دانستنی ها

ثبت کتاب در کتابخانه ملی

ثبت کتاب در کتابخانه ملی

ثبت کتاب در کتابخانه ملی

ثبت کتاب در کتابخانه ملی : پیش از وارد شدن به مرحله ی چاپ نیاز است که فهرست نویسی از کتاب را در صفحه شناسنامه ی کتاب انجام دهید این کار برای بازیابی کتاب و یا شناسایی آن مطابق با استانداردهای جهانی است لازم به ذکر است که با همکاری ناشران و کتابخانه ی ملی این فهرست نویسی برای کتاب ها اناجم می شود که به آن فیپا می گویند .

در قرن هجده میلادی ابتدا این کار به شکلی غیر رسمی توسط آمریکا اجرا شد اما شکل رسمی آن توسط کتابخانه کنگره درقرن نوزده اجرایی شد اما شکل امروزی آن که بر اساس فهرست نویسی با توجه به تحلیل کتاب بود در سال 1971 در کتابخانه کنگره ایجاد شد سه سال طول کشید تا حدود شصت درصد از کتاب های موجود در کتاب خانه های آمریکا دارای فهرست شدند.

بیشتر بخوانید : انواع مجوز چاپ کتاب

این کار در کشورهای دیگری همچون انگلستان نیز انجام شد و در سال 1981 حدود نود درصد کتاب های کتابخانه ی این کشور دارای این طرح شدند اکنون این روش در اغلب کشورها در سراسر دنیا به کار گرفته می شود.

فیپا چیست و ثبت کتاب در کتابخانه ملی چگونه است ؟

کتابخانه ملی ایران در سال هفتاد و یک شمسی این روش را به صورت آزمایشی و با همکاری تعدادی از ناشرین اجرای نمود که پس از اطمینان از اجرای صحیح آن ، در سال هفتاد و چهار شمسی پیشنهاد قانونی این طرح به هیات دولت ارسال شد و یک سال بعد در کتابخانه ملی به اجرا رسید و رسما کتابخانه ملی مسول اجرای این طرح شد این کار با کمک وزارت ارشاد اسلامی در ایران به صورت رسمی شروع شد.

فیپا دارای مزایایی است که برای تسهیل امور نویسندگان و ناشرین ایجاد شده است و از مزیت های آن می توان به کم شدن هزینه های پرداختی بابت تهیه فهرست اشاره نمود از طرفی مشخصات کتاب شناختی در تمامی کتاب خانه های ایران یکسان سازی شد .

ثبت کتاب در کتابخانه ملی توسط اداره ی سازماندهی سازمان اسناد انجام می شود و این کار به صورت کاملا رایگان انجام شده و در هیچ کجای ایران نمایندگی ندارد.

کتابخانه ملی مسئول مستقیم ثبت کتاب

از آنجایی که اداره ی کل پردازش در کتابخانه ی ملی ، تنها مسئول صدور فیپا در  ایران می باشد ، لذا هر شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری که خود را نماینده این اداره معرفی کرده و اقدام به صدور فیپا می کند و به ازای آن از ناشرین و یا نویسندگان مبلغی را دریافت می کنند دچار تخلف شده و از سوی این اداره تایید نمی شوند این یک اقدام غیرقانونی است که از سوی این اداره قابل بررسی و پی گیری خواهد بود.

این نکته را بهتر است بدانید که صدور این مشخصات تقلبی فیپا در کتابخانه ملی ثبت نشده و بدون اعتبار خواهد بود .

ناشرین کتاب ها موظف هستند به محض دریافت فیپا و ثبت کتاب در کتابخانه ملی ، آن را در قسمت شناسنامه ی کتاب به شکلی کامل و صحیح وارد نموده و تغییری در آن ایجاد ننمایند. هرگونه تغییر در این مشخصات می تواند آن ها را دچار دردسر نماید.

بیشتر بخوانید : چاپ دیجیتال کتاب

مراحل درخواست ثبت کتاب یا صدور فیپا

برای درخواست ثبت کتاب در کتابخانه ملی می توان به روش الکترونیکی عمل نمود. روش کار بدین شکل است که ابتدا باید ناشرین اقدام به عضویت در فیپای الکترونیکی کرده و هنگامی که رمز عبور و شناسه ی کاربری خود را دریافت فرمودند ، درخواست خود را ثبت نموده و آن را به روش الکترونیک به سایت رسمی کتابخانه ملی ارسال کنند

هنگام ارسال این درخواست به کتابخانه ی ملی ، کد رهگیری داده می شود که حکم رسید را برای ناشرین دارد. چنانچه مشخصات ثبت شده و ارسالی را صحیح وارد کرده باشند در زمان مشخصی ثبت کتاب در کتابخانه ی ملی انجام شده و فیپای کتاب را می توان مشاهده نمود. این پروسه در صورت کامل اجرا شدنش ، حدود سه روز الی دوازده روز طول می کشد که به مراحل چاپ کتاب بستگی دارد.

ثبت کتاب در کتابخانه ملی 2

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت فیپا

مدارکی که برای دریافت فیپا نیاز است شامل تصویر کارت ملی و یا شناسنامه ی نویسنده ، فایل تهیه شده و نهایی شده ی کتاب ، مشخصات کامل کتاب که شامل کد شابک و سال چاپ می شود ، خواهد بود برای کتاب هایی که به صورت ترجمه هستند پیوست تصویر صفحه ی اول کتاب نیز الزام دارد.

در قسمت شناسنامه ی کتاب مشخصاتی ثبت می گردد که بشرح ذیل است :

– مشخصات نشر که نام انتشارات کتاب و سال چاپ کتاب را ثبت می کنند.

– نام نویسنده که به همراه نام کتاب در این قسمت وارد می شود .

– سرشناسه که محل ثبت نام نویسنده ی اصلی با تاریخ تولد ایشان خواهد بود.

– اطلاعات ظاهری که ثبت تعداد صفحات ، جداول و تصاویر داخل کتاب می باشد.

– ثبت شماره شابک در این قسمت خواهد بود .

– موضوع به همراه کلمات کلیدی کتاب را ثبت می کنند.

-در قسمت شناسه افزوده نام دیگر نویسندگان کتاب ثبت می شود.

– این قسمت نیز اطلاعات مربوط به ثبت کتاب در کتابخانه ملی می باشد.

بیشتر بخوانید : استاندارد های طرح روی جلد کتاب

 روش ارسال ثبت کتاب در کتابخانه ملی

برای ثبت کتاب می بایست ابتدا به سایت رسمی سایت  opac.nlai.ir وارد شده و تقاضای صدور فیپا نمایید سپس در محل مشخص شده رمز عبور و شناسه ی کاربری خود را وارد نمایید. پس از آن به شما دسترسی به یک فرم پرسش نامه داده می شودکه لازم است آن را تکمیل نمایید

با انتخاب گزینه ی پیوست در قسمت پایانی پرسشنامه می توانید فایل خود را ارسال کرده و کلید تایید را برای کامل بودن اطلاعات انتخاب کنید و منتظر باشید تا سیستم کد رهگیری را به شما بدهد مدت زمانی که صدور فیپا طول می شد برای کتاب هایی که چاپ اول هستند دوازده روز خواهد بود.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع چاپ کتاب

چه روشی برای رویت و دریافت فیپای صادر شده وجود دارد ؟

برای این کار ناشرین می توانند پست الکترونیکی خود را مشاهده و بازبینی کنند. یا می توان به سایت رسمی کتابخانه ملی مراجعه کرده و فیپای درخواستی را جستجو نمایید و یا نهایتا به خدمات پیوسته که در این سایت پیش بینی شده است رفته و فیپا را جستجو نمایید.

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *