسه نوع گران و کاغذ تحریر قیمت کمی دارد کاغذ تحریر را می تواند در شکل های هفتاد گرمی ، شصت و پنج گرمی و هشتاد گرمی در بازار مشاهده نمود و کاغذ های گلاسه در وزن های 135، 150 و 170 گرمی می باشد .

همان گونه که مستحضرید طراحی جلد یکی از مهمترین بخش ها در مراحل چاپ کتاب است که تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد و مهم است که این طراحی قوی کار شود . همچنین در روش محاسبه هزینه چاپ کتاب ، منظور می شود. در کنار طراحی روی جلد ، صفحه آرایی و طراحی داخلی آن نیز می تواند در زیبا شدن و خوانایی مطالب کمک به سزایی داشته باشد که عمدتا توسط ناشرین و در مرحله صفحه آرایی صورت می گیرد که شامل حاشیه های کتاب ، فونت ، پانویس و… می باشد.

بیشتر بخوانید : تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

مجوزهای کتاب و روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

در میان مراحل چاپ و نشر کتاب ، یکی از مهم ترین مراحل دریافت مجوزهای لازم برای چاپ است که در چاپ کتاب الزام دارد این مراحل و هزینه های دریافت مجوز ، مطابق با فیپا تعیین می شود و نوع کتاب و موضوعی که دارد که به صورت متفاوتی منظور می شود. از طرفی هزینه هایی که از سوی اداره ارشاد اسلامی اعلام می شود را می توان یکساله پرداخت نمود و این مرحله ارتباطی به متن نوشتار کتاب و تیراژ آن ندارد.

روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

اندازه کتاب و تاثیرش در محاسبات هزینه ها

سایز و قطع کتاب نیز در هزینه های چاپ کتاب تاثیر زیادی دارد . قطع کتاب های وزیری ، رحلی ، جیبی هر یک می تواند بر اساس سایز کاغذ و کتاب هزینه های متفاوتی را در روش محاسبه هزینه چاپ کتاب داشته باشد . اما نکته ی مهم ان است که در انتخاب قطع کتابی که مناسب نوشتار شماست حتما با ناشر خود مشورت نمایید زیرا در تاثیر گذاری در مخاطب و مطابقت با نوع نوشتار نقش دارد.

به عنوان مثال در صورتی که کتابی را برای کودکان خردسال چاپ می کنند چاپ رحلی کوچک مناسب است و اما برای مجله ها نوع جیبی انتخاب می شود . تعداد صفحات نیز می تواند در تعیین قطع کتاب موثر باشد وجود نمودار و جدول در نوشتار باعث می شود که نوع قطع وزیری مناسب کتاب باشد تا خوانایی لازم را داشته باشد اما نکته ای که مطرح است این است که با بزرگ شدن سایز کتاب هزینه ی چاپ نیز بالا می رود.

بیشتر بخوانید : چاپ و صحافی

تاثیر تیراژ در هزینه ها

تعداد کتاب یا تیراژی که به بازار عرضه می شود به نظر نویسنده ارتباط دارد اما با بالاتر بودن این تعداد ، هزینه ی چاپ کتاب نیز افزایش می یابد . اما نکته ای که این جا مطرح است این است که می توان بر اساس تیراژ چاپ کتاب نوع چاپ دیجیتال و یا افست را در نظر گرفت تا بتوان هزینه ها را مناسب تر نمود.

هنگامی که قرار باشد خدماتی همچون ویراستاری و طراحی را به انتشارات بسپارید هزینه های این خدمات نیز به صورت جداگانه محاسبه می شود که عمدتا برای انواع کتاب ها به یک شکل می باشد. در صورتی که متن کتاب شما برای چاپ اماده است می توانید با انتشارات کتاب آرا تماس گرفته و از خدمات برجسته ی چاپ و نشر آن بهره گیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *