دانستنی ها

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب : شاید برای بسیاری از کسانی که کار نویسندگی می کنند کاملا روشن باشد که طراحی مناسب جلد کتاب چگونه می تواند بر جذب مخاطب تاثیر گذار بوده و فروش بهتری را رقم بزند اما باید گفت که این کافی نیست . مهم است که صفحات داخلی کتاب نیز به خوبی طراحی شده و زیبایی خاص خود را داشته باشد تنظیمات صفحه های داخلی کتاب را صفحه آرایی می گویند و شکل و ظاهر آن همانند جلد کتاب می تواند در تاثیر گذاری بر روی مخاطب مفید باشد.

شاید شما هم با آن مواجه شده باشید که برای مطالعه ی برخی از کتاب ها دچار سختی می شوید و هنگام خواندن آن ها در مدت زمان کوتاهی خسته شده و آن را ادامه نمی دهید این ارتباطی با نوع محتوای کتاب ندارد زیرا بارها پیش امده است که محتوای با ارزشی به دلیل عدم رعایت نکات صفحه آرایی کتاب ، نادیده گرفته شده و از اقبال فروش کمتری برخوردار است .

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

نکاتی کلیدی در خصوص صفحه آرایی کتاب

این یک حقیقت است که طراحی و صفحه آرایی کتاب می تواند آن را لذت بخش کرده و باعث شود که مخاطبین بیشتری را جذب نماید و این می تواند در خصوص کتاب های کاغذی و یا الکترونیکی صدق نماید البته این یک کار کاملا تخصصی بوده و باید مطابق با اصول خاص خود اجرا شود .

این کار عمدتا مطابق با محتوای کتاب انجام می شود به عنوان مثال کتابی که محتوایی هنری دارد نمی بایست دارای متن بیشتری در مقایسه با تصاویر داشته باشد به جهت آن که مخاطبین در این نوع از کتاب تمایل دارند هنر و تصاویر را رویت نمایند کتاب هایی با صفحه آرایی ضعیف ، در اولین نگاه این پیام را به خواننده القا می کنند که کتاب ساده ای نیست و خواندن آن سخت می باشد .

اکنون برای آن که بدانید اصول کلیدی صفحه آرایی چیست نکاتی را این جا آورده ایم.

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب

قطع و حاشیه های کتاب در صفحه آرایی کتاب

در هنگام صفحه آرایی یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد انتخاب اندازه و قطع کتاب است که متناسب با محتوا انتخاب می شود و طراح می بایست مطالب را با دقت مطابق با پتانسیلی که در قطع کتاب وجود دارد طراحی و انتقال دهد در صورتی که به دلایل مالی قطع کوچک با تعداد صفحات بالا انتخاب شود می تواند برای خوانایی کتاب اشکال ایجاد نماید در این حالت ورق خوردن کتاب نیز ساده نیست .

از طرفی حاشیه نیز در این طراحی اهمیت دارد هرکدام از حاشیه های بیرونی ، بالایی و پایینی و عطف کتاب نقش خاصی داشته و هنگام مطالعه تاثیر مشخصی می گذارد به عنوان مثال حاشیه ی بالایی جهت ثبت مشخصاتی مانند نام کتاب و شماره های صفحه خواهد بود و حاشیه ی داخلی نیز فاصله ی بین متن و عطف کتاب می باشد.

بیشتر بخوانید : چاپ کتاب با تیراژ کم

اشتباهات رایج در صفحه آرایی

گاهی اشتباهات ساده اما رایجی را در کتاب ها می توان مشاهده نمود. ممکن است کتاب هایی را رویت کرده باشید که حاشیه ی کمی داشته و بدین ترتیب شرایط را برای خواندن کتاب سخت می کنند . بهتر است که شروع پاراگراف ها با کمی تو رفتگی باشد . مراقب باشید کلمات دو سیلابی حتما در یک سطر قرار گیرند و از انتقال یک قسمت به سطر بعد جلوگیری شود .

همچنین در صفحه آرایی کتاب از تک سطری ها پرهیز کنید این بدان معناست که یک سطر از یک پاراگراف در یک صفحه و الباقی به صفحه ی بعد منتقل شده است برای اصلاح چنین شرایطی تک سطر ایجاد شده را نیز به صفحه ی بعدی منتقل نمایید.

فونت و تصاویر مناسب در صفحه آرایی

این نکته را به یاد داشته باشید که مطابق با محتوای کتاب ، از فونت های متفاوتی استفاده کنید این یک نکته ی مهم است که برای موضوع های کتاب فونت های به خصوصی بایستی ایجاد شود همچنین در مواقع لزوم از حالت های بولد و ایتالیک استفاده نمایید و هنگام استفاده از کلمات انگلیسی ، اندازه ی حروف را مد نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید : روش محاسبه هزینه چاپ کتاب

یکی دیگر از نکاتی که این جا مطرح است این است که فاصله ی بین خطوط نیز رعایت شود فاصله ی مناسب خطوط و فونت های مناسب می تواند در خوانایی کتاب و ایجاد زیبایی در صفحه آرایی کتاب تاثیر بسزایی داشته باشد.

همچنین در صورتی که محتوای کتاب شامل عکس و تصویر و شکل های هنری است طراحی بایستی متناسب با آن نوع از اشکال باشد. در این نوع از کتاب ها تصاویر هستند که موضوع کتاب را منتقل می کنند و می بایست در طراحی و صفحه آرایی آن ها دقت کافی شود به عنوان مثال در صورتی که یک کتاب آشپزی در دست است می بایست تصاویر در سمت راست کتاب و دستور پخت در سمت چپ باشد و عکس های انتخاب شده دارای کیفیت بسیار خوبی باشند .

 

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب

 

سرصفحه و پانویس در صفحه آرایی کتاب

یکی دیگر از مواردی که در صفحه آرایی مطرح است سرصفحه می باشد که شامل نام کتاب ، نام نویسنده و یا شماره ی صفحه می باشد و در پانویس نیز عمدتا لغات و اصطلاحاتی که نیاز است معادل انگلیسی آن ها آورده شود ، عنوان می شود . در صورتی که می خواهید نوشتار خود را به چاپ برسانید می توانید تمامی مراحل چاپ را به کتاب آرا سپرده و کتاب خود را با کیفیت طراحی و چاپ بسیار بالایی در مدت زمان اندکی بدون حضور واسطه ای ، تحویل بگیرید .گوگل

بیشتر بخوانید : راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

کارشناسان مجرب در کتاب آرا که زیر نظر هیات علمی دانشگاه بوده ، در این زمینه کاملا تخصص و تبحر داشته و به خوبی می توانند شما را در تمامی مراحل راهنمایی کرده و دغدغه ها و نگرانی های نویسندگان و مولفین را به خوبی شناخته و به عنوان مشاوری معتمد می تواند در این مسیر فرهنگی آن ها را یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *