دانستنی ها

نشر کتاب

از آن جایی که مسیری پیچیده و طولانی برای نویسندگان ، مترجمان و مولفین برای نشر کتاب وجود دارد ، تصمیم گرفته ایم تا مطابق با تجربه و تخصص خود در این زمینه ، به آنان یاری رسانیده و کمکی در جهت نشر دانش و علم و فرهنگ در کشور ایران باشیم.

این نکته ی مهمی است که بتوان به عنوان یک امتیاز در رزومه ی تحصیلی خود ، ترجمه ، تالیف و یا نوشتار کتابی را ثبت نمود. این می تواند گزینه ی مناسبی برای دانشجویان و اساتیدی که به دنبال رشد سطح علمی خود هستند ، باشد و می توانند از این امتیاز استفاده ی مناسبی داشته باشند و پایان نامه ی خود را به کتابی وزین و ارزشمند تبدیل کرده و آن را نشر دهند. البته تبدیل پایان نامه به کتاب ، نیاز به تغییرات نگارشی دارد که شما می توانید از متخصصین این فن که در حوزه ی نشر کتاب فعال هستند یاری بگیرید.

برای نشر کتاب باید چه کرد ؟

تعداد کسانی که علاقه مند نویسندگی هستند زیاد است زمینه های متفاوتی نیز برای این کار وجود دارد اما نکته ی مهمی که اغلب آن ها را از نوشتن باز می دارد آن است که فکر می کنند که نگارش کتاب تخصص خاصی را نیاز دارد. در صورتی که علاقه مند این کار هستید و حرف هایی برای نوشتن دارید و یا اطلاعات ارزشمندی را در خصوص علوم و یا ادب و… در اختیار دارید و تمایل دارید که آن ها را نشر دهید ، این امکان وجود دارد که با کسب اطلاعات در خصوص نحوه ی نگارش و رعایت اصول آن و کمی تمرین ، اقدام به نشر کتاب نمایید.

این یک حقیقت است که هیچ کس نیست که به شکل یک نویسنده پا به دنیا گذاشته باشد اما یکی از عواملی که باعث می شود گروهی از نویسندگان موفق تر و نامی شوند این است که پس از هر شکستی ، از آن درس گرفته و نا امید نمی شوند و دوباره شروع می کنند. شاید بتوان گفت از ویژگی های مفید و موثر در یک نویسنده ، شجاعت و تفکر است. از مهم ترین امکانات نشر کتاب می توان به داشتن هدفی مشخص و داشتن مطالبی مفید و موثر اشاره نمود.

مراحل نشر کتاب

در نخستین گام برای نشر کتاب بایستی هدف خود را از نوشتن کتاب روشن کنید. ممکن است کتابی به صورت تالیف باشد که نتیجه ی تحقیق ، پژوهش و تفکرات نویسنده است و یا می تواند ترجمه ی یک کتاب ارزشمند باشد. در چنین شرایطی با جمع آوری دقیق و مدون اطلاعات در خصوص موضوع کتاب ، آن را برای نشر کتاب آماده می سازد و یا با ترجمه ی یک کتاب مفید امکان استفاده ی اشخاص بیشتری را از آن کتاب به وجود می آورد.

در گام بعدی با اطلاعات جمع آوری شده نویسنده بایستی نگارش کتاب خود را شروع نماید . پس از نگارش کتاب نیاز است که کار ویراستاری کتاب انجام شود.

شاید یکی از نگرانی های نویسندگان این است که مطالبی که نوشته اند نادرست بوده و یا ایرادات نگارشی داشته باشد و این نگرانی باعث می شود نتوانند با تمامی انرژی و خلاقیت خود دست به قلم شوند. اما وجود ویراستاری پس از نگارش نویسنده ، امکان بازبینی مطالب به وجود آمده و در صورتی که احیانا اصول نگارشی در متن رعایت نشده باشد اصلاحات آن انجام می گیرد.

ذکر یک نکته

این نکته را نیز باید به آن اشاره نمود که در حوزه ی ویراستاری نگارشی و ادبی ، منابع و کتب ارزشمندی وجود دارد که نویسندگان می توانند به آن را رجوع کرده و با مطالعه ی آن ها میزان خطاهای نگارشی خود را به حداقل برسانند از طرفی با این کار میزان هزینه ی کتاب خود را نیز پایین تر خواهند آورد. اما این نکته هم وجود دارد که در چاپ های بعدی این امکان وجود دارد که خطاهای دیده شده ، ویرایش شده و رفع کامل ایرادات و با کیفیتی بالاتر ، چاپ بعدی انجام شود و این کار در نشر کتاب بسیار مرسوم است و نشانه ی ضعف کتاب نمی باشد.

امروزه در ایران با وجود انتشاراتی های بسیاری که در حوزه های مختلف فعالیت می کنند ، نشر کتاب بسیار سهل و آسان شده است و توصیه می شود در صورتی که می خواهید اقدام به نشر کتاب خود نمایید با انتشاراتی که در خصوص موضوع کتاب شما فعالیت دارد ، همکاری نمایید. به عنوان مثال گروهی از انتشارات صرفا روی کتب کمک درسی فعالیت دارند و یا جهت نشر در نمایشگاه ها فعالیت دارند.

 از چه راهی انتشاراتی که با موضوع کتاب هم خوانی دارد را پیدا کنیم ؟

راه های بسیاری است که بتوان این کار را انجام داد. اولی راه این است که به کتابی مشابه موضوعیت کتاب خود را یافته و در صفحه ی شناسنامه ی کتاب ، نام انتشارات و شماره ی تماس او را برداشته و بدین ترتیب با آن انتشاراتی ارتباط بگیرید.

در دومین روش می توانید از طریق فضای مجازی و جستجوی اینترنتی ، کلیه آثار یک انتشاراتی را رویت کرده و در صورتی که با حوزه کاری شما یکی است کار نشر کتاب خود را به او بسپارید. در این گونه سایت ها می توانید از قسمت مشاوره ی آن ها نیز استفاده کرده و اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

مراکز توزیع کتاب چه اهمیتی برای نویسندگان دارند ؟

هنگامی که کتاب شما منتشر می شود ، زمان آن رسیده است که پخش کتاب صورت گیرد و این یکی از مهم ترین مراحل نشر کتاب است. در صورتی که این کار صحیح انجام نشود ، چاپ و نشر کتاب ارزشی نخواهد داشت.

به این نکته دقت داشته باشید که هیج یک از مراکز عرضه ی کتاب ، مستقیما کتاب را از نویسنده دریافت نمی کنند. این گونه نیست که یک نویسنده کتاب خود را به کتاب فروشی ها برای فروش ببرد زیرا این روش کار نیست و فروشندگان کتاب با این روش خرید نمی کنند. آن ها عمدتا کتاب ها را از مراکز پخش کتاب تهیه می کنند.

این مراکز عمدتا قراردادی با انتشاراتی ها دارند و مطابق با آن ها کتاب ها را برای توزیع می برند. در این شرایط نویسنده ها برای فروش کتاب خود نیاز به یاری توزیع کنندگان کتاب دارند و پس از نشر کتاب ، توزیع آن از مهم ترین قسمت مراحل نشر کتاب به حساب می آید.

 

شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات در رابطه با هزینه های چاپ کتاب ،مقاله برآورد هزینه چاپ کتاب سایت را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *