دانستنی ها

مجوز نشر کتاب

مجوز نشر کتاب

مجوز نشر کتاب

مجوز نشر کتاب : آیا می دانید علت آن که دریافت مجوز برای نشر کتاب الزام دارد چیست ؟ این یک حقیقت است که کتاب ها بدون مجوز نشر کتاب بدون ارزش هستند زیرا این مجوز شناسنامه ی کتاب منظور می شود. همان گونه که می دانید مجوزها در صفحه ی اول کتاب جای گذاری می شود که با وجود آن ها حقوق مادی و معنوی کتاب برای نویسنده محفوظ می ماند.

دریافت مجوز نشر کتاب دارای چه مراحلی است ؟

برای دریافت مجوز چاپ کتاب توصیه می شود با یک ناشر قرارداد منعقد نمایید و سپس مدارک خود را تحویل داده و مراحل دریافت مجوز را پیگیر شوید. اخذ این مجوز دارای مراحلی است که در این جا به شرح آن می پردازیم .

بیشتر بخوانید : هزینه ویراستاری کتاب

نخستین کاری که باید انجام شود آن است که فایل کتابی را که نوشته اید آماده کنید این فایل باید متن ویراستاری شده و آماده باشد. سپس می توانید با انتشاراتی که در نظر گرفته اید قراردادی تنظیم نمایید این قرارداد مطابق با نوع کتاب و سابقه ای که نویسنده و یا مولف دارد متفاوت خواهد بود. از طرفی میزان هزینه ای که نویسنده می خواهد در این خصوص انجام دهد نیز در این قرار داد موثر است.

هنگامی که قرارداد و درخواست ثبت گردید ، فایل آماده شده به ناشر تحویل شده و مقدمات مربوط به دریافت مجوزها صورت می پذیرد.

خانه کتاب چه نقشی در صدور مجوز نشر کتاب دارد ؟

ناشر ابتدا فایل آماده شده ی کتاب را جهت خانه ی کتاب ارسال نموده و شابک را که خاص همین کتاب است دریافت می کند. شابک عدد سیزده رقمی است که برای هر کتاب به طور جداگانه صادر می شود و این شماره مطابق با استانداردهای جهانی می باشد تا بتوان کتاب را شناسایی نمود.

همچنین فایل مذکور را بایستی ناشر به کتابخانه ملی ارسال نماید تا بتواند مجوز فیپا را دریافت کند. فهرست نویسی که قبل از نشر کتاب در کتابخانه ی ملی ثبت می شود را فیپا می گویند.

سپس طرح جلدی که آماده شده است را به همراه فایل برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال نموده تا مجوز نشر کتاب مطابق با موضوعی که دارد صادر گردد. این کتاب ها می تواند در دسته بندی علمی ، دینی ، تخصصی و یا کودکان باشد.

بیشتر بخوانید : هزینه چاپ رنگی کتاب

صدور این مجوزها ممکن است که در برخی موارد ماه ها زمان نیاز داشته باشد. اما هنگامی که چاپ کتاب صورت می گیرد ، ناشر موظف است که تعدادی از نسخ کتاب را جهت اعلام وصول برای وزارت فرهنگ و ارشاد ارسال نماید.

دریافت شابک از خانه ی کتاب

شاید شما هم بدانید که عمدتا ناشرین لیست  مشخصی از شابک صادر شده و موجود را دارند به طوری که برای هر کتاب جدیدی که برای نشر آماده می شود یک شابک مخصوص به خود را کسب می کند.

البته این شماره شابکی را ناشرینی در اختیار دارند که به شکل قانونی فعالیت می کنند که در زمان آماده شدن کتاب ، از آن استفاده کرده و برای کتاب ثبت می کنند بنابراین دریافت شابک در مسیر مجوز نشر کتاب ، زمانی نیاز ندارد. این شماره ی سیزده رقمی به گونه ای است که نشان کتاب محسوب می شود و قابل پیگیری به روش سیستماتیک است.

شماره شابک عددی بین المللی است که هر یک از آن نمایش یک نماد می باشد که می تواند ارتقاء سطح علمی ، منطفه جغرافیایی و یا ناشر را مشخص می نماید. به همین جهت است که در صورتی که ناشری از یک شابک برای چند کتاب استفاده کند ، مجوزهای صادر شده ی کتاب ها تماما باطل خواهد شد.

مجوز نشر کتاب 2

صدور فیپا از کتابخانه ی ملی

اکنون برای صدور فیپا ، باید درصدی از متن نوشته شده ی کتاب به همراه شماره شابک و مدارک هویتی نویسنده ، برای کتابخانه ملی فرستاده شود. اگر کتاب به صورت ترجمه باشد نیاز است که اطلاعات کتاب مرجع نیز ثبت شود. در برخی موارد کتابخانه ی ملی درخواست تحویل فایل پی دی اف کتاب را می نماید . این کار به طور معمول حدود پانزده الی بیست روز زمان نیاز دارد.

بیشتر بخوانید : چاپ ارزان کتاب 

عمدتا نویسندگان در طی مدتی که منتظر صدور فیپا هستند به ویراستاری و طراحی های لازم بر روی جلد کتاب می پردازند. هنگامی که مجوز فیپا آماده شد دریافت آن با کارت ملی نویسنده امکان پذیر است . فیپا فهرست نویسی کتاب به حساب می آیند که مشخصاتی مانند نام نویسنده ، شماره شابک ، رده بندی ها و… در آن ثبت می گردد.

صدور مجوز ارشاد چگونه است ؟

در مسیر دریافت مجوز نشر کتاب ، مجوز ارشاد یکی از مهم ترین آن ها به شمار می آید. ابتدا باید سه نسخه از کتاب چاپ شده برای این اداره ارسال گردد. در اداره ارشاد ، کتاب را با شناسنامه ای که ثبت شده است مطابقت داده و متن را کنترل می کنند تا از نظر اخلاقی و مذهبی دچار ایراد نباشد. هنگامی که این مجوز برای کتاب صادر شود ، زمان نشر و چاپ کتاب به تیراژ لازم ، امکان پذیراست .

این نکته را مد نظر داشته باشید که ناشرانی که بدون مجوز اقدام به چاپ کتاب می کنند و مجوزهای تقلبی را ارائه می دهند امروزه در این صنعت وجود دارند و نویسندگان نیز گمان می کنند که مجوز فیپا و یا شماره شابکی که به آن ها داد شده است حقیقی است .

بیشتر بخوانید : ثبت کتاب در کتابخانه ملی

اما همان گونه که به آن اشاره شد در صورت استفاده از شابک تکراری ، تمامی مجوزهای کتاب باطل خواهد شد . بنابر این بهتر است قبل از هر اقدامی برای اطمینان از قانونی بودن مجوز کتاب ، به سراغ استعلام بروید.

آیا پخش کتاب نیز مجوز نیاز دارد؟

برای پخش کتاب نیز باید از وزارت ارشاد مجوز دریافت شود که مدت زمانی که طول می کشد این مجوز صادر شود حدود دو روز خواهد بود. داشتن مجوز پخش برای نویسنده نیاز است زیرا بدون آن پخش کتاب قانونی نخواهد بود. و در صورتی که کتابی بدون این مجوز در کتاب فروشی ها پخش شود ، آن را جمع آوری کرده و امتیازات نویسنده را نیز از او سلب می نمایند. این موضوع شاید برخی ناشران چندان اهمیتی نداشته باشد اما نویسندگان نیاز است که خود این موضوع را کاملا مدنظر داشته باشند.

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *