اخبار دنیای چاپ

طرح های فصلی کتاب فروشی ها را از تعطیلی نجات داد

طرح های فصلی کتاب فروشی

بهزاد زمردی، مدیر فروشگاه کتاب بهزاد می گوید : برگزاری طرح هایی مانند طرح فصلی تابستانه 99 در شرایط خاص کرونا که بسیاری از کسب و کارها را با اختلال یا تعطیلی روبرو کرده است، محاسنی داشته است. کتابفروشی هایی که تا مرز ورشکستگی رفته بودند را نجات داد. در کنار این موضوع، لازم است که به رفت و آمدها و نکات بهداشتی در خصوص شیوع کرونا نیز توجه لازم صورت گیرد.

وی می افزاید : با شروع دوره کرونا، مخاطبان ما بسیار کم شده اند. در این کتابفروشی تمامی ضوابط بهداشتی کاملا رعایت می شود اما باز هم مخاطبان زیادی را از دست داده ایم . در این وضعیت، طرح های فصلی می تواند به صورت موقت برای کتابفروشی ها مفید بوده و از مسائل آن ها بکاهد.

پیشنهاد مطالعه : شهر تهران از مناطق محروم در خصوص دسترسی به کتابخانه است !

زمردی در خصوص طرح های فصلی اضافه می کند : خوشبختانه مسیر درستی برای طرح های فصلی منظور شده است. به خصوص که در این دوره از طرح فصلی ، کتاب های دانشگاهی نیز در طرح قرار گرفتند که تاثیر خوبی در کتاب فروشی بهزاد داشت زیرا فعالیت اصلی این کتابفروشی کتب دانشگاهی است. این موضوع باعث شد که قشر تحصیل کرده از این طرح استقبال بسیار خوبی داشته باشند.

مدیر کتابفروشی بهزاد اضافه کرد : این یک واقعیت است که کرونا و مسائلی که به همراه داشته است، تاثیری منفی در روند کتاب و کتابفروشی ایجاد نموده است. اما وارد شدن کتابهای دانشگاهی به این طرح می تواند باعث گستردگی دامنه کار شده و استقبال مخاطبان را به همراه داشته باشد. تهیه کتاب های تحصیلی با قیمتی کمتر می تواند مخاطبان را جذب این طرح نماید.

وی همچنین در خصوص استقبال از طرح فصلی تابستان 99 می گوید: با وجودی که چند روزی است که از شروع طرح گذشته است، اما حضور مردم چشم گیر بوده و فروش مجازی کتاب و سفارشهای تلفنی در خصوص خرید کتاب به خوبی انجام شده است.

پیشنهاد مطالعه : افزایش سرانه مطالعه در تهران یکی از مهم ترین دغدغه ها شده است

زمردی معتقد است که امکان ادامه فعالیت کتاب فروشی ها به شیوه های سنتی در این شرایط کرونا وجود نخواهد داشت و طبیعتا فعالیت های حضوری بسیار کمتر خواهد شد. این موضوع می تواند تاثیری منفی در اجرای طرح های فصلی نیز داشته باشد. زیرا مردم تمایل دارند از اجتماعات به دور بوده و سفارشات کتاب خود را به صورت آنلاین یا تلفنی داشته باشند. این البته یک حرکت رو به جلو برای جامعه محسوب می شود که لازم است همه نهادها خود را با شرایط جدید وقف دهند.

منبع : www.ibna.ir ا طرح های فصلی کتاب فروشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *