اخبار دنیای چاپ

شروع به اجرا درآمدن طرح «کوچه کتاب» در شهر بجنورد

کوچه کتاب

به عنوان اولین قدم از اجرای این طرح در شهر بجنورد، نام یکی از کوچه ها واقع در خیابان آیت الله طالقانی، به نام کتاب تغییر یافت.

مصطفی قدوسی،  فعال فرهنگی این شهر و یکی از ایده پردازان طرح کوچه کتاب، اعلام نمود : اجرای این طرح به صورت تابلو در یکی از میدان های اصلی شهر بجنورد انجام شد. بدین صورت که شهروندان این شهر، نام کتاب هایی را که در طول ماه خوانده بودند را روی تابلو ثبت کنند. این کار باعث می شد که علاقه مندان به مطالعه، بتوانند با نام بیشتری از کتاب ها آشنا شوند.

این فعال فرهنگی افزود : در این طرح با مشارکت سیستم های دولتی مانند شورای شهر و شهرداری بجنورد و اداره ارشاد اسلامی در خراسان شمالی، به یک تجمیع رسیده و کامل تر گردید تا نهایتا به صورت کوچه کتاب به اجرا درآمد.

مصطفی قدوسی گفت : بدین ترتیب یکی از کوچه ها در مرکز شهر، با نام شهید کریمی به کوچه کتاب نیز نام گرفت. مجوز و تاییدیه آن توسط شورای شهر صادر گردید.

پیشنهاد مطالعه : برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، لغو شده است

همچنین افزود : طرح کوچه کتاب، قسمتی از طرح بوده و دارای قسمت های مختلفی می باشد که در مراحل بعدی طرح قفسه مهربانی ، پاتوق فرهنگی ، طرح معرفی مشاهیر و کتاب های خاص ، عکس کتاب و طرح نذر کتاب نیز به اجرا در خواهد آمد.

از دیگر طرح هایی که در این خصوص به آن پرداخته خواهد شد این است که شهروندان بجنوردی قسمت هایی از کتابهایی را که خوانده اند و روی تابلو ثبت کرده اند را به صورت چاپ کتاب خواهند داشت. به عبارتی تمامی مطالب گردآوری شده روی تابلو ها به صورت کتاب چاپ و عرضه خواهد شد.

قدوسی اعتقاد دارد که در شرایط فعلی شاید امکان ساخت مدارس چندان ساده نباشد اما این امکان وجود دارد که شهروندان از آموزش بهره گیرند. از همین رو با ترویج کتاب و کتاب خوانی، گامی موثر در جهت قرار گرفتن این کالای ارزشمند در سبد کالای خانواده ها، برداشته خواهد شد.

هادی زارعی شهردار بجنورد در این خصوص می گوید : پیشنهاد این طرح توسط یکی از نخبگان استان مطرح شد که در جهت آشنایی بیشتر مردم با کتاب و تشویق آن ها به کتاب خواندن صورت گرفته است که اولین گام این طرح با نام گذاری کوچه شهید کریمی به نام کوچه کتاب انجام شد.

پیشنهاد مطالعه : نمایشگاه مجازی ، باعث می شود کتاب در سبد خرید ایرانیان باقی بماند.

همچنین وی افزود : در این طرح، تمامی دیوارهای کوچه کتاب را با تصویرهایی از کتابخانه و کتاب، نقاشی کردند. برنامه شهرداری این است که کوچه سنگفرش شده و نورپردازی گردد تا بتواند برای ایجاد انگیزه در شهروندان برای گذر این کوچه موثر باشد. با توجه به میزان تردد کم خودرو در این موقعیت ، ایجاد فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه می تواند در میان مردم و شهروندان این شهر قوت گیرد.

معاون فرهنگی اداره‌کل ارشاد اسلامی خراسان شمالی، رضا رضایی، نیز گفت : از مهم ترین وظایف این اداره حمایت از کتاب و گسترش فرهنگ کتاب خوانی است. از همین رو با ارائه درخواستی به شورای اسلامی شهر بجنورد ، تقاضای نام گذاری کوچه کتاب داده شد.

منبع : http://www.ibna.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *