دانستنی ها

ویراستاری کتاب

ویراستاری کتاب

ویراستاری کتاب

در صورتی که یک نویسنده و یا مولف باشید به حتم با واژه ی ویراستاری کتاب به خوبی آشنا هستید . قبل از انجام چاپ کتاب ، یکی از مراحلی که در ارائه خدمات انجام می شود ویراستاری است که عمدتا تمامی ناشران آن را رعایت می نمایند . اما ویراستاری مناسب و اصولی هنگامی انجام خواهد شد بتواند در خوانایی ، شیوایی و درک آسان کتاب ، کمک شایانی کرده و نیازی به چند بار خواندن جملات برای فهم آن نباشد.

ویراستار کتاب کیست

ویراستاری در حقیقت بخشیدن روح به یک نوشتار است به نحوی که بتواند آن را جذاب تر نماید یک ویراستار با توجه به تخصصی که دارد می تواند دستورات ادبی را قوی تر کرده و به پر بار شدن محتوای کتاب کمک نماید. این یعنی بخشیدن جانی دوباره به نوشتار آماده شده در کتاب .

این مهم است که یک ویراستار در کنار داشتن تخصص در زمینه ی ویرایش ، خود نیز یک نویسنده باشد و در این کار نیز مهارت لازم را داشته باشد در این قسمت از خدمات چاپ ، ویراستار بایستی به خوبی به زبان و دستورات ادبی تسلط داشته و با توجه به قدرت نویسندگی خود ، متن را ویرایش کرده و زیبا و قابل درک نماید.

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ دیجیتال

بیشتر بخوانید : تعرفه چاپ افست

یکی از نکاتی که در خصوص ویراستاری می تواند موثر باشد این است که یک ویراستار بتواند اطلاعات جامعی در زمینه های مختلف داشته باشد و مطالعه ی مستمری داشته باشد به عنوان مثال در صورتی که در خصوص ویرایش کتاب های شاخه مهندسی فعالیت می کند خوب است که در این خصوص مطالعه کرده و با نکات مهندسی آشنایی داشته باشد این می تواند در انجام بهتر ویرایش به ویراستار کمک نماید ضمن آن که ویرایش تنها در زمینه ی متون نیست می تواند در مورد عکس ، موسیقی و یا فیلم نیز صورت گیرد.

ویراستاری کتاب

تفاوت نویسنده و ویراستار

یک تفاوت فاحش و روشن بین یک نویسنده و ویراستار وجود دارد و آن این است که یک نویسنده غالبا در خصوص یک موضوع مطلبی را می نویسد و احتیاجی به داشتن اطلاعات در شاخه های دیگر نیست اما ویراستار به خوبی باید بتواند در شاخه های متعددی مطالعه داشته و به خوبی در ویرایش متون اقدام نماید .

در برخی مواقع مولفین یا نویسندگان برای کاهش هزینه های خود ، کار ویراستاری کتاب را خود بر عهده می گیرند این کار باعث می شود که از قدرت کار کاسته شده و نهایتا کتابی ممتاز از کار در نخواهد آمد . این یک کار کاملا تخصصی است و نیاز است برای راحتی درک خوانندگان از کتاب به خوبی ویراستاری انجام گیرد.

 نکاتی که در ویراستاری باید توجه شود

هنگامی که کتابی برای ویراستاری و ویرایش ارسال می شود عمدتا توسط ویراستار قسمت هایی از متن اضافه و یا کم خواهد شد تا متن و محتوا از نظر نگارشی ، مفهومی ، شیوایی و دستور زبان کاملا آماده شود. برای این کار ابتدا یک ویرایش سطحی انجام می شود که در آن ابتدا غلط های املایی و تایپی اصلاح می شود پس از آن به سراغ اصلاحات دستوری ، علامات ، ضعف در پاراگراف ، اصلاح نمودار ها و سرفصلها و هماهنگی متن و پاراگراف ها ، بروید.

بیشتر بخوانید : هزینه ویراستاری کتاب

این مهم است که ابتدا متن را مطالعه نموده تا ایرادات ظاهری متن نوشته شده را دریابید این روش و مرور سریع متن را ساکاد می گویند و عمدتا در این روش چشم می تواند در ظاهر متن ایرادات را مشاهده نماید. در مرحله ی ویرایش ادبی بایستی متن از نظر زبان ، صحت واژها و کلمات و رعایت اصول دستوری افعال و جملات بررسی گردد.

هنگامی که زمان بررسی ساختار کتاب می شود باید به خوبی و کامل کتاب را مطالعه نموده و تمامی موارد را به جزئیات بررسی نمایید این کار در کنار تخصص به تجربه نیز نیاز دارد. در کنار ویرایش محتوایی ، ویرایش ترجمه نیز انجام می شود و وجود ویراستاری در این مرحله نیز الزام دارد.

ویراستاری کتاب

تخصص در ویراستاری

برخی از افراد اعتقاد دارند که ویراستاری یک شغل میان رشته ای محسوب می شود که با شیوه های مختلفی انجام می شود این بدان معناست که در ویرایش یک کتاب نیازی نیست که حتما رشته ی تحصیلی ویراستاری را پشت سر گذاشته باشید با کسب تجربه و تخصص در این زمینه می توانید ویراستار ماهری شوید.

بیشتر بخوانید : چاپ ارزان کتاب 

این را باید پذیرفت که در امور قبل از چاپ ، ویراستاری یکی از امور مهم در چاپ و نشر کتاب است و تخصص در این امر ضروری است و داشتن مهارت های لازم در ویراستاری می تواند در انجام حرفه ای ویرایش یک کتاب کمک شایانی نماید.

در صورتی که متنی برای چاپ آماده کرده اید می توانید در انتشارات کتاب آرا از کلیه خدمات پیش از چاپ و نشر آن به خوبی بهره بگیرید. کارشناسان مجرب و متخصص کتاب آرا می توانند به خوبی در زمینه چاپ ونشر کتاب شما را یاری نمایند. منبع : گوگل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *