دانستنی ها

حمایت از چاپ کتاب

در این مقاله قصد داریم مواردی در حمایت از چاپ کتاب و شرایط آن بپردازیم با ما همراه باشید.

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

چندی پیش با کمک و نظارت اداره ی کل امور کتاب و کتاب خوانی و به جهت سامان دادن و حمایت از ناشران کتاب و ایجاد فرهنگ کتاب خوانی و نشر آن ، همچنین قوی تر شدن عملکرد و سطح کتاب خانه های حقوقی و حقیقی ، سیستم نظارتی اعمال شد که در آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شیوه نامه اجرایی خرید کتاب را تدوین کرده و ابلاغ کرد.

در این آیین نامه ی اجرایی ، شیوه ی تشویق ناشران و نویسندگان برای چاپ کتاب های مناسب شرح داده شده است. همچنین در هیات نظارت تشکیل شده برای انتخاب و خرید کتاب نیز تصمیماتی گرفته خواهد شد که بر اساس اولویت بندی ها و عناوین کتاب هایی که انتشار یافته است تعیین شده و برای خرید انتخاب می شوند.

هیات حمایت از چاپ کتاب

هیات حمایت از چاپ کتاب ، از هفت نفر تشکیل شده است که در اداره کل امور کتاب و کتاب خوانی و به حکم معاونت امور فرهنگی به مدت دو سال فعالیت می کنند. که شامل موارد ذیل می شود :

1- ریاست هیات که مدیرکل اداره امور کتاب و کتابخوانی می باشند.

2- مدیر کل برنامه ریزی و توسعه ی فرهنگی یکی دیگر از نفرات این هیات است.

3-به انتخاب معاونت فرهنگی ، سه نفر از کارشناسان کتاب حضور دارند.

4- به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یک نفر حضور دارد.

5- از تشکل های قانونی که با انتشار کتاب و کتاب خوانی ارتباط دارند یک نفر به عنوان نماینده حضور خواهد داشت که تعیین این تشکل با اداره ی امور کتاب و کتاب خوانی خواهد بود.

در این میان نکاتی وجود دارد و آن این است که در تمامی جلساتی که در خصوص کتاب های قرآنی است ، از دفتر هماهنگی فعالیت های قرآنی یک نماینده در جلسه حضور خواهد داشت همچنین از اداره کل امور کتاب نیز یک نفر به عنوان منشی در جلسه حاضر است که حق رای ندارد. کسانی که درجلسه حضور دارند و غیر موظف هستند متناسب با تشخیص مدیر کل ، حق الزحمه پرداخت می شود. این جلسات با تعداد حداقل پنج نفر نیز تشکیل می شود که حضور ریاست هیات در آن الزامی است و با رای چهار نفر از اعضا ، تصمیمات معتبر است .

تمامی تنظیمات مربوط به صورتجلسات و ابلاغ ها را اداره کل امور کتاب به عهده دارد که آن ها را بایستی به وزارت فرهنگ و ارشاد ارسال نماید.

ریاست هیات این جلسه ، موظف است طی دوره های سه ماهه ، یک گزارش از کتاب هایی که در جلسه بررسی شده است و همچنین لیست کتاب هایی که خرید شده را به معاون امور فرهنگی منتقل  و اعلام نماید.

شرایط حمایت از چاپ کتاب

اکنون به لیست کتاب هایی که دارای شرایط حمایت از چاپ کتاب هستند و در این جلسات بررسی می شوند ، می پردازیم. لازم به ذکر است که این کتاب ها شامل تمامی امتیازاتی که در آیین نامه ی حمایت از چاپ کتاب وجود دارد ، می شوند.

 • کتابی که برای ترویج و گسترش فرهنگ اسلامی هستند.
 • کتابی که باعث رشد سطح فرهنگ در جامعه خواهند بود که مطابق با مصوبات شورای عالی فرهنگ عمومی باشد.
 • کتابی که در حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی اقدام شده باشد.
 • کتاب مربوط به فرهنگ و تمدن ایران و یا با موضوع دین و تاریخ و ادبیات انقلاب اسلامی باشد و یا در خصوص دفاع مقدس نوشته شده باشد.
 • کتابی که جهت رشد علمی در زمینه های متفاوتی باشد.
 • کتاب در خصوص افزایش سطح دانش اجتماعی زنان باشد.
 • کتابی که با موضوعیت گسترش پیوند تمدن و فرهنگ کشورها و جوامع بشری باشد.
 • کتاب در خصوص هنر به خصوص هنر اسلامی باشد.
 • تمامی دایره المعارف ها و مراجع ارزشمند
 • کتابی که در خصوص یاد گیری نوسوادان باشد.
 • کتاب در خصوص کودکان و نوجوانان به خصوص آشنایی آن ها با تمدن و فرهنگ اسلامی
 • کتاب مقابله با ترویج های فرهنگ های نامناسب
 • کتاب شعر و داستان

ذکر یک نکته

در تمامی موارد اشاره شده ، چنانچه کتابی در یکی از مناسبت ها ، جایزه ی معتبر کشوری دریافت کرده باشد ، دارای اولویت بوده و انتخاب خواهد شد.

همچنین کتاب های کمک درسی و یا کتاب های تست و خود آموزها مشمول این آیین نامه نخواهند بود. مطابق با آیین نامه ی مذکور ، نبایستی هرگز کتاب هایی مانند قرآن ، تفسیر قرآن ، مفاتیح و یا نهج البلاغه از لیست خرید خارج شوند. در خصوص کتاب های علمی و تخصصی مطابق با تشخیص هیات ، به تعداد لازم برای همان رشته خریداری می شوند.

در صورتی که ناشر اطلاعات نادرستی را به هیات اعلام کند به عنوان مثال شناسنامه ی کتابی که ارائه می دهد غیر واقعی باشد ، از سوی ناشر تخلف به حساب آمده و باعث می شود که ناشر با سه سال محرومیت مواجه شود.

 

شما همچنین میتوانید برای اطلاع از هزینه های چاپ کتاب مقاله برآورد هزینه های چاپ را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *