دانستنی ها

انواع صحافی کتاب

صحافی کتاب

  انواع صحافی کتاب

صحافی کتاب : با تا شدن ورق ها کار صحافی شروع می شود اما این یک کار کاملا تخصصی است که با دانستن آن می توان با انواع صحافی آشنا شد. اکنون به شما خواهیم گفت که چگونه این کار انجام می شود تا به خوبی بتوانید برای کتاب خود بهترین نوع صحافی را  انتخاب نمایید.

همچنین در کتاب آرا می توانید برای چاپ و صحافی کتاب اقدام نمایید با توجه به امکانات و تجهیزات بسیار پیشرفته ای که در انتشارات کتاب آرا ایجاد شده است و سابقه ای طولانی در این خصوص ، می توان انتظار داشت تا کاری با کیفیتی ممتاز را تحویل بگیرید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

انواع تا کردن کتاب

زمانی که می خواهیم کاغذی را به عنوان نمونه تهیه کنیم این تا ها را در نظر می گیریم :

شش برگ با زبانه ، یک برگ آکاردئونی شش برگ هشت برگ آکاردئون ، ده برگ آکاردئون ، هشت برگ با تای کم ، هشت برگ با تای موازی ، هشت برگ با تای رول با رول زنجیری  ، هشت برگ با تای دروازه‌ای ، هشت برگ نقشه‌ای

هشت برگ فرنچ ، هشت برگ دایکات ، هشت برگ معکوس

بیشتر بخوانید : عطف کتاب چیست

قیمت صحافی کتاب

انواع صحافی کتاب و بسته بندی آن

صحافی اتوماتیک : از این روش صحافی برای کتاب هایی که جلد نرمی دارند استفاده می شود این کار بدین شکل است که کاغذ های محتوای چاپ شده را به جلد با منگنه متصل می کنند برای جلد این نوع از کتاب ها از جلدهایی استفاده می شود که تمام رنگی هستند و کاغذ های آن حاشیه دار و نرم است.

صحا فی کامل شده : این یکی از انواع صحافی مرسوم است که می تواند مقاومت کتاب چاپ شده را بالا ببرد از این نوع صحافی برای کتاب هایی که در تیراژ کم چاپ شده اند و یا کتاب هایی که پر فروش هستند استفاده می کنند.

صحا فی فنری :  در این روش ابتدا صفحات پانچ شده و حلقه های فنری سیمی از میان آن ها عبور داده می شود این نوع از صحافی برای کتا ب هایی مناسب است که نیاز است به صورت کامل باز شود عمدتا برای کتاب های راهنما ، گزارشات و کتاب های آشپزی از این نوع روش صحا فی استفاده می کنند.

صحافی حلقه ای : با این روش یک سیم فلزی که به شکل حلقه ای است را وارد عطف کتاب می نمایند این روش شبیه به یک کلاسور با گیره ای حلقه است .

 انواع دیگر صحافی کتاب

صحافی لبه‌ای : با روش صحافی لبه ای ابتدا کاغذ های تا شده را از سمت عطف کتاب به اندازه یک چهارم اینچ و به شکل موازی با حاشیه ی کتاب منگنه می نماییم . این روش ارزان و مستحکمی است اما با این روش صحا فی کاغذ های کتاب صاف و مسطح نمی شوند.

صحافی با مفتول جهت دوخت عطف : این روش نیز بدان گونه است که ابتدا سوراخ هایی در حاشیه ایجاد شده و سپس دندانه هایی از جنس فلزی وارد این سوراخ ها شده و دندانه ها بر روی هم محکم و قفل می شوند به شکلی که تشکیل یک حلقه ی کامل را می دهند اکنون کاغذهای کتاب به خوبی صاف و مسطح می شوند.

بیشتر بخوانید : تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

صحافی مارپیچی (پلاستیکی و فلزی ) : برای استفاده از این نوع از صحافی از یک مارپیچ که می تواند از جنس فلزی و یا از جنس پلاستیکی باشد استفاده کرده و در حاشیه ی کتاب و درون حفره های ایجاد شده در کاغذ می چرخد در این روش نیز کتاب به آسانی می تواند مسطح شود .

صحافی به روش شانه پلاستیکی : با این نوع از صحافی کاغذ در حاشیه پانچ می شود و با یک عطف پلاستیکی شانه  به یکدیگر متصل می شوند این روش ارزان قیمت بوده اما چندان مستحکم نیست از طرفی می توان روی عطف شانه ای هم چاپ را انجام داد.

چاپ و صحافی کتاب

معرفی انواع صحافی کتاب

صحافی تکمیلی : با استفاده از روش صحا فی تکمیلی ، ابتدا عطف داخلی کاغذ ها را که تا شده و دسته شده اند را چسب کاری کرده و سپس به عطف جلد می چسبانند این یکی از روش های مرسوم برای تهیه ی کتاب ، کاتالگ و یا گزارشات می باشد.

صحافی کتاب و جلد : این روش از صحا فی که بسیار گران تر از موارد دیگر نیز می باشد ، یکی از با دوام ترین انواع صفحافی است که در آن کاغذ های تا شده دوخت و چسب می خورند و کنار هم متصل می شوند سپس آن ها را به جلد متصل می کنند.

بیشتر بخوانید : راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

صحافی به روش دوخت : برای صحافی با روش دوخت ابتدا کاغذهایی را که تا شده اند با نخ در بخش عطف به هم دوخته و سپس به جلد متصل می کنند این نوع از صحا فی برای کتا ب هایی مانند کتاب کودکان بسیار کاربردی است و دارای دوام و استحکام بسیار خوبی خواهد بود.

نقش کاغذ و رنگ در کیفیت چاپ و صحافی آن :

متون و نوشتاری که برای چاپ سفارش داده می شود می تواند به همراه طرح های گرافیکی باشد و یا تنها متون ساده را در برگیرد در هر صورت اندازه و وزن کتاب به حجم محتواها و نحوه ی صحا فی آن ها وابسته است . در صورتی که می خواهید بدانید بهترین روش صحا فی برای کتاب شما چیست می توانید با کارشناسان کتاب آرا تماس گرفته و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *