دانستنی ها

قطع کتاب چیست

قطع کتاب

قطع کتاب چیست ؟

قطع کتاب : شاید این طور به نظر برسد که انتخاب قطع کتاب کار ساده ای است اما این نکته را به خاطر داشته باشید که این انتخاب می تواند در آسان تر مطالعه کردن کتاب موثر باشد و هنگامی که در قطعی کوچک تهیه شود می تواند این احتمال وجود داشته باشد که جذابیت لازم را برای کاربر نداشته باشد. انتخاب اندازه کتاب کاری است تخصصی و می بایست در این خصوص اطلاعات کافی را داشته باشید. در کتاب آرا سال ها تجربه در خصوص چاپ کتاب در قطع های مختلف ، می توانید مشاوره ی خوبی را دریافت نموده و برای کتاب خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

به اندازه ی طول و عرض کتاب ،  قطع کتاب گفته می شود که مطابق با تعداد صفحاتی که کتاب دارد و نوع موضوع آن می تواند در انواع قطع کتاب قرار گیرد این موضوع عمدتا از سوی کسانی که کار صفحه آرایی و طراحی را انجام می دهند تعیین می گردد.

بیشتر بخوانید : ثبت کتاب در کتابخانه ملی

قطع کتاب باید مطابق با استاندارد باشد

هنگام انتخاب کتاب یکی دیگر از مواردی که بایستی مد نظر گرفته شود این است که ابعاد و قطع کتاب متناسب با استفاده در کیف و یا کتابخانه ها باشد و به خوبی بتوان مطالب را در آن مطالعه نمود اهمیت انتخاب اندازه ی کتاب به حدی است که اگر اندازه ی کتاب متناسب با محتویاتش نباشد و یا خواندن و مطالعه ی آن به سختی صورت گیرد و باعث شود که کتاب چندان جذاب به نظر نرسد ، این احتمال به وجود می آید که کلیه اقداماتی که نویسنده و ناشر کتاب انجام داده است بی نتیجه شده و هدر رود.

تاریخچه قطع کتاب

هنگامی که صنعت چاپ پا به عرصه ی ظهور گذاشت به مرور کتاب خطی کمتر شده و با استانداردهایی که در این خصوص تدوین شد تولید کاغذ و تعیین قطعات آن برای کتاب با نظم و هماهنگی خاصی صورت پذیرفت و به طبع پس از استاندارد سازی کتاب ها ، کتاب خانه ها نیز استاندارد شد به همین دلیل است که می توان گفت تعیین اندازه کتاب در مسیر ظهور و چاپ کتاب بسیار مهم و ضروری به نظر می آید.

بیشتر بخوانید : مجوز نشر کتاب

معرفی اجمالی انواع قطع کتاب

هان گونه که مستحضرید اندازه کتاب به ما نشان می دهد که دفعاتی که کاغذ تا می شود چه میزان است این تا شدگی در چاپ کتاب ورق های کتاب را ایجاد می کند به عنوان نمونه در قطع وزیری تعداد چهار ورقی کتاب با هشت صفحه انجام می شود که این تعداد در قطعات دیگر کتاب متفاوت است .

در صنعت چاپ در ایران قطع کتاب را به جندین حالت به صورت استاندارد تقسیم می کنند که در این جا آن ها را شرح خواهیم داد تا بتوانید به خوبی از میان آن ها انتخاب صحیحی داشته باشید البته بهتری از یک کارشناس کارآمد در این خصوص مشورت بگیرید در کتاب آرا کارشناسان ما در این خصوص راهنمای شما خواهند بود انتشارات کتاب آرا در جهت حمایت از کتاب خوانی خدمات خاصی را برای نویسندگان فراهم نموده است تا بتواند گامی موثر در جهت چاپ کتاب برداشته و باری را از روی دوش نویسندگان بردارد.

قطع کتاب چیست

قطع وزیری

قطع وزیری را در اکثر انتشارات در ایران می توان دید و از مرسوم ترین قطع کتاب ها می باشد ابعاد این قطع ۱۳×۲۰ تا ۲۰×۲۶ سانتی‌متر می باشد به طور معمول برای کتاب های دانشگاهی و عملی از این قطع استفاده می شود و از سه مرحله تا شدن کاغذ 70*50 حاصل می شود که در طی فرآیند چاپ کار برش کاری آن انجام می شود.

قطع رقعی

یکی از قطع های کتاب بوده که عمدتا برای کتاب های رمان ، داستان و شعر مورد استفاده قرار می گیرد این کتاب در صورتی که به صورت چاپ افست آماده شود دارای ابعاد 22*15 سانتی متر بوده و در چاپ به صورت دیجیتال دارای ابعاد 22*14خواهد بود.

بیشتر بخوانید : نحوه تبدیل نوشته به کتاب

قطع رحلی

این قطع از کتاب به جهت آن که هنگام خواندن بر روی رحل قرار گرفته می شود به این نام خوانده شده است رحل چهار پایه ی کوتاهی است که هنگام مطالعه ی کتاب در زیر آن قرار می دهند. این قطع را می توان در اندازه های متفاوتی در صنعت چاپ دید نوع رحلی کوچک دارای ابعاد 42*27 سانتی متر می باشد . رحلی متوسط دارای ابعاد 50*30 بوده و قطع رحلی بزرگ ابعاد 60*30 را دارد.

 قطع خشتی

یکی از قدیمی ترین اندازه های کتاب ، قطع خشتی است که کاغذ استفاده شده برای این قطع 45*60 می باشد عمدتا از این قطع برای کتابهای کودکان ، کاتالگ ها و کتاب های هنری استفاده می شود .

انتشارات کتاب آرا با سال ها سابقه در خصوص انواع چاپ کتاب در موضوعات مختلف ، می تواند در خصوص مراحل چاپ دست نوشته ها ، تحقیقات و ترجمه های شما اقدام نموده و در زمانی کوتاه به بهترین کیفیت و با کمترین هزینه کتاب ارزشمند شما را به چاپ برساند.

بیشتر بخوانید : چاپ ارزان کتاب

در این خصوص می توانید با بخش پشتیبانی کتاب آرا تماس گرفته و برای دریافت مشاوره در این خصوص و انجام سفارش کتاب خود اقدام نمایید. چاپ افست و دیجیتال کتاب شما به آسانی به همراه مجوزهای رسمی آن امکان پذیر است.

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *